Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabata z pergolą

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata z pergolą

lida13 23:20, 24 sty 2012

Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 51
Witam serdecznie. Na początku muszę się przyznać, że od niemal roku jestem tutaj stałym (codziennym) podglądaczem. Trafiłam do Was szukając ogrodów stworzonych przez Szefową, którą
z kolei "poznałam" oglądając program "Maja w ogrodzie".
Wracając do tematu. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w przeprojektowaniu rabaty z nieszczęsną, jak się okazało, pergolą. Niemal cztery lata temu pomysł wydawał się fantastyczny. Mało urodziwa pergola, według mojego rozeznania po 3 latach, miała być piękną zieloną i kwitnącą ścianą. Na wprost niej wychodzą okna z salonu. Nieopodal jest też taras. Ten pomysł wydawał się strzałem w dziesiątkę. Dodam, że jest to wystawa południowo-zachodnia, więc cały dzień operuje tu słońce. Pergola obsadzona jest wiciokrzewem pomorskim "Serotina" i wiciokrzewem Heckrotta (po 3 szt.). W drugim sezonie było nawet nieźle. Rośliny się rozrosły i miały dużo kwiatów. Nagle okleiły je mszyce różnej maści i niemal wszystko zniszczyły. Byłam świadoma, że wickiokrzew lubią te gady, ale nie sądziłam, że będzie ich tyle i że nie poradzę sobie z nimi. Niezniszczalne okazały się mszyce koloru szarego. Nic na nie nie działało. W następnym sezonie, być może że winowajcą też była zima, na pergoli wisiały w większości suche badyle. Gdzieniegdzie widać było walkę o życie w postaci nowych gałązek. Czekałam cierpliwie z nadzieją, że może jednak coś się zadzieje. Niestety. Wycięłam więc część zdrewniałych, martwych pędów i dosadziłam 5 szt. powojników. Nie wiem co będzie w nadchodzącym sezonie. Wydaje mi się, że powojniki to chyba jednak niezbyt dobry pomysł. Są za delikatne (jeśli wieje wiatr to w tym miejscu). Ponadto pergola ma ok. 2,5m. wysokości. Pytanie więc jest takie, co polecilibyście mi sprawdzonego, ale raczej szybko rosnącego, bo nie bardzo uśmiecha mi się czekać kolejne 3-4 lata. Nie chce już oglądać tych gołych drutów czyli pergoli.
Kolejna sprawa to zagospodarowanie tego skrawka ziemi przed pergolą. Zafascynowana jestem ogrodem Szefowej i jemu podobnymi i chciałabym, o każdej porze roku, mieć piękny widok z tego okna. Myślę tu o zimozielonych kulach i stożkach poprzetykanych trawą i podsadzonych z przodu np. żółtolistnym wrzoścem. I tutaj znowu nie jestem pewna, czy wszystko razem będzie pasować, gdyż wydaje mnie się, że pergola nie będzie dobrym tłem.
I jeszcze jedno- na pewno wyrzucę stąd wszystkie fiołki i i ostrokrzewy, które w mniejszym lub większym stopniu przemarzają mi i jak widać na zdjęciach, są wątpliwą ozdobą. Fiołki, które pięknie kwitną na biało, zdobią krótko, a przede wszystkim niesamowicie się rozsiewają. Na środku, przed pergolą posadzony jest też miłorząb szczepiony na pniu wys. ok. 50-60 cm. Chcę go zostawić.
Rabata ma szer. 7m. (rozpiętość pergoli) i głębokość minimalną po lewej stronie 40 cm., po środku (na wysokości miłorzębu) 1,7m., a z prawej 1,8m.
Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie i pomoc.







monteverde 01:37, 25 sty 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
mam ten sam problem z wiciokrzewami, ale w innym ogrodzie tego nie miałam posadziłam w tamtym roku wiciokrzew włoski Harlequin i o dziwo do niego to paskudztwo nie włazi , ładnie zarasta i pachnie, może przesadź te wiciokrzewy gdzie indziej? a w ogóle witaj
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
goniak 08:50, 25 sty 2012


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Nadzieje na kwitnącą ścianę spełnią powojniki, zwłaszcza odmiany bylinowe, którym zimą mróz nie straszny, bo wiosną się je ścina niziutko.Są w zasadzie bezproblemowe w uprawie, wystarczy je wiosną trochę podkarmic
W czasie jednego sezonu wytwarzają ogromną masę zieloną a po przekwitnięciu zazwyczaj ozdobą są puszyste owocostany.
Można pomieszać kilka gatunków i dodać nawet jakąś odmianę wielkokwiatową, która jest bardziej wymagająca ale warto próbować .
____________________
Małgosia mój zielony świat
lida13 17:41, 25 sty 2012

Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 51
Witam Was i bardzo dziękuję za poświęcenie mi czasu.

Jeśli chodzi o wiciokrzew, pomna swoich doświadczeń, dopytam tylko, czy znasz innego posiada tej odmiany, a konkretnie czy jest ona mniej atakowana przez mszyce?

W kwestii powojników, w pierwszym sezonie walczyłam z uwiądem. Czy z Twoich doświadczeń wynika, że powojniki botaniczne są bardziej odporne na tę chorobę. Ewentualnie jaką ich grupę polecasz. Poczytałam już trochę na stronie Multifiori. Mają dużą ofertę. Czy znasz ten sklep wysyłkowy?

Powiedzcie proszę jeszcze, czy uważacie, że tło w powyższej postaci (pergola plus wiciokrzew lub pergola plus powojnik) byłoby dobre dla zimozielonych kul i stożków z trawami?
goniak 18:25, 25 sty 2012


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Botaniczne są na pewno bardziej odporne ale mnie właściwie chodziło o bylinowe, z rozpędu się omyliłam
Sprawdzoną odmianą jest dla mnie Dutches of Albany, X durandii, Arabella i ogólnie odmiany bylinowe z grupy Integrifolia.
Bardzo dobrze spisuje się też powojnik Purpurea Plena Elegans i inne z grupy Vicitella (włoskich).
Wykazują się zdrowotnością, odpornością i powtarzają kwitnienie w ciągu sezonu.
Najbardziej chimeryczne są powojniki wielkokwiatowe ale warto o nie powalczyć
____________________
Małgosia mój zielony świat
lida13 23:35, 25 sty 2012

Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 51
To ja się pomyliłam. Poczytałam teraz o bylinowych no i oczywiście wpadły do głowy inne pomysły. Dzięki.

lida13 00:30, 30 sty 2012

Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 51
Mój nowy plan legł w gruzach. Zamierzałam połączyć róże pienne z białymi lub lekko różowymi kwiatami z powojnikami. Dziś jednak dotarłam do informacji, że pienne wcześniej czy później wymarzną. Kołace mi się teraz po głowie połączenie bluszczu z powojnikami botanicznymi, ale nie wiem czy bluszcz da radę w takim słońcu. Mam go w innej części, bardziej zacienionej. Czasami przemarza, ale szybko odbija. Co o tym myślicie?
Gardenarium 00:49, 30 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym zaryzykowała z bluszczem, bo u mnie też czasem przemarza ale zaraz odbija z gołej gałązki.
Połączony mam z różami i powojnikami i to wielkokwiatowymi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Iwcia 12:00, 30 sty 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Danusiu, o gdzie znajdę foto tego połączenia - podaj namiar choć w przybliżeniu - nie dam rady 977 stron teraz przejrzeć
____________________
Mój przyszły ogród
lida13 21:36, 30 sty 2012

Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 51
Jeśli tak mówisz, to zaryzykuję. Będzie bluszcz i powojniki. Dzięki.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies