Gdzie jesteś » Forum » Róże » Jak ciąć róże? Cięcie róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak ciąć róże? Cięcie róż

violaskom 11:10, 08 gru 2019


Dołączył: 15 sty 2018
Posty: 2085
Anda napisał(a)
Violu, ja nie radzę. Po cieciu możesz je pobudzić, zwłaszcza na plusowych temperaturach. O wycinaniu starych pędów w ogóle nie myśl. Zanim się zabliźnią rany może przyjść mróz i wejść, i rozsadzić tkanki.
Nawet tu gdzie mieszkam zalecane jest cięcie wiosenne, a mam jednak przeważnie trochę cieplej niż w Wielkopolsce.

Wiem, że niektóre Ogrodowiczki tną jesienią i strat nie mają, jednak to zawsze jakieś ryzyko. Decyzja należy do Ciebie

Ewa, dzięki za szybką odpowiedź.
____________________
Viola Ogród kwiatowy
sierotka 21:39, 11 gru 2019


Dołączył: 01 kwi 2017
Posty: 4071
Wiolu tak jak Ci radzi Ewa nie tnij .Ja w ub roku pod wpływem impulsu w listopadzie przycięlam dużo róż sama nie wiem po co ,następnego dnia dosłownie był przymrozek zamarzlý soki na linii cięcia ,myślałam że zawału dostanę biegiem wszystkie ocieplalam agro i w tym roku ze 4 egzemplarze długo od wiosny nie mogły ożyć ale jakoś odbiły ale bardzo wolno dochodziły do siebie i jeszcze są mizerne .Po za tym pozostałe nie były już takie piękne jak przed cięciem, ale je otoczyłam opieką i doszły powoli do siebie .
Jeśli jie prxytniesz nie będzie takich szkód jak byś teraz przycięla.
Pozdrawiam
____________________
spełnione marzenie las brzozowy zapach róż xxx moja wizytówka
karlos 09:47, 09 lut 2020


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
W lubuskim wiosna, wszystko rośnie żonkile, hiacynty, kwitnie śliwa :/ I tu pytanie o róże, wszystkie mają już nowe przyrosty, pąki zaczynają pękać i mam świeże listki. Część róż nie zgubiła w ogóle liści od lata. Zastanawiam się nad cięciem, bo rośliny będą się produkować a pancio za miesiąc wszystko zetnie ... Pogoda podpowiada, że do końca lutego na plusie, więc nic nie powstrzyma przed wegetacją.
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
Anda 11:14, 09 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Karlos, mam podobny dylemat. Róża przed domem ma już przyrosty 10cio centymetrowe. U nas teraz będą przez trzy dni orkany, ale po tych wiatrach zamierzam te przed domem przyciąć. Moje róże za domem są jeszcze w cieniu od domu, mają tylko mysie uszka, więc tu poczekam jeszcze z tydzień, dwa. Ogólnie też sama nie wiem co robić. Będzie co ma być
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
karlos 17:02, 10 lut 2020


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
Anda napisał(a)
Karlos, mam podobny dylemat. Róża przed domem ma już przyrosty 10cio centymetrowe. U nas teraz będą przez trzy dni orkany, ale po tych wiatrach zamierzam te przed domem przyciąć. Moje róże za domem są jeszcze w cieniu od domu, mają tylko mysie uszka, więc tu poczekam jeszcze z tydzień, dwa. Ogólnie też sama nie wiem co robić. Będzie co ma być


Pocięte, zobaczymy czy będę żałował a na marginesie w czasie ciecia na jednej z róż zauważyłem już STADO MSZYC i to bez szalików
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
joannajas 21:05, 08 kwi 2020

Dołączył: 22 mar 2020
Posty: 14
Dobry wieczór Wszystkim,

Mam pytanko, czy mógłby ktoś doświadczony podpowiedzieć jak przyciąć ta różę ze zdjęcia.
Nie mam pojęcia co to za gatunek mąż kupił i niestety nie wiem do dnia dzisiejszego. bardzo szybko rośnie.

Z góry dziękuję
Asia
Sylvatika 22:33, 24 mar 2021


Dołączył: 25 mar 2020
Posty: 239
Mam pytanie dotyczące cięcia róż pnących. Posadziłam wiosną zeszłego roku 3 róże pnące: Eden Rose, Lagunę i Uetersen Klosterrose.
Maja po kilka pędów i w zeszłym roku już miały po kilka kwiatów. Czytałam sporo o cięciu róż i co do tych pnących - nie mam pewności, bo informacje są sprzeczne. Jedna teoria mówi, że pnących w pierwszych 3 latach nie ciąć wcale:

"Praktycznie ciecie róż pnących rozpoczynamy dopiero od 3 roku"

a spotkałam się na stronie jednego z producentów z informacją, żeby ciąć je bardzo krótko, to się się ładnie rozkrzewią....

"Świeżo sadzone róże (do 3 lat wstecz), które jeszcze się nie rozkrzewiły i dopiero aklimatyzują się w naszym ogrodzie tniemy nisko. Wszystkie pędy, niezależnie jaka jest to grupa róż, przycinamy około 10-15 cm nad ziemią. "
Czytałam sporo wątków różanych i jest mnóstwo informacji o cięciu, ale ten pierwszy rok nie jest jakoś szczególnie opisany, stąd moje wątpliwości..
Jestem w kropce, może ktoś coś doradzi....

pozdrawiam
S.
____________________
Sylvatika Na skraju Puszczy Bydgoskiej *** Wizytówka
Anda 07:15, 25 mar 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Sylvatiko, są różne szkoły cięcia, dlatego te sprzeczne informacje. Ja róż pnących nie tnę krótko, tylko podwiązuję te długie pędy tak poziomo, jak się da. Po trzech lub czterech latach wycinam te najstarsze pędy całkowicie do ziemi. Przy obeliskach najlepiej posadzić różę obok obelisku, a nie w środku i prowadzić pędy spiralnie w jedną stronę.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Sylvatika 07:44, 25 mar 2021


Dołączył: 25 mar 2020
Posty: 239
Anda napisał(a)
Sylvatiko, są różne szkoły cięcia, dlatego te sprzeczne informacje. Ja róż pnących nie tnę krótko, tylko podwiązuję te długie pędy tak poziomo, jak się da. Po trzech lub czterech latach wycinam te najstarsze pędy całkowicie do ziemi. Przy obeliskach najlepiej posadzić różę obok obelisku, a nie w środku i prowadzić pędy spiralnie w jedną stronę.



Ewa
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie, spróbuję je zostawić, wytnę tylko te cienkie pędy - zobaczymy co z tego wyjdzie
S.
____________________
Sylvatika Na skraju Puszczy Bydgoskiej *** Wizytówka
Anda 08:25, 25 mar 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Sylvatika napisał(a)



Ewa
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie, spróbuję je zostawić, wytnę tylko te cienkie pędy - zobaczymy co z tego wyjdzie
S.


Cienkie wytnij. Masz jakieś foto? Jeśli nie będziesz tych długich pędów prowadzić poziomo, to będą kwitły tylko na końcach, czyli dość wysoko.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies