Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Zdrowa gleba, jak poprawić, ulepszyć żyzność gleby

Pokaż wątki Pokaż posty

Zdrowa gleba, jak poprawić, ulepszyć żyzność gleby

Gardenarium 20:16, 01 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wpływanie dzięki specjalnym zabiegom na tworzenie zdrowej gleby w ogrodzie jest jednym z najważniejszych rzeczy do zrobienia w ogrodzie, który ma być organiczny (ekologiczny).

Po pierwsze zaprawianie dołków kompostem, następnie - ściółkowanie - spowodują, że roślinom nie zabraknie wody i substancji odżywczych, pozwoli im silnie rosnąć.

Zdrowe rośliny będą w stanie łatwiej przetrwać ataki szkodników i choroby.

W moim ogrodzie od jakiegoś czasu rozpoczęłam akcję dodawania dobrze rozłożonym obornika lub w postaci granulowanej i ściółkowania kompostem (próchnicą odkwaszoną) dzięki czemu stan gleby będzie się regularnie poprawiał.

Warzywa w ogrodzie Babci Jasi rosną na własnym kompoście, produkowanym z odpadków ogrodowych







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:19, 01 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wspaniały smak zawdzięczają kompostowi, który po przesianiu wygląda tak. Ma strukturę gruzełkowatą, ciemny kolor i pachnie ziemią








Jest sypany do cylindrów z pomidorami i ogórkami oraz na glebę.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 20:32, 01 maj 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
A co sądzisz Danusiu o takich wynalazkach jak rosahumus ?. To tak się chyba pisze
____________________
Mona
Gardenarium 20:39, 01 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tak Moni, jestem za, mam zamiar to sprawdzić już w następnym tygodniu. Poleję nim całą glebę w ogrodzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mikrob 10:42, 01 cze 2012


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 6
Gleba to ożywiony twór przyrody.
W jej powstawaniu i życiu wiodącą rolę odgrywają mikroorganizmy. Odpowiednia zawartość próchnicy (min. 3%) i bogate życie biologiczne z dominacją pożytecznej mikroflory oznacza obecność na 1 m² w warstwie ornej od ok. 1,5 do 2,0 kg mikroorganizmów.
Ta potężna „naturalna fabryka biologiczna” zabezpiecza rośliny w składniki odżywcze, a przy dominacji pożytecznej mikroflory chroni przed dostępem mikroorganizmów chorobotwórczych.
Gleba mineralna - pozbawiona próchnicy, a tym samym zawierająca niewielkie ilości mikroflory, najczęściej o dominacji szkodliwej wobec roślin, nawet bardzo zasobna w azotany, fosforany, związki potasu, magnezu, wapnia i inne, często o odpowiednim pH, jest coraz trudniejsza do uprawy i nie tworzy właściwych warunków do życia roślin.
Opisany powyżej stan rzeczy można realnie i niskim kosztem korygować. Temu właśnie służą kompozycje pożytecznych mikroorganizmów – efektywne, naturalne, zdrowe, bezpieczne dla życia człowieka i roślin.
Pożyteczne mikroorganizmy zawarte w poszczególnych kompozycjach przywracają w mikroflorze gleby najbardziej optymalne warunki rozwoju uprawianych roślin. Przede wszystkim regenerują glebę, odtwarzając jej siłę rodną. Aktywizują i stabilizują procesy próchnicotwórcze. Wypierają zagniwanie.
Gleba odzyskuje zdolność samooczyszczania z substancji szkodliwych, toksycznych. Zdecydowanie poprawia się jej struktura, a przez to regulują się stosunki powietrzno–wodne. Dzięki odbudowującej się strukturze gruzełkowatej gleby, roślina ma szansę na silniejszą rozbudowę swojego systemu korzeniowego.
Po zastosowaniu pożytecznych mikroorganizmów roślina wytwarza znacznie większą ilość włośników i może intensywniej pobierać substancje odżywcze. Uaktywnione przez nie drobnoustroje będące w glebie, przekształcają niedostępne formy składników pokarmowych w formy łatwo przyswajalne. Wiążą azot atmosferyczny i wprowadzają w obieg kompleks pierwiastków (a nie tylko NPK, czy też wybrane makro lub mikroelementy) niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Wprowadzenie pożytecznych mikroorganizmów do gleby skutkuje wyparciem drobnoustrojów szkodliwych wobec roślin, co pozwala między innymi na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie z agrotechniki stosowania zapraw chemicznych.
Dodatkową zaletą działania wymienionych kompozycji jest detoksykacja gleby z pozostałości po pestycydach oraz dezaktywacja metali ciężkich, dzięki czemu substancje te nie przedostają się do roślin, .
Praca w ogrodzie z zastosowaniem pożytecznych mikroorganizmów może dać prawdziwą radość i przyjemność.

Pozdrawiam
Mikrob
____________________
"Czerpiąc z potencjału Natury przywracamy zdrowie Człowiekowi i Ziemi"
Aniela 14:24, 20 cze 2012

Dołączył: 18 cze 2012
Posty: 3
hej, a ja zakupiłam wspaniałą i niedrogą książeczkę "Preparaty roślinne" w internetowym sklepie działkowca. Korzystam a efekty są imponujace.
Polecam
malwes 14:06, 26 sie 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Danusiu, i jak ten rosahumus? Polewałaś wiosną?
Ja teraz zamierzam na jesieni.
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
Gardenarium 22:59, 02 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie podlewałam. Zastosowałam ściółkowanie próchnicą odkwaszoną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
malwes 11:43, 17 wrz 2012


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Danusiu - i widzisz efekty tej próchnicy?
W jakich ilościach mniej więcej dawałaś?
Zainsprowałaś mnie tym pomysłem. Mam trochę rosahumusu to pewnie zużyję ale takie ściółkowanie może faktycznie będzie lepsze, zwłaszcza, że kora mi się zaczęła mocno przerabiać.

Pod kwasolubne dawałaś nieodkwaszoną próchnicę?
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
Gardenarium 08:43, 18 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pod kwasolubne jest próchnica kwaśna, a pod pozostałe odkwaszona. Dałam 40 l na m2. Czyli worek na metr. Efekt poza wizualnym jest też pożyteczny i o niebo lepszy od kory. Chociaż kora może mniej brudzi np. mur. Próchnicę daję głównie wśród bylin. Lepiej rosną niż jak jest kora.
Jak dosadzam, to nagarniam jej z wierzchu i mam od razu wzbogacony dołek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies