Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Nawadnianie ogrodu wodą ze stawu

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawadnianie ogrodu wodą ze stawu

filip_sielim... 09:59, 25 cze 2013

Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 1
Witam !
Zastanawiam się nad podobną konstrukcją i widzę, że dobrze to wygląda Gratuluję!

Mam dodatkowe pytania:
- jaka jest wydajność pompy (ile l/h)? To ma pewnie duże znaczenie przy tak genialnie mało zapchanym filtrze
- czy ten zbiornik nie jest przypadkiem zbiornikiem przepływowym, tzn. nie przepływa przez niego jakiaś mikro-rzeczka? A może jakieś natlenianie masz zainstalowane? Rośliny, które widzę, to mi nie pasują do typowego, ciemnego, stojącego stawu, ale może się mylę.
kajson 12:30, 26 cze 2013

Dołączył: 27 kwi 2012
Posty: 10
Witam
Pompa o przepustowosci 6000l/h. Duza jak na moj ogrod. Na jednej linii pracuje 5 duzych rotorow.
Staw naturalny, raczej stawik, nie przeplywowy. Poziom wody uzalezniony od poziomu wod gruntowych. Ze stawem nic nie robie bo po prostu ciagle nie mam na to czasu. Sam obrabiam i komponuje 15 arow swojego ogrodowego " krolestwa" , skonczylem dzisiaj budowe ogrodzenia czolowego posesji z cegly rozbiorkowej wiec na stawik juz mi czasu brak. Nie mam filtra ani napowietrzacza w stawie. Rownowaga biologiczna naturalna. Podstawa zeby spod i gora filtra byly oddalone troszke od dna i powierzchni. Stad styropian. Filtr okolo 1m dlugosci. Teraz sobie mysle ze nawet lepiej byloby go zanurzyc w poziomie. Wtedy jeszcze wieksza odleglosc od dna i mniejsze ryzyko podrywania mulu przy rozruchu pompy. Na razie u mnie chodzi wszystko jak w zegarku wiec nic nie zmieniam. Ostatnio wymienialem dysze w zraszaczu. Czysciutka byla, jak ze sklepu wiec....sprawdza sie Pozdrawiam
beata_zyzniak 19:09, 20 sie 2013

Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 6
ja dopiero zastanawiam się jaki system nawadniania wybrać. Mam spory ogród za domem, a na chwile obecną jest tyle możliwości że jest w czym wybierać. Może doradzicie mi coś? Bo nie bardzo się na tym znam a nie chciałabym wybrać czegoś ferelnego.
kajson 08:45, 21 sie 2013

Dołączył: 27 kwi 2012
Posty: 10
Cześć. Zbyt ogólnie sformułowane pytanie.
Ja mam system firmy RAINBIRD. Nie reklamuję, po prostu nie znałem się na systemach nawadniania, poczytałem i zrobiłem go sam. System w prosty sposób się montuje. NIe trzeba głębokich wykopów pod niego robić (na głębokość szpadla). Jedyna trudność, przynajmniej teoretyczna to dobrze zaplanować rozmieszczenie zraszaczy i ich zasięg. Trzeba to dobrać pod wydajność wody tzn ile litrów mamy przepustowości wody na godzinę i jakie ciśnienie. Jeśli woda z kranu to ciśnienie nie jest zbyt duże tak więc trzeba zrobić więcej lini nawadniania bo jedna linia nie obsłuży zbyt wielu zraszaczy. Ja mam wodę ze stawu i pompę o dość dużej mocy, która pompuje 6000litrów na godzinę. Tak więc na jednej lini pracuje 5 zraszaczy dużych ( takie które pompują 1 m3 wody na godzinę). Specyfikację zraszaczy znajdziesz w internecie czyli ile każdy z nich pompuje wody i pod jakim ciśnieniem. Generalnie wiem że to brzmi dość skomplikowanie ale takie w rzeczywistości nie jest. Najlepiej pojechać do sklepu który sprzedaje takie systemy. Najczęściej jest tak że jak kupujemy cały system w jednym sklepie to wtedy jeśłi przyniesiemy dokładny plan naszego ogrodu, jego wymiary to pomogą nam w tym sklepie na podstawie danych o ilości wody i ciśnieniu zaplanować linie i ilość zraszaczy. Przynajmniej u mnie tak jest. Pozdrawiam
Vinz 17:45, 01 mar 2016


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
kajson napisał(a)
Obiecałem, że zamieszczę zdjęcia mojego filta zaciągającego wodę ze stawu. Teraz spełniam obietnicę przed ponownym zanurzeniem::. W ubiegłym sezonie ani razu nie czyściłem siatki na filtrze. Na zdjęciach, jest ona bezpośrednio po wyjęciu ze stawu, po przeschnięciu i widok ogólny jak wygląda pływająca w stawie.

http://imageshack.us/photo/my-images/69/20121013122907.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/825/20121013105411.jpg/


http://imageshack.us/photo/my-images/202/20121013104902.jpg/

Pozdrawiam wszystkich i ruszam........ryć w ogrodzie


Zdjęcia wygasły dasz jeszcze raz kajson ?
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
kajson 07:56, 02 mar 2016

Dołączył: 27 kwi 2012
Posty: 10
Witam. Faktycznie. Wygasły. Niestety nie mam już tych zdjęć. Musiałbym zrobić nowe. Jeśli chodzi o system......działa bez zarzutów))))
Gardenarium 12:41, 02 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gdybyś wkleił przez Ogrodowisko nie byłoby problemu,
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Vinz 18:13, 02 mar 2016


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
Będę wdzięczny jak zrobisz zdjęcia jeszcze raz . Przy okazji zobaczymy jak to wygląda teraz . Jeśli to nie problem, poprosiłbym Cię jeszcze o podanie marki i modelu pompy. Muszę coś u siebie wymyślić podobnego. Napisz jeśli możesz. Z góry dzięki.
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
kajson 14:57, 07 mar 2016

Dołączył: 27 kwi 2012
Posty: 10
Przy nadażającej się okazji fotkę zrobię. Generalnie nie wiem czy marka pompy ma aż tak wielkie znaczenie. Ja kupiłem marki OMNIGENA ale tylko dlatego że razem w komplecie z tzw. PRESS AND START była stosunkowo tania do innych firm. Ważne że jeśli ze stawu woda ciągnęta to żeby pompa miała dużą dosyć moc. Taką jaką mam jest w sam raz.
Vinz 18:58, 07 mar 2016


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
Ja biorę Divertrona 1200. Nie potrzebuje hydroforu, ma fajną elektronikę, zawór zwrotny, zabezpieczenie przed pracą na sucho no i fajna wydajność. Będę montował w studni koło stawu.
Link do info o pompie: http://aspompy-omnigena.pl/divertron-1200-pompa,3,69,87
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies