Gdzie jesteś » Forum » Natura » Jaszczurki w ogrodzie.

Pokaż wątki Pokaż posty

Jaszczurki w ogrodzie.

anna_zimniewska 11:34, 20 sty 2011


Dołączył: 17 sty 2011
Posty: 107
Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) – gatunek jaszczurki z rodziny jaszczurek właściwych. Występuje na terenie całej Polski i podlega ścisłej ochronie. Jest najczęściej występującym gadem na terenie kraju.
Jaszczurka zwinka jest jednym z czterech gatunków jaszczurek zamieszkujących na terenie Polski. Jej masywne ciało pokrywają ściśle do siebie przylegające łuski. Na grzbiecie są one mniejsze i szorstkie, brzuch zaś pokrywają większe i gładkie. Na głowie ma regularnie ułożone tarczki. Głowa jest krótsza, lecz większa, niż u jaszczurki żyworódki. Jej ogon jest nieco dłuższy od tułowia ale i tak jest krótszy niż u innych jaszczurek. W sytuacji zagrożenia zostaje odrzucony jako przynęta dla drapieżnika. Z czasem odrasta do pierwotnej długości. Otwory uszne znajdują się z tyłu głowy i są łatwo zauważalne. Kończyny jaszczurki są silnie umięśnione a palce długie, zakończone pazurkami. Samca można odróżnić od samicy po tym, że ma on zielonkawe podbrzusze, czasem nakrapiane drobnymi plamkami, zaś samica ma szary lub kremowy spód ciała. W okresie godowym, czyli w maju, samce przybierają intensywną zieloną barwę. Ubarwienie tych gadów jest bardzo różne. Najczęściej grzbietem biegnie szeroka pręga, często przecinana jakimiś plamkami, chociaż można też spotkać osobniki bez niej. Po bokach ciała biegną jeszcze dwie pręgi z brązowo-czarnych plam. Czasem można spotkać osobniki o jednolitym brązowym kolorze, choć są one dosyć rzadkie. Młode zwinki po wykluciu się, podobnie jak młode innych jaszczurek, są znacznie ciemniejsze niż osobniki dorosłe. (źródło wikipedia)


teraz pare zdjeć

Samica







Samiec















Razem zawsze raźniej







____________________
www.annazimniewska.blox.pl ; www.projektowaniezieleni.blox.pl
Emilianoparm... 12:29, 20 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
te jaszczurki mają chyba wściekliznę że się tak nie boją

____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
anna_zimniewska 12:46, 20 sty 2011


Dołączył: 17 sty 2011
Posty: 107
tyle je gonię z aparatem że już się mnie nie boją
____________________
www.annazimniewska.blox.pl ; www.projektowaniezieleni.blox.pl
Gardenarium 15:33, 20 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Śliczności, jak mówi Emiliano : FULL WYPAS !
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Matka 17:04, 20 sty 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
a te malutkie jaszczurki są grozne?bo u nas jest taka jedna-nie zdążyłam zrobić jej nigdy zdjęcia bo wiałam od niej im dalej, boje się o maluchy!nic taka nie zrobi?to jakies specjalne gatunki ogrodowo-sklaniakowe?
____________________
U Matki
anna_zimniewska 17:12, 20 sty 2011


Dołączył: 17 sty 2011
Posty: 107
a nie są groźne ...są SŁODZIASZNE mieszkam zaraz przy lesie...wychodze z ogrodu prosto do lasu a tam jest ich pełno


____________________
www.annazimniewska.blox.pl ; www.projektowaniezieleni.blox.pl
Emilianoparm... 17:52, 23 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Gardenarium 18:01, 23 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja nie mam, to nie dodam.
Najwięcej mam ptaków i tam będę pokazywać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Emilianoparm... 18:01, 23 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
a ta ma minę jakby chciała powiedzieć: "Emil co ty ?jaja sobie robisz? daj się poopalać nie zasłaniaj słońca, bądź że człowiekiem i w ogóle nie celuj we mnie tym czymś jak się topless wygrzewam na papie!"
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Gardenarium 18:40, 23 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Papa się nagrzała i jaszczurka to uwielbia, aż jej się szyja pomarszczyła.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies