Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród - pomoc w tworzeniu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród - pomoc w tworzeniu

krepek 17:34, 21 mar 2012

Dołączył: 21 mar 2012
Posty: 14
Witam serdecznie po raz pierwszy...


Obecnie jestem na etapie porządkowania terenu, który kiedyś ma się nazywać ogrodem. Na dziś dzień rośnie tam wszystko co nie jest mile widziane, nie przypomina ogrodu, no ale ten stan nie będzie trwał wiecznie. O przygotowaniu terenu pisać nie będę, bo to nie ten wątek więc przejdę od razu do rzeczy.

Mianowicie od dłuższego czasu staram sie nadać przyszły kształt ogrodu, który znajdować sie ma za domem. Przód został już po części stworzony na wzór japoński - a więc jako tako (zdjęcie oznaczone jako przód).

Gorzej mi idzie z tym co za domem. Co prawda troche widziałem, troche czytałem, ale w dalszym ciągu mam problem. Oglądałem nawet projekty, które w małym stopniu oddają kształt i wymiar (u mnie to prawie kwadrat o wymiarach 20 na 19) przestrzeni pod ogród.
Na rysynku (tytułem "za domem") przedstawiłem to co sie juz znajduje - a więc studnia, szambo i kompostownik. Pozostałe rzeczy są moją wyobraźnią i docelowym planem.


Część działki za domem ma wymiar 20x19.

Plan nr 1 ogród uformowany byłby na wzór kółek. Dodatkowo pod oknem umieszczona też rabata w takiej samej formie. W środku trawa. W tychże uformowanych kółkach rabaty, rośliny drzewa i wszystko inne co przyszłoby mi do głowy. Jednak im dłuzej patrze tym mniej mi sie to widzi, ale i tak jest ciut lepiej niż na początku rysowania.

Plan nr 2 jest stworzony w oparciu o pewien projekt (właściwie jego część) która sie pojawiła już na forum w tych wątkach, ale wybaczcie nie pamietam u kogo dokładnie. Tutaj zaciekwaiła mnie forma i kształt oraz co ważne wymiar działki ( o ile pamiętam też kwadratowy). Jednak zastanawia mnie zakończenie tego po prawej stronie - tam gdzie warzywnik i drzewa owocowe. Planowałem zakończyć to drewutnią wkomponowaną w rabatę która dodatkowo oddzialałaby warzywnik i drzewa od reszty.


Jeśli chodzi o umijscowienie drewutni to-wiem im bliżej podjazdu tym lepiej - ale chciałem ją zagospodarować w ogrodzie jako ekspozycja (wys max 1 m) nawet kosztem noszenia drewna i trudności w dostępności.

Czy mógłbym liczyć na waszą pomoc w dokończeniu, zmianie czy nawet liczyć na Waszą twórczość i wskazówki co gdzie i jak?
Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za wskazówki.

Gardenarium 22:54, 21 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mam podobny projekt, który robiłam dwa lata temu. Możesz się na nim wzorować i stworzyć własną wersję.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:18, 21 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
krepek 11:28, 22 mar 2012

Dołączył: 21 mar 2012
Posty: 14
Dziękuję serdecznie za wklejke. Przyznam że inspiracji w nich co nie miara. Aż z ciekawości pozwoliłem sobie zreknąć na stronę internetową. Każdy jeden projekt to kolejne pomysły, no ale przestrzeń ograniczona, a wszystko nie pasuje - chociażby na brak miejsca lub też z uwagi na glebę. Ale najważniejsze to aby mieć punkt zaczepienia.
Pozostaje mi nic innego jak porysować i zobaczyć co będzie najlepszym rozwiązaniem.


Jeszcze raz serdeczne dzięki.
krepek 14:35, 22 mar 2012

Dołączył: 21 mar 2012
Posty: 14
Po kilku godzinach wpatrywania sie w projekty stwierdzam, że to nie łatwa robota zrobic coś z niczego. To tylko MacGyver potrafi.
No ale... spodobał mi się projekt ogrodu w Izabelinie, a zwłaszcza jego przednia część leżąca zaraz przy frontowym ogrodzeniu. Co prawda jeszcze zastanawiam się jkaby to wykorzystać u siebie, ale jakiś zarys jest, Inną inspiracją jest ogród od kreski, z tymże tutaj nie do końca jestem przekonany czy rzeczywiście taka forma byłaby dobrym zestawieniem.

Ciekawie wkomponowany warzywnik, fajny "schowek" na piaskownicę z ławeczką - tylko pozostaje kwestia wkomponowania drewutni do całości - myślałem aby była przed warzywnikiem, trochę go przysłoniła i nieco wydłużyć rabatę która jest u dołu warzywnika, tak aby obejmowała drewutnię.
Na huśtawkę też sie miejsce teoretycznie znalazło.
Pozostaje przmysleć sprawę, rozrysować plan...i wrzucić szkice do oceny.
To na razie tyle.
krepek 12:27, 23 mar 2012

Dołączył: 21 mar 2012
Posty: 14
Dziś postęp w tworzeniu, udało mi się nanieść "coś" na wstępny szkic. "Mapka" oddaje wymiar działki i usytuowanie najważniejszych rzeczy - a więc dom, ścieżki, taras, studnie, szambo, kompostownik. Dodałem też płot lemelowy (kratkowany), który będzie ciąnął się przez cała długość podjazdu (wytyczony pas o szerokosci 60cm) i dodatkowo oddzielał podjazd od dalszej części ogrodu. Podobnie będzie osłonięty śmietnik i niewykluczone że puszczone na nim jakieś pnącza, ale to plany przyszłościowe.
Szkice wyglądają nastepująco:

i

W odbu przód jest nieco inny - jeszcze sie nie zdecydowałem do końca jaki kształt będzie miał, ale chciałbym aby miał coś w postaci cisów - kule, stożki itp rzeczy. Do tego jakies "fajne zdobiące drzewko" . Pomiędzy tarasem a płotem żywopłot z cisa. Tył ogrodu w obu przypadkach jest takie same. W lewej części umieściłem kompostownik, przed nim jest szambo i wkomponowany warzywnik, a na samym dole będzie rabata. Dodatkowo szambo zasłoniętę będzie drewutnią (wys. max 1-1.2 m i dł około 3 do 3.5 metra). A te dwa niebieskie kółka: lewe to część ogniskowo-grillowa; prawe - część zabawowa.
Za domem obok tarasu wymyśliłem kolejna rabatę.
Pytanie moje takowe z prośbą o sugestie i ewentualne póżniejsze uzytkowanie - czy lepszy przed(o)gródek 1 czy 2? I gdzie ewentualnie mogłyby byc drzewa owocowe...
krepek 11:04, 02 maj 2012

Dołączył: 21 mar 2012
Posty: 14
Witam,
Zmieniła mi się nieco koncepcja po wizycie brukarzy. Podsunęłi pomysł aby bramę dwuskrzydłowa zamienić na przesuwną a furtkę przestawić w inne miejsce. W związku z tym pomyślałem ze ścieżka też mogłaby miec "inny kształt" i wymyśliłem co ś takiego:
http://imageshack.us/photo/my-images/21/przd1i.jpg/
z naniesionymi lapkami. Czy ktoś z Was posiada takie rozwiązanie - jak ono sie sprawdza? Czy nie lepiej byłoby po prostu zrobic ścieżkę "prostą"?
Z drugiej jednak strony to jakby część frontowa więc jakiś "bajer wskazany".
Doradzicie jak to u Was?
EwaG 11:11, 02 maj 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Bajer może być, ale jak z jego funkcjonalnością? ja bym dostała kręćka od takiego chodzenia.
Jeżeli miałaby być ścieżka łamana to poprowadź ją w taki sposób, żeby mimo łamańców zachować linię prostą w dojściu od furtki do domu.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
krepek 11:32, 02 maj 2012

Dołączył: 21 mar 2012
Posty: 14
Myślę o tym, zwłaszcza o wersji zielonej, która byłaby przełamana kołem na srodku i zasadzeniem jakiegoś niewielkiego zdobniczego drzewka.
Sebek 11:39, 02 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Rzeczywiście ta ścieżka dla mnie zbyt jest połamana....Może "złam" ją trzy-cztery razy, ale pod kątem rozwartym, bo jak będziesz miał tam trawnik to sam będziesz chodzić prosto

Jednak z drugiej strony skoro tył jest falowany, to ścieżka też może taka być - takie mini feng-shui

Podjazd też może trochę zaokrąglić - jednak łamane linie będą bardzo dobrze wyglądać przy domu o nowoczesnym stylu, także miło by było jakbyś pokazał zdjęcia w realu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies