Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nie duża rabata - pomysły?

Pokaż wątki Pokaż posty

Nie duża rabata - pomysły?

aagaaz 21:19, 05 maj 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 51
Witam.

Mam do zagospodarowania rabatę z kwiatami tak jak opisałam na obrazku.
Są tam jeszcze po prawej stronie patrząc inne kaiwty, ale tamta strona jest w miarę obsadzona. Nie wiem co bym mogła dać miedzy piwonie ,cebulowe a paciorecznik. Jest taka dziura. Po cebulowych planuje posoać jakies jednoroczne, ale nie wiem co dalej. Macie może jakieś fajne pomysły.
Pomóżcie proszę Chciałabym aby rabata była kolorowa od wiosny do jesieni.
____________________
aagaaz 15:25, 07 maj 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 51
Za piwoniami posadziłam galtonię a przed cebulowymi planuję bukszpan. Muszę mój duży ostrzyc a młode pędy posadzę, mam nadzieję, że utworzą kiedys ładny szpaler przed cebulowymi. Ale i tak sam środek mam nie obsadzony
____________________
moni 15:58, 07 maj 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Ago to zależy co chcesz czy rabatę z krzewami czy typową bylinową ?.
____________________
Mona
kaisog1 19:24, 07 maj 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Jak ma byc kolorow i cały rok to polecam rośliny typu:

jarzmianka, szałwia, przywrotnik ostroklapowy, bodziszki, jeżówki, astry, rozchodniki okazałe, ostróżki, kocimiętkę....

Nie wiem jaka jest wielkość tej rabaty ale na moje oko za mała dla pęcherznicy.....
Cebulowe umieść tak, żeby nie zostały puste pola i nie było konieczności zatykania dziury po nich.... Chyba, że lubisz bawic sie w kwiaty jednoroczne
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
aagaaz 20:49, 07 maj 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 51
Dzięki dziewczyny za podpowiedzi.

Monika

chciałabym rabatę trochę z krzewami dlatego posadziłam tam berberysa i pęcherznicę i bylinową.

Małgosiu

Póki co berberys i pęcherznica to są siewki , więc małe ale moge w tamtą strone powiekszyc rabatę. Z powiększeniem nie ma problemu
Dzisiaj posiałam w cebulowe jeżówkę i ostróżkę. Właśnie chciałam tam coś posadzić, żeby przykryło te cebulowe. Zobaczymy jak to wyjdzie.
Po prawej stronie patrząc mam posadzone w zeszłym roku : bodziszka, czyściec, wiesiołka. Są tam tez chryzantemy , hortensja.
Jestem początkująca i eksperymentuje trochę. Zobaczę w tym roku jak rabata z tamtej strony będzie wyglądać, ale nie chcę błędów juz robic po tej stronie.
____________________
kaisog1 20:55, 07 maj 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
To jeżeli mogę coś zasugerować to w pierwszej kolejności wyznacz kształt rabaty i jej wielkość. Przenieś na papier i wstawiaj rośliny
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
aagaaz 21:34, 07 maj 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 51
Małgosiu juz kilka razy próbowałam, ale jakoś mi to nie wychodzi. Może w końcu mi sie uda. Pozukam może programu , który mi pomoże.

Dzieki
____________________
aagaaz 10:20, 01 cze 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 51
Zrobiłam jakis projekt , ale muszę do ładnie narysować i wtedy mogę go pokazać. Dosadziłam na rabate dwie ostróżki, astry , cynie. Posiałam godecję , inkarwillę. Jeżeli mi wszysto wzejdzie to jakoś będzie wyglądało, ale będę musiała dokupić jakieś byliny, żebym na drugi rok nie miała takich pustych miejsc.

Wogóle to chciałabym rabatę ciągle kwitnącą- jedno przekwita, drugie zakwita. Muszę pomyśleć nad takimi zestawieniami



Słabo teraz wygląda
____________________
aagaaz 21:35, 22 maj 2013


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 51
Jakoś nadal nie mogę sobie poradzić z tą rabatką. Chociaż już coraz lepiej wygląda. Został mi do wykończenia sam środek i trochę druga strona za piwoniami.
Posadziłam takie kwiatki, które mi radziła Małgosia: jeżówki, astry, rozchodniki okazałe, ostróżki, kocimiętkę.

Ale na razie sam środek mam pusty i miejsce po cebulowych także niezapełnione.


____________________
aagaaz 20:26, 29 maj 2014


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 51
Ta rabatka jużnabrała kształtów.. Jest zmieniona.. Ale jeszcze nie do końca.

Teraz robię kolejną i chcę prosić o rady i opinie..




Od lewej:
tuja, któa już tam jest.
rododendron - może jakiś biały
pęcherznica kalinolistna
kalina- mam małą sadzonkę, ale nie wiem jaka odmiana
berberysy Erecta
berberys taki bordowy
i na koniec kalina "Roseum" , którą mam do przesadzenia.

CO myślicie o takim zestawie na początek? Później jeszcze coś podosadzam na niższe partie, ale teraz chodzi o pierwszą linię
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies