Gdzie jesteś » Forum » Jednoroczne » Pikowanie siewek

Pokaż wątki Pokaż posty

Pikowanie siewek

kaisog1 11:10, 18 wrz 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
kendzioor napisał(a)
Witam, mam pytanie, chciałabym w tym roku posiać surfinie i petunie (no może jeszcze nie w tym ), niestety w mojej miejscowości nie mogę zakupić nasion. Powiedziano mi, że będą na wiosnę, czyli z tego co wyczytałam na formu i w internecie za późno. Czy ktoś może polecić, gdzie w internecie można zakupić jakieś nasiona. Będę wdzięczna za każdą informację



Nasiona pojawią się juz w lutym. Wysiewa się surfinie i petunie najwcześniej w marcu.
Powiem Ci tak..... robiłam to. Miałam około 200 sadzonek surfinii i troszkę mniej petunii. Nie wiem czy warto siać te rośliny. Moim zdaniem lepiej kupic gotową rozsadę...
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
kousek 09:20, 23 mar 2014


Dołączył: 23 mar 2014
Posty: 1
Bardzo dziękuję za podpowiedzi Ponieważ jestem tu nowa i rozpoczynam swoją ogrodniczą przygodę wszelkie rady są dla mnie bezcenne. Będę zatem zaglądać.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich razem i każdego z osobna
anitan 19:35, 14 sty 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
ja próbuję petunie i pelargonie. Póki co, po 2 tygodniach sporo kiełków petunii już jet, pelargonia z 10-ciu dopiero jedna. Stoją na parapecie, temperatura 20-21
zobaczymy
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Izolda 08:44, 16 sty 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Warto siać petunie, ja zbieram nasiona z takich, które mi się podobają, ostatnio czarne, wysiewam dużo nasion, pikuję do pojemniczków i potem do donic i na grządki. To taki wypełniacz słonecznych rabat. Z samodzielnie zebranych nasion nie wszystkie powtarzają cechy rośliny matecznej, trzeba się z tym liczyć, jednak gama kolorystyczna jest zachowana.
____________________
anitan 08:48, 16 sty 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
mam pelargonie i petunie. Posiałam je doniczkach srednicy około 15cm. Nasion nie jest dużo, po kilka na doniczkę.
Czy w tej sytuacji trzeba je przesadzac (pikowanie)? Na etykiecie jest informacja, że konieczne pikowanie a skoro to tylko służy zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca dla rośliny to w moim przypadku nie widzę sensu.
Chyba, ze pod hasłem pikowanie kryje się jeszcze jakiś dodatkowy zabieg jaki trzeba zrobić w trakcie przesadzania...
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Izolda 08:57, 16 sty 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Pikowanie wzmacnia system korzeniowy, ale u petunii nie jest konieczne. Wysiewam nasiona w pojemniczku, potem pikuję, a pozostałe siewki zostawiam jako zapasowe. Mając więcej miejsca rosną tak samo dobrze jak przepikowane.
____________________
anitan 09:04, 16 sty 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
czyli pikowanie to po prostu przeniesienie z jednego miejsca na drugie? czym się różni od przesadzenia?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Izolda 09:11, 16 sty 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Przy przesadzaniu staramy się jak najmniej uszkodzić bryłę korzeniową, zapewniamy roślinie więcej miejsca dla rozrostu korzeni. Pikowanie odnosi się tylko do siewek, podważamy bryłę korzeniową, uszkadzamy drobne korzonki, przesadzamy siewkę do większego pojemnika.
____________________
anitan 09:30, 16 sty 2015


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
aaa widzisz.... czyli trzeba celowo uszkodzić korzonki
to zmienia postać rzeczy. Moje zadzonki są malusie, niecały cenytmetr, mają już po 2 listki. Czy to czas na pikowanie?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Izolda 09:54, 16 sty 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Wyciągając siewkę z podłoża wystarczająco uszkodzisz jej korzenie, dużych uszkodzeń może nie przeżyć
Pierwsze u siewki pokazują się liścienie, następna para to dopiero liście właściwe i od tego momentu można pikować.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies