Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jaki kształt oczka wybrać?

Pokaż wątki Pokaż posty

Jaki kształt oczka wybrać?

Agnieszka 12:20, 22 lut 2012


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Mam kłopot z wybraniem kształtu oczka. Oczko będzie nieduże, mniej więcej o wymiarach3x4m maksymalnie (mówię o powierzchni wody, nie o brzegu z roślinami). Zakładam, że będzie obsadzone mocno roślinami, zwłaszcza od strony ścieżki.

Zerknijcie, proszę, na to zdjęcie:


A to miejsce, które przeznaczam na oczko:


Generalnie jest to południowy zachód, ale to miejsce jest wiecznie wilgotne i w cieniu dużego dębu, który rośnie za ogrodzeniem. Można delikatnie wepchnąć oczko jeszcze bardziej w rabatę z hostami, jeśli byłaby taka potrzeba. Osobiście wolałabym, aby oczko tworzyło zwartą całość, bez przewężeń jak w "ósemce". Co o tym myślicie?
____________________
Agnieszkowy ogródek
Gardenarium 12:51, 22 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Oczko powinno być owalne - podłużne, a za nim po prawej można posadzić miskanty Variegatus na tle tui, przód wyżwirować i w żwirku także trawiaste rośliny posadzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:55, 22 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli oczko jest małe trudno utrzymać go w czystości, przynajmniej powinno być głębokie, a tego z kolei nie da się osiągnąć na małej powierzchni. Ciężka decyzja z tym oczkiem, żeby sobie nie narobić kłopotu z utrzymaniem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agnieszka 13:23, 22 lut 2012


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Wiesz, Danusia, pytałam Cię w innym wątku o parametry strefy filtracyjnej. W takim zbiorniku nie ma przecież problemów z glonami. To było inspiracją dla tego pomysłu. Czy ma sens oczko, gdzie gęsto po bokach rosną rośliny, dno jest wyżwirowane, gdzieś w tym oczku umieszczę fontannę, aby poprawić natlenienie wody. Co o tym myślisz? Nie chcę rybek, a jedynie żwir i rośliny (+mała fontanna).
____________________
Agnieszkowy ogródek
EwaG 13:57, 22 lut 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
A nie lepiej z drugiej strony dopasowując kształt oczka do ścieżki
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
goniak 14:45, 22 lut 2012


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Mnie się coś takiego kołacze po głowie
Przepraszam za kiepską jakość rysunku ale nie bardzo mam czas

____________________
Małgosia mój zielony świat
Agnieszka 15:10, 22 lut 2012


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Ewuś, w tym miejscu nie sięga cień. Jest tam słońce od rana. Musiałabym bardzo mocno osłonić oczko albo walczyć z glonami, tak jak mówi Danusia.

Gosiaczku, pięknie. Znowu jesteś przy mnie ! Tylko ja się trochę obawiam kaskady, bo nie wiem czy sami damy radę ją zrobić. Poza tym trzeba byłoby wybrać odpowiednie kamienie. A ja jestem wybredna w doborze kamieni. Mało która kaskada mi się podoba, bo zazwyczaj wyglądają mało naturalnie . Dlatego myślę tylko o oczku i żwirku. Kaskadę bardzo bym chciała (ach ten szum wody...), ale już dawno odrzuciłam ten pomysł z powyższych względów.

____________________
Agnieszkowy ogródek
Agnieszka 10:44, 23 lut 2012


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
A gdyby tak (idąc tropem Gosi) przeciąć rabatę z hostami i wsunąć oczko wgłąb tej rabaty, nadając jej taki kształt:


Zainspirował mnie rysunek Gosi, więc kombinuję dalej. Hosty mogłabym wykorzystać do obsadzenia brzegów oczka. Mogłabym wykorzystać też irysy, które niefartownie są posadzone między tujami Danica, a także przywrotnika i dużo bergenii, które rosną za domem (pięknie się rozrosły).
____________________
Agnieszkowy ogródek
Agnieszka 10:51, 23 lut 2012


Dołączył: 01 sty 2011
Posty: 934
Ten kąt w naturze wygląda tak (nienajlepsze zdjęcie, ale innego na razie nie znalazłam):



Widać tam pęcherznicę i metasekwoje. Oczko można wsunąć maksymalnie pod tę pęcherznicę, a hosty zagęścić po jednej stronie oczka. Budlei ze zdjęcia już nie ma, powędrowała do innego ogrodu. Tuje będą ładnie wiosną przycięte (dorobiłam się nożyc szpalerowych ). Już nie będą takie rozczochrane .

Ten kształt nawet by tam chyba pasował...
____________________
Agnieszkowy ogródek
goniak 15:26, 23 lut 2012


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
No cóż, skoro powiedziałam A muszę też powiedzieć B
Według mnie ten kształt jest sztuczny i jakoś mi nie pasuje do Twojego ogrodu
Przepraszam za szczerość ale poznałam Cię już na tyle, iż mam prawo sądzić, że jak pytasz to oczekujesz szczerych i konkretnych odpowiedzi a nie słodzenia
Nie popieram też wpychania oczka pod sam żywopłot, bo ono nie może być zepchnięte do kąta, jakby było złem koniecznym. Musi zająć pewną ilość miejsca, bo tylko wtedy można je proporcjonalnie umiejscowić, zaaranżować i wyeksponować. Oczko nie musi być duże ale muszą być zachowane pewne proporcje aby osiągnąć oczekiwany efekt.
Na razie nie skupiałabym się też nad szatą roślinną wokół oczka, na to jeszcze jest czas.
Można się natomiast zastanowić czy za plecami oczka nie usypać skarpy wykorzystując ziemię wydobytą z wykopu. Obrzeże oczka powinno być obłożone na płasko regularnymi plastrami skalnymi, które z tyłu mogłyby przechodzić w murek oporowy, na placach, którego wzniósłaby się niewielka skarpa.
Przemyśl temat, bo oczko to nie tylko dziura w ziemi zalana wodą .
____________________
Małgosia mój zielony świat
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies