Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Dalechampia

Pokaż wątki Pokaż posty

Dalechampia

Elawroclaw 23:02, 07 lut 2012

Dołączył: 26 gru 2011
Posty: 67
Ponieważ, nigdy jeszcze nie znalazłam żadnych informacji o tej roślinie, napiszę tylko swoje spostrzeżenia z uprawy.

Pnącze o cienkich delikatnych, wijących się pędach do ok 3 metry długości. Uprawiam w donicy. W lecie stoi na tarasie w pół cienistym miejscu. Liście ma w dotyku aksamitne. Kwitnie cały sezon , ślicznymi kwiatami w formie kokardek w kolorze biskupim.Z awiązuje nasionka , ale jeszcze nie udało mi się, aby skiełkowały młode rośliny.

Zimuje w domu w chłodnym pomieszczeniu.
Roślinę można przycinać, ale delikatnie.
Trudna w uprawie.





____________________
Pozdrawiam , Elżbieta
ele2001 23:16, 07 lut 2012


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Bardzo ciekawa.
____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
monteverde 00:09, 08 lut 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Kiedyś o niej czytałam, jest to podobnież pnącze krzyżówek chyba ze 120 gatunków głównie wieloletnich winorośli, dorasta do 3m, ja już mam za dużo na tarasie do przenoszenia, ale ładnie wyglądają te kokardki
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
marzena 00:30, 08 lut 2012


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Bardzo interesująca roślina ale sądzę, że te ładne kokardki w kolorze różu/fioletu to nie kwiaty tylko podsadki kwiatowe...
____________________
marzena O....!
Gardenarium 10:16, 08 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Aniu to rodzaj Delachampia zawiera około 120 gatunków tych roślin , a nie jest to krzyżówka 120 gatunków.

Dalechampia należy do tej samej rodziny co wilczomlecze - Euphorbiaceae.

Ten gatunek przedstawiony wyżej ( Dalechampia aristolochiaefolia) pochodzi prawdopodobnie z Kostaryki. O klimacie i roślinności Kostaryki mamy w tym artykule.

Chyba dlatego tak trudno ją uprawiać.
Potrzebuje do dobrego wzrostu dużo, dużo słońca lub półcienia i umiarkowanie wilgotnej ziemi. Dużo ciepła, o co u nas w niektóre lata jest trudno. To zdecydowanie roślina nie do naszego klimatu.

Tak tłumaczę niepowodzenia w uprawie.

Liście podobno uczulają powodując swędzenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elawroclaw 09:40, 09 lut 2012

Dołączył: 26 gru 2011
Posty: 67
Dalechampię uprawiam od 6 lat. Kwitnie u mnie bardzo chętnie.

Na moim tarasie , o wystawie południowej ,są dla niej korzystne warunki .

Najwięcej problemu mam z jej zimowaniem , gdyż potrzebuje bardzo umiarkowanego podlewania w zimie.
Ponadto , jest w zimie atakowana przez szkodniki.

Ale jakoś daję sobie z nią radę.
____________________
Pozdrawiam , Elżbieta
bogumila 09:58, 09 lut 2012


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Jest piękna i warta starań.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies