Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabata pod oknami

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata pod oknami

Borbetka 15:41, 13 maj 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Ale ładnie wymyśliłaś! Bardzo mi się podoba to zestawienie. Tylko hosta musi być ta z niższych, żeby nie zasłoniła runianki mimo, że ta cień lubi.
____________________
borówcowy wizytowka
kasiula79 20:41, 13 maj 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
Borbetka napisał(a)
Ale ładnie wymyśliłaś! Bardzo mi się podoba to zestawienie. Tylko hosta musi być ta z niższych, żeby nie zasłoniła runianki mimo, że ta cień lubi.


tak zgadza się - hostę już mam kupioną (Patriot) - nie wiem jak duża rośnie, ale dokładnie nad tym samym cały czas myślę...(chyba jednak będzie za wysoka):
____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
Borbetka 20:56, 13 maj 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Patriot będzie za wysoka, na pewno. Same liście są wyższe od runianki, a jak zakwitnie to zasłoni. Może zamień po prostu kolejność? Funkia pod ścianę, a runianka przed nią?
____________________
borówcowy wizytowka
kasiula79 21:12, 13 maj 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
Brałam to pod uwagę, ale obawiałam się mieszaniny kolorów - tzn. w tym wypadku hosty miałyby otaczać derenia elegant., a to pstre i to pstre...już sama nie wiem...
____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
Borbetka 08:48, 14 maj 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Kasiu, zastanów się nad tym dereniem pod oknem. To jest tak ekspansywny krzew, bardzo się rozrasta i wydaje mi się, że nie będzie pasował z tą drugą cześcią, kulkowo-hostowo-żurawkową. Ja z derenia zostawiłam tylko formowaną ścianę za ławką. Tnę go sobie w takie serce (pokażę Ci po cięciu), ale i tak ławka już tam nie stoi, tak się wepchnął i musiałabym znowu usunąć fragment trawnika. Pozostałe derenie wywaliłam. Miałam dosyć sprzątania i cięcia tych gałęzi. On po prostu rośnie za szybko i trzeba go pilnować.
____________________
borówcowy wizytowka
kasiula79 20:40, 14 maj 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
Borbetka napisał(a)
Kasiu, zastanów się nad tym dereniem pod oknem. To jest tak ekspansywny krzew, bardzo się rozrasta i wydaje mi się, że nie będzie pasował z tą drugą cześcią, kulkowo-hostowo-żurawkową. Ja z derenia zostawiłam tylko formowaną ścianę za ławką. Tnę go sobie w takie serce (pokażę Ci po cięciu), ale i tak ławka już tam nie stoi, tak się wepchnął i musiałabym znowu usunąć fragment trawnika. Pozostałe derenie wywaliłam. Miałam dosyć sprzątania i cięcia tych gałęzi. On po prostu rośnie za szybko i trzeba go pilnować.


O matko - ale mnie zmartwiłaś (ja już go wsadziłam). Nie bardzo wiem czym mogłabym go zastąpić, bo to północna strona i w dodatku prawie cały czas zacieniona. Może coś podpowiesz? (cis i bukszpan odpada, bo M zwariuje)
A w ciągu roku to ile on może urosnąć? (bo ja w jednym dołku wsadziłam trzy - takie mi sie mizerniutkie wydawały)
____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
Borbetka 12:02, 15 maj 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
O rany, 3 w jednym? Toć to będziesz miała gąszcz! Dereń ma to do siebie, że rozłazi się rozłogowo, potrafi wypuścić gałąź od ziemi 50cm od matecznej rośliny. Jeśli chcesz coś liściastego to posadź może hortensję. Ja przez pierwsze lata miałam ogrodową, ale ciągle marzła. Potem posadziłam bukietową Anabelle i ciągle się kładła, wiec w końcu ją wyrzuciłam i posadziłam rabatkę zimozieloną. Ale są już teraz w sprzedaży różne hortensje. Wybierz jakąś niską może, jeśli nie chcesz iglaka.
____________________
borówcowy wizytowka
kasiula79 13:03, 15 maj 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
Borbetka napisał(a)
O rany, 3 w jednym? Toć to będziesz miała gąszcz! Dereń ma to do siebie, że rozłazi się rozłogowo, potrafi wypuścić gałąź od ziemi 50cm od matecznej rośliny. Jeśli chcesz coś liściastego to posadź może hortensję. Ja przez pierwsze lata miałam ogrodową, ale ciągle marzła. Potem posadziłam bukietową Anabelle i ciągle się kładła, wiec w końcu ją wyrzuciłam i posadziłam rabatkę zimozieloną. Ale są już teraz w sprzedaży różne hortensje. Wybierz jakąś niską może, jeśli nie chcesz iglaka.


Jeszcze raz dziękuję za rady - teraz na stówę musze go przesadzić. Dumam jeszcze co wsadzić na jego miejsce - czy świerk inversa dałby radę w takim cieniu?
____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
ewalm 15:20, 15 maj 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
'Inversa' nie bardzo w cieniu. W cieniu można posadzić ostrokrzew, mahonię, cis, bukszpan albo jakąś karłowatą choinę np. 'Jedollah', niską albo szczepioną na pniu (trudna do kupienia)
Myślę, że lepiej byłoby posadzić przy stożku i kulach coś zimozielonego, a miejsce dla jednorocznych kwitnących zostawić na brzegu, lepiej by to wyglądąło zimą, gdy jednoroczne znikną.
Może tam w rogu posadzić po prostu duży stożek z cisa w funkiach?
Może jakoś tak:


przed czerwonymi żurawkami ładnie wyglądają białe niecierpki (w odróżnieniu od białych begoni są dobrze widoczne)
____________________
Ogródek na trzy lata
kasiula79 21:08, 15 maj 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
ewalm napisał(a)
'Inversa' nie bardzo w cieniu. W cieniu można posadzić ostrokrzew, mahonię, cis, bukszpan albo jakąś karłowatą choinę np. 'Jedollah', niską albo szczepioną na pniu (trudna do kupienia)
Myślę, że lepiej byłoby posadzić przy stożku i kulach coś zimozielonego, a miejsce dla jednorocznych kwitnących zostawić na brzegu, lepiej by to wyglądąło zimą, gdy jednoroczne znikną.
Może tam w rogu posadzić po prostu duży stożek z cisa w funkiach?
Może jakoś tak:


przed czerwonymi żurawkami ładnie wyglądają białe niecierpki (w odróżnieniu od białych begoni są dobrze widoczne)


Ewa, a miłorząb Mariken w tym rogu da radę?
____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies