Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabata pod oknami

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata pod oknami

Gardenarium 20:16, 03 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308



Tutaj tak samo pod stożkiem jeszcze jedna duża kula, a pod ścianą za znakiem zapytania przesuń te cisy, a na brzegu daj żurawki żółte.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:18, 03 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Marikena dałabym na drugą ścianę po prawej stronie okna, a po lewej stronie okna 3 miskanty Variegatus, albo hortensje a przed nimi. Może obwódka z bukszpanu?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agata_chrosc... 20:29, 03 maj 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Linka napisał(a)
No pewno masz rację ale ja wzorowałam sie na wypowiedzi Danusi
http://www.ogrodowisko.pl/watek/114-u-justyny?page=7
u siebie też tak mam posadzone i dają radę obie rośliny, więc pisałam na podstawie własnych obserwacji także.

To wygląda pięknie i oczywiście rh w dole z kwasną glebą ma dobrze. Tylko jedno "ale" - rh nie będzie się rozrastał poza ten kwaśny dół. Ale może chcesz żeby był mały, to wtedy jak najbardziej.
____________________
ogród w Holandi
kasiula79 21:00, 03 maj 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
Linka - dzięki za Twoje rady.

Moni - po raz kolejny dziekuję za gotowca ( chyba skorzystam, bo moja zachodnia ściana jest bardzo nasłoneczniona).

Agatko - z tymi kulami też jest pewnie trochę racji, tylko że oprócz tych kul mam w planach jeszcze inne rośliny (nie kule), a na rysunku zaznaczyłam coś na kształt szkieletu tej rabaty.

Danusiu - również dziękuję za podpowiedzi.
____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
moni 21:52, 03 maj 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
cieszę się że chociaż raz trafiłam w gust
____________________
Mona
kasiula79 22:50, 03 maj 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
moni napisał(a)
cieszę się że chociaż raz trafiłam w gust


Oj Moni trafiłaś, trafiłaś
____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
moni 09:15, 04 maj 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
to super
____________________
Mona
ewalm 10:48, 04 maj 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Kasiu, można na przykład tak:


ja też bym nie przesadzała z kulami i stożkami wszędzie, ale akurat tutaj nawiązałabym do tej rabaty przy tarasie, która jest co prawda nie skończona, ale kule już tam są.
Nie wiem jak jest na rabacie pod domem ze spadającym z dachu śniegiem, to może komplikować sprawę, chociaż wydaje mi się że masz dość szerokie okapy.
Naroznik domu otoczyłabym kompozycją z kul zimozielonych na pniach rożnej wysokości (dość kosztowne rozwiązanie), podsadzonych trawami (może rozplenice?)
Części nasłonecznionej przy tarasie nie widzisz z okien domu, więc pewnie bedziesz ją widywać głównie w sezonie ciepłym - dlatego tam posadziłabym krzewy liściaste - dwie grupy, wyższa i niższa. To może być np. jakaś tawuła kwitnąca wiosną (wyższa) i tawuły japońskie (niższe)(to z kolei jest niedrogie rozwiązanie), ale też można wykorzystać roże okrywowe, albo tawułę Grefsheim i niższe czerwone berberysy, itd.
Od strony zacienionej masz wejście do domu, więc może coś zimozielonego, ale o raczej naturalnym pokroju w kontraście do kul, np. ostrokrzew Meservy (jakby zrobił się za duży można przyciąc, ale on wolno rośnie). Przed nim chyba może spadać śnieg, więc może funkie? Jesli nie spada to można pomyśleć o czymś innym.
Przy samy wejściu nie wiem co, nie widać go dobrze na zdjęciu i nie wiem co jest po drugiej stronie schodów, tak że nie mam punktu odniesienia.
____________________
Ogródek na trzy lata
kasiula79 11:59, 04 maj 2012


Dołączył: 30 mar 2012
Posty: 1237
Dziekuję Ewuś za pomysł i gotowca. problemu ze spadającym śniegiem nie mam (okapy są wystarczajaco szerokie). Bardzo podoba mi się ten projekt, chociaz nie wiem czy mój budżet go wytrzyma .
Po drugiej stronie schodów jest kostka brukowa (nie ma tam już rabaty). Mam jeszcze pytanie: co posadzić przy samych schodach?(tam jest cały czas cień, dlatego próbowałam z tym bukszpanem);
Dla lepszego zorientowania zdjęcia tej rabaty ze schodami:





____________________
Kasia - Marzenie o...######Rabata pod oknami
Patrycja 17:45, 05 maj 2012

Dołączył: 05 maj 2012
Posty: 15
Fajny dom i zdjęcia ale trawnik trochę katastrofa. Musisz Kasiu kupić Mniszek i porządnie opryskiwać co 2 tygodnie. I też coś bym zrobiła z tym betonem, tego betonu chyba za dużo Może klombik po rozebraniu kawałka podjazdu?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies