Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Dopiero buduję ale już projektuję i proszę o pomoc

Pokaż wątki Pokaż posty

Dopiero buduję ale już projektuję i proszę o pomoc

ElaK 09:47, 24 kwi 2012

Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 30
Przedstawiłam się jakiś czas temu w dziale Naszych ogrodów ale zanim ten mój piękny ogród powstanie i będę miała czym się chwalić chyba muszę trochę tu pogościć i pokazać Wam moje "chciejstwa" i pomysły oraz poddać je Waszej ocenie, licząc bardzo na Wasze opiniie, pomoc i sugestie.

Pokażę tu jeszcze raz ogólny plan działki i kawałek pierwszej rabaty, którą stworzyłam w programie Gardenpuzzle.

Bardzo lubię drzewa i krzewy liściaste dlatego moje nasadzenia głównie będą się opierały o tego typu rośliny. Umiejscowienie projektowanej rabaty zaznaczyłam na rysunku. Zaczęłam projektowanie od tego miejsca czyli dolnej krawędzi domu bo niżej będzie oczyszczalnia ścieków z drenażem i tam będzie trzeba dobrać rośliny lubiące wilgoć i płytko się korzeniące. Rośliny na tej rabacie nie mogą być zbyt wysokie bo górą idzie linia energetyczna więc odpadają wysokie drzewa i duże iglaki. Dom skierowany jest na stronę południową więc powinno być tu sporo słońca.

Działka ogrodzona będzie żywopłotem z Ałyczy. Danusia wprawdzie odradzała mi tą roślinę ze względu na kolczystośc ale skoro to ma być jedyne ogrodzenie (bez płotu) to może i dobrze że kłuje i odstraszać będzie ewentualnych niechcianych gości np tych którzy ukradli nam drzewka owocowe (chociaż zanim toto urośnie to jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie). Tu moje pierwsze pytanie o gęstość sadzenia takiego żywopłotu bo chcę posadzić naprzemiennie dwa rzędy i nie bardzo wiem ile miejsca zachować od tymczasowej sietki, ile rząd od rzędu i jak gęsto rośliny w rzędzie.
Długość fragmentu od narożnika do kreski to ok. 18 m.
No i moja radosna twórczość:

Rośliny jakie znalzały się na projekcie to:
Klon palmowy o biało zielonych liściach
Kalina koralowa
dereń biały
klon palmowy różowy
jaśminowiec
choina kanadyjska Pendula
berberysy różowe
cyprysik groszkowy
i najniżej trzmieliny i krzewuszka (nie wiem czy to dobre miejsce dla krzewuzki czy raczej zostawić same trzmieliny a krzewuszkę przenieść w inne miejsce.

Pisząc to zaczęłam się zastanawiać czy nie dać tej kompozycji w okolice narożnika czyli klon palmowy zielony w róg bo jak dam tu począwszy od zaznaczonej kreski to nie wiem czy uda mi się połączyć to z tymi roślinami na drenaż żeby dobrze to wyglądało bo tu duże krzewy są a na drenaż to pewnie będzie trzeba jakieś małe plus żywopłot. Pewnie to moje pisanie chaotyczne wyszło, ale Wasza wyobraźnia jest taki wielka że pewnie załapiecie o co chodzi
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1735-kwiatowe-krolestwo-eli
ElaK 11:40, 24 kwi 2012

Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 30
I jeszcze kolejny fragment. Tym razem otoczenie wysepki z magnolią, oznaczonej na schemacie numerem 3.
. Wysepka otoczona jest funkiami. W tyle za magnolią umiściłam cyprysik groszkowy ale nie wiem czy jest to najszczęśliwsze połączenie tu bardzo proszę o sugestie i podpowiedzi. Koło cyprysiku kalina koralowa, przed cyprysem szpaler miskantów i zastanawiam się czy nie pociągnąć go na całej długości lawendy czyli aż do wysepki 1. Po drugiej stronie tawuła biała i dereń biały a pod nimi lilak fioletowy i krzewuszka różowa a na samym dole trzmielina.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1735-kwiatowe-krolestwo-eli
ElaK 13:07, 24 kwi 2012

Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 30
To i pokażę co wyszło mi z przymiarki do rabaty między wyspą 1 a 3, gdzie króluje lawenda i róże (w projekcie wykorzystane do tego celu azalie bo róż nie ma. Koło róż dwie budleje Dawida bo uwielbiam motyle a wtle Miskant no i oczywiście na końcu żywopłot, którego tu nie widać. Czyli kalinę widoczną na poprzedniej rabacie zastąpiłam budleją. No i na dziś koniec tych projektów bo ktoś musi to oglądnąć i ocenić czy ma to ręce i nogi bo w programie to się fajnie nanosi a czy da się to w rzeczywistości zrealizować i ładnie to będzie wyglądało
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1735-kwiatowe-krolestwo-eli
Gardenarium 15:11, 24 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ElaK napisał(a)


Rośliny jakie znalzały się na projekcie to:
Klon palmowy o biało zielonych liściach
Kalina koralowa
dereń biały
klon palmowy różowy
jaśminowiec
choina kanadyjska Pendula
berberysy różowe
cyprysik groszkowy
i najniżej trzmieliny i krzewuszka (nie wiem czy to dobre miejsce dla krzewuzki czy raczej zostawić same trzmieliny a krzewuszkę przenieść w inne miejsce.



Ta kompozycja wyszła Ci najlepiej

Patrzę na nią pod kątem atrakcyjności przez cały rok, wszystko pięknie wygląda bo pokazane, że kwitna jakby w jednym czasie ale w rzeczywistości jest inaczej, czy nie byłoby lepiej zamiast kaliny koralowej dać np. świerk serbski?. Krzewuszek bym nie sadziła tylko same trzmieliny,.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:15, 24 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ElaK napisał(a)
I jeszcze kolejny fragment. Tym razem otoczenie wysepki z magnolią, oznaczonej na schemacie numerem 3.

.

Wysepka otoczona jest funkiami. W tyle za magnolią umiściłam cyprysik groszkowy ale nie wiem czy jest to najszczęśliwsze połączenie tu bardzo proszę o sugestie i podpowiedzi. Koło cyprysiku kalina koralowa, przed cyprysem szpaler miskantów i zastanawiam się czy nie pociągnąć go na całej długości lawendy czyli aż do wysepki 1. Po drugiej stronie tawuła biała i dereń biały a pod nimi lilak fioletowy i krzewuszka różowa a na samym dole trzmielina.


Funkie o ile się da posadź trochę bliżej magnolii, żeby to kółko nie wyglądało sztucznie.

Cyprysiki groszkowe z tyłu magnolii to zły pomysł, za rzadkie i za niskie, lepsze będą choćby Smaragdy czy inne tuje.
Po ;prawej jest za dużo krzewów liściastych, może zamiast fioletowego lilaka posadź rózanecznika a po lewej zamiast lawendy azalie japońskie?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:18, 24 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ElaK napisał(a)
To i pokażę co wyszło mi z przymiarki do rabaty między wyspą 1 a 3, gdzie króluje lawenda i róże (w projekcie wykorzystane do tego celu azalie bo róż nie ma. Koło róż dwie budleje Dawida bo uwielbiam motyle a wtle Miskant no i oczywiście na końcu żywopłot, którego tu nie widać. Czyli kalinę widoczną na poprzedniej rabacie zastąpiłam budleją. No i na dziś koniec tych projektów bo ktoś musi to oglądnąć i ocenić czy ma to ręce i nogi bo w programie to się fajnie nanosi a czy da się to w rzeczywistości zrealizować i ładnie to będzie wyglądało


To mi się spodobało, nie wiem tylko jak róże z miskantami dużymi się pomieszczą, czy miskany się na nie nie położą.?

Róż jakby za mało te 4 krzewy, chyba że to są pienne róże? Ładnie to wygląda, ale róże muszą "kipieć" na tej rabacie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ElaK 15:40, 24 kwi 2012

Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 30
Danusiu dziękuję bardzo za ocenę moich wstępnych planów. Niestey tak jak pisałam nie może tu być nic wysokiego, szcególnie za magnolią bo to południowa strona i mąż by mnie powiesił. Nic mu tu nie może słońca zasłaniać bo to ma ogrzewać dom i solary na dachu. Poza tym on bardzo nie lubi thui, wiec temat tła dla magnolii pozostaje otwarty.
Świerk serbski też mi się marzył na tamtej rabacie ale ta nieszczęsna linia energetyczna nie pozwala na duże drzewa tam.
Co do zamiany lilaka na RH to bardzo chętnie, nawet o tym myślałam ale czy tam nie będzie za dużo słońca, wyczytałam na forum że to rośliny cieniolubne i planowałam posadzić w większej ilości z tyłu domu lub z jego boku tak żeby były zacienione. A Lawenda posadzona ma być symetrycznie po dwóch stronach wysepki 1 i czy na pewno dobrze będzie zastąpywać ją Azalią.

Co do rabaty róż i lawendy to faktycznie te miskanty i róże mogąe się nie udać, dlatego temat też zostawiam otwarty i czekam na propozycje.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1735-kwiatowe-krolestwo-eli
ElaK 15:51, 24 kwi 2012

Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 30
A i jeszcze ułatwię pewnie jeśli dodam że Magnolia nie będzie wysoka bo jest odmiany 'George Henry Kern', czyli dorasta do 3 m a przyrasta rocznie 15 cm taką dostałam od męża w prezencie tylko nie wiem czy nie popełniłam błędu. Bo dostałam ją w przeddzień jak nam te drzewka ukradli i stwierdziłam ze w takim razie jej od razu nie posadzę. No i została na oknie, póściła piękne liście i sobie rośnie i powiedzcie mi co ja mam z nią teraz zrobić. W miejsce docelowe nie mogę posadzić bo tam plac budowy więc może jak już minie pora przymrozków zakopać ją z donniczką w ziemi i przeczekać do jesieni w ten sposób. Pośpieszył się mój małżonek z tym prezentem ale winy chciał odpokutować
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1735-kwiatowe-krolestwo-eli
ElaK 09:50, 25 kwi 2012

Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 30
Danusiu a może tak będzie lepiej. Oczywiście mój projekt nie obrazuje całkowicie prawdziwego wyglądu bo musiałąm użyć roślin zastępczych ale jakiś pogląd daje W pierwszym rzędzie dała bym róże parkowe w kolorze białym lub jasno różowym połączone z cisami (tym bardziej że placyk 1 do którego przylega ta rabata jest otoczony ekranem z cisów. Dalej to dwa rzędy róż wielokwiatowych, z których wyłaniają się dwie kratki z powojnikiem fioletowym i białym (najchętniej 2 kolory na jednej kratce) i bluszczem. Na zakończeniu tej rabaty będzie przejście z części ogrodowej do warzywnej i to przejście to będzie pergola, a na niej róża pnąca, powoijnik i bluszcz czyli moim zdaniem fajnie by to pasowało do tych kratek z powojnikiem. Po bokach tak jak poprzednio budleja dawida a na dole lawenda. i zastanawiam się jeszcze nad placykiem 1 bo stać na nim będzie huśtawka (uwielbiam się huśtać) aże to strona południowa i palące słońce to trzeba by tam choć trochę jakiegoś cienia. I nie wiem co z tym fantem zrobić bo drzewa posadzić nie mogą (zakaz męża), może pergola nad huśtawką ? ale to wtedy już chyba ekran z cisa nie będzie pasował. A jeśli ekran zostaje to co by tu posadzić za nim w tym ostrym rogu co będzie stosunkowo niskie.

Czekam na wszelkie rady i opinie chociaż chyba teraz nie jest dobry czas ku temu. Pogoda w końcu sprzyjająca więc wszystkie forumowe mróweczki pracują w swoich ogrodach i pewnie zbyt zmęczone po całym dniu żeby debatować nad ogrodem którego nie ma. A ja mam czas wolniejszy w pracy i nie mogę się oprzeć żeby coś tam sobie kombinować bo sprawia mi to wiele radości. Ale laik jestem ogrodowy więc to co sobie dobiorę na rysunku nie koniecznie musi być dobre w realu.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1735-kwiatowe-krolestwo-eli
ElaK 13:41, 25 kwi 2012

Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 30
I jeszcze taka propozycja może nada się do tego zaznaczanego na zielono rogu.
,
Na niej klon palmowy czerwony cyprysiki, jodła, trawy (jeszcze nie wiem jakie) i wrzosy. Chociaż jak teraz patrzę to zmieniła bym chyba układ wrzosów czyli nie podłużne wstęgi a jakieś poprzeczne figury
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1735-kwiatowe-krolestwo-eli
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies