Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Sygnalizacja chorób i szkodników 2011 (podsumowanie)

Pokaż wątki Pokaż posty

Sygnalizacja chorób i szkodników 2011 (podsumowanie)

pogotowieogr... 00:07, 07 sty 2012


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
Pierwszy dzień wiosny był równocześnie początkiem wegetacji w rejonie Częstochowy.
Pod koniec marca sygnalizowałem zwalczanie rozwałka sosnowca(korowca) na sosnach pospolitych.
Kwiecień-(w kolejności sygnalizacji)
pochwik modrzewiaczek, miodownica chojnikowa, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, miodownica szpilkowa-wełnista na sosnach,
wydrążka świerkóweczka, ochojnik świerkowo-modrzewiowy na modrzewiach.
szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella)(20) w pułapce feromonowej
następnie zwójki liściowe(26), piędzik przedzimek(26).
miodownica żywotnikowa na jałowcach 'SkyRocket'
kolejno rdza gruszy i jałowca(26), mszyca marchwiowo-głogowa(27), rdza na jarząbie(27), miodownica jałowcowa(28),
torebnica wiązowa(28), miodówka gruszowa plamista(28), zimówek ogołotniak(28), rdza pęcherzykowata na sośnie pospolitej (28),
plamistość liści wiciokrzewów(28), miodownica świerkowa czarna(Cinara curvipes)(28) i chrabąszcz majowy (30).
Maj
1 maja sygnalizowałem zagrożenie moniliozą na migdałkach a pierwsze sygnały były już 6-tego.
następnie mszyca kwaśnicowa na berberysach,mszyca jaśminowa i pierwsze larwy przędziorka sosnowca (6)
bawełnica wiązowo-porzeczkowa, słonkowiec orzechowiec i kędzierzawość liści brzoskwini (8 maja sygnał z Lublina)
10 maja pierwszy motyl licinka jałowcowiaczka (Argyresthia trifasciata) na pułapce lepowej,
motyle owocówki śliwkóweczki(11), brudnica nieparka(12), zawodnica świerkowa(12), mszyca świerkowa zielona(14), pomiernik jałowczak(14), przędziorek na jałowcach skalnych(17), zdobniczka dębowa(18), mszyca ligustrowa(18), miodownica chojnikowa na świerkach serbskich(18), nasionnica trześniówka(18), cercosporoza lip(20), pienik wierzbowiec(21), miodownica świerkowa pędowa(21), mszyca kalinowa(21), przędziorek wierzbowiec(23), łysik wiązowiec(23), zrostek jodłowy(23), śluzownica lipowa(23), rdza róż(23), bruzdownica różana(23), mszyca wiciokrzewowo-pasternakowa(23), mączniak prawdziwy na grujeczniku japońskim(23), włochatka klonowa czarna(26), ochojnik jodłowy(26), miodówka bukszpanowa(27), śluzownica różana(27), zagrożenie chorobami grzybowymi(28), wertycylioza (30), zamieranie pędów sosny(30), mączniak prawdziwy(30).
Czerwiec
czerwona nitkowatość traw(3), przędziorek wierzbowiec(3), jotek wiązowy(4), licinek tujowiaczek(Argyresthia thuiella)(6), zasnuja świerkowa(6), rozwałek sosnowiec larwy(11), borecznik jałowczyk(11), miodownica plamista na modrzewiu(11), owocówka śliwkóweczka stadium czarnej główki(12), zaśnieżek jałowcowy młode(12), hurmak olszowiec(13), obnażacz kwaśnicówka(13), misecznik cisowiec(14) i zagrożenie chorobami pochodzenia grzybowego(14), mączniak prawdziwy na berberysach(15), mączystek jałowcowy(15), mączniak prawdziwy na winorośli(16), zwójka sosnóweczka(17),
przędziorek sosnowiec na jodle kalifornijskiej(18), przędziorek lipowiec na lipie szerokolistnej(18), mszyca irgowa(18), przędziorek i miodownica jodłowa na jodle kaukaskiej(19), mączniak prawdziwy róż(20), owocówka jabłkóweczka stadium czarnej główki(23), wertycylioza na wiązach(27), świerkowiec większy młode(27), przędziorek chmielowiec na magnoliach(28).
Lipiec
mączniak prawdziwy na katalpach(6), zamieranie pędów sosny(12), czerwona nitkowatość i różowa plamistość traw(12), zamieranie pędów iglastych (Pestalotia funerea)(12), mączniak prawdziwy na magnolii(14), misecznik śliwowiec na magnolii(14), licinek jałowcowiaczek młode gąsienice(18), miodówka bukszpanowa (imago)(20), prześwietlik borówkowiec(20), bawełnica korówka(21), silne zagrożenie wystąpienia chorób pochodzenia grzybowego(28), śluzownica lipowa 2 pokolenie (28).
Sierpień
miodownica jodłowa zielona (1), czarna plamistość na klonach(6), misecznik tujowiec młode(8), pomiernik jałowczak 2 pokolenie(8), mszyca świerkowa zielona 2 pokolenie (21), Rhizosphaera kalhoffii na sośnie(25), mączniak rzekomy winorośli(29).
Wrzesień
licinek tujowiaczek młode(7), miodownica szpilkowa wełnista (13), mszyca świerkowa zielona(13), jotek wiązowy 2 pokolenie(13), miodownica sosnowa(19), rdza traw(19), zamieranie pędów jałowca(Kabatina juniperii)(19), miodownica żywotnikowa(24), zaśnieżek jałowcowiec na żywotniku(Gliwice)(29), ochojnik korowo-jodłowy(29).
Październik
Czekoladowa plamistość kasztanowca(3), przędziorek sosnowiec stadium diapauzalne(14), rdza wiśni i śliw (16), osutka zwisowa jodły(30)
Listopad
przędziorek lipowiecstadium diapauzalne(4), mszyca świerkowa zielona(6).
Grudzień
miodownica żywotnikowa (Cinara cupresii)(13), licinek jałowcowiaczek gąsienice 4mm(13), licinek tujowiaczek gąsienice 3 mm(30).
Dokumentacja zdjęciowa dostępna dla osób których ogrody prowadzę w ramach IPO (internetowego prowadzenia ogrodów).
Opracowanie:Pogotowie Ogrodnicze inż. Janusz Zaremba
____________________
Janusz Zaremba
Gardenarium 00:56, 07 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo dziękujemy.

Muszę dokładnie poczytać i zobaczyć co u mnie wystąpiło w ogrodzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ircia 13:50, 19 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
Januszu, moim największym utrapieniem jest chrabąszcz majowy. Obawiam się, że może całkowicie zniszczyć mój trawnik. Dwa lata temu i w ubiegłym roku w maju była dosłownie ich plaga Oczywiście teraz w ziemi żerują ich larwy. Sąsiadka na kawałku (ok 1m kwadratowy) naliczyła ich ponad setkę To samo jest u nas, choć nie liczyłam. Podobno niewiele można zrobic

____________________
Ogród Irci
Gardenarium 15:16, 19 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczytaj tutaj. To faktycznie trudna sprawa.

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1774
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ircia 15:26, 19 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
Sprawa bardzo trudna Danusiu , ale dzięki za pomoc. Trudno jest tym bardziej, że wycofano z rynku środki owadobójcze, które były skuteczne na larwy. Cóż, jak zjedzą mi cały trawnik ( przy takiej pladze to bardzo prawdopodobne) to przynajmniej znajdzie się miejsce na wszystko, na co teraz brakuje Ech, kto wie, może już zacznę robić plan nowych nasadzeń...?
____________________
Ogród Irci
pogotowieogr... 15:51, 19 sty 2012


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
Na pędraki najlepiej sprawdził mi się Larvocel
Beauveria bassiana
Cztery lata temu udało mi sie nawiazać przez Skype kontakt ze stażystką w Indiach.
Otrzymałem w formie próbki 1 kg preparatu. W tych ogrodach co robiłem doświadczenia
pędraka nie ma do dziś.Grzybnia na tyle sie rozrosła że kretów i ptactwa tych ogrodach i najbliższej okolicy brak.Oczywiście odpada tam stosowanie środków grzybobójczych w trawnikach.
Na chrabąszcza majowego najlepsze bedą tez feromony . W końcu mniej samców pomniejszy znacznie populację
Pędraki nie tylko chrabaszcza majowego ale i guniaka czerwczyka można zwalczać chemicznie odpowiednia techniką aby zabieg wykazywał dużą skuteczność na poziomie 80-90%.
____________________
Janusz Zaremba
ircia 20:15, 19 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
Januszu, czytałam, że środki chemiczne, które są na rynku, nie są na tyle silne, żeby zniszczyć te całkiem dorosłe larwy Podobno działają tylko na to najmłodsze pokolenie.
Czy jesteś zgodny z tymi opiniami?
____________________
Ogród Irci
pogotowieogr... 20:34, 19 sty 2012


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
Nie jestem zgodny. Warto się zastanowić dlaczego środki typu Dursban, i odpowiedniki są bardzo skuteczne przy uprawie polowej a w ogrodach przydomowych się nie sprawdzają. Wiem gdzie tkwi problem i dlatego pomagam Klientom
____________________
Janusz Zaremba
pogotowieogr... 20:49, 19 sty 2012


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86


dla informacji
jeszcze mam 175 gram ale już przeterminowane co wcale nie znaczy że nieskuteczne
____________________
Janusz Zaremba
ircia 21:03, 19 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
Januszu, no to już jakiś cień nadziei A co mi radzisz? Larwy siedzą pod trawą. Czy np oprysk trawy będzie skuteczny? Czy środek dotrze do nich?
Czy to raczej powinien być granulat - jak na zdjęciu? Ale granulat chyba trzeba po rozsypaniu wymieszać z ziemią. A jak to zrobić z trawą....?
____________________
Ogród Irci
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies