Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rośliny - wypełniacze

Pokaż wątki Pokaż posty

Rośliny - wypełniacze

Mille 12:46, 14 maj 2012


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
Brzydki tytuł trochę, bo ujmuje roslinkom, ale niech już tak zostanie

Szukam roślin, które stworzą najniższe piętro i wypełnią przestrzeń na rabatach pomiędzy większymi roślinami. Wiem, że w tym celu stosuje się: żurawki, pachysandrę, wrzosy, trzmielinę... no właśnie i co dalej? Najbardziej interesują mnie rośliny na stanowisko słoneczne, bardziej zalezy mi na ubrawieniu całej rośliny (bordowe, jasno zielone i żółte liście) niż na kwiatach. Pomóżcie

Z wrzosami mam nieciekawe wspomnienia, choć bardzo je lubię. Żurawki w pełnym słońcu pewnie też nie dadzą sobie rady (zwłaszcza, że nie mam systemu auto. nawadniania).


Edit: przepraszam, jeśli to nieodpowiedni dział, ale pomyślałam, że ten temat może pomóc wszystkim, którzy są na etapie projektowania rabat.
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
Evchen 13:04, 14 maj 2012


Dołączył: 07 maj 2012
Posty: 4059
Dzień dobry, właśnie przed chwilą zwróciłam się w swoim wątku z takim samym problemem Wczoraj właśnie posadziłam trochę żurawek, ale ja dopiero zaczynam tworzyć ogród i nawet nie wiedziałam, że stosuje się je jako wypełnienia u mnie to funkcja czysto dekoracyjna, bo podobały mi się ich liście. Ciekawe, czy przetrwają, bo ogród mamy skąpany w słońcu przez cały dzień...
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3282-bb
Gardenarium 13:14, 14 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo dobry temat.

U mnie sprawdzają się kolorowe trzmieliny Fortunego, pachysandra, żurawki. czarny konwalnik, Hakonechloa macra "Aureola", niskie irgi, hosty.

Jako podpowiedź podaję link do artykułu o roślinach okrywowych

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/228-rosliny-okrywowe-w-ogrodzie

i o żurawkach

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/96-zurawki-liscie-zamiast-kwiatow
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mille 13:15, 14 maj 2012


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
Żurawkom chyba nikt nie odmówi funkcji dekoracyjnej, bo same w sobie są piękne A z tym wypełnieniem chodziło mi po prostu o najniższe piętro rabat, przy czym niekoniecznie obwódki.
Potrzebuję czegoś pod pseudobonsai (chwilowo to ogrodowy straszak, ciągle zastanawiam się czy nie wyrzucić go w cho...) oraz w okolice azalii, ale tak żeby po ich przekwitnięciu nie było całkiem zielono i nudno

Danusiu, dziękujemy. Już zabieram się do lektury!
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
MilenaP 16:25, 14 maj 2012


Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 1520
ja do roślin wypełniaczy zaliczam też niskie trawy i hosty. No i są jeszcze róże okrywowe. Irg płożących nie polecam, bo w tym roku, podczas zimy wszystkie mi wymarzły - cała skarpa.
____________________
Milena - zielonastrefa
alinak 22:47, 14 maj 2012


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
wypełniaczem może być każda roślina jeśli zastosujemy duże ilości i plamy
wszystko zależy od tego jak duże rośliny chcemy podsadzić . inaczej wypełniamy pod dużymi krzewami i drzewami a inaczej pod niskimi roślinkami . inaczej na rabatach a iglakami a inaczej na rabatach angielskich. mnie ten temat zajmuje od lat , ponieważ mam dużą przestrzeń i wypełniacze są u mnie niezbędne żeby ograniczyć plewienie .

- na iglakowej rabacie dobrze wygląda GOLTERIA , WRZOSY , WRZOŚCE TRZMIELINA
ŻURAWKI , RUNIANKA ( pahysandra ) , HOSTY. , BERGENIA SERCOWATA . ROZCHODNIK OKAZAŁY , trzeba jednak zastosować dużo sadzonek . może też wypełnieniem być np . AZALIA JAPOŃSKA . RÓŻA OKRYWOWA , PARZYDŁO MINIATUROWE , PRZYWROTNIK MINIATUROWY. MACIERZANKA PIASKOWA , wszystko zależy od inwencji twórczej.

- na rabatach bylinowych dobrym wypełniaczem są np. CZYŚCIEC WEŁNISTY , FIOŁKI , MINIATUROWE CHRYZANTEMY , NISKIE ODMIANY ASTRÓW , SZAŁWIA LEKARSKA ,

- pod krzewami dużymi ładnie wyglądają HOSTY , WYSOKIE ODMIANY BODZISZKÓW . NISKIE ODMIANY TAWUŁ, TAWUŁKI ARENDSA , KOKORYCZKI , HORTENSJE , TARCZOWNICE DREMERA , MAKLEJA . z niższych roślin np. PRZYTULINA WONNA , BARWINKI , BLUSZCZE , POWOJNIKI PŁOŻĄCE

- pod drzewami dobrze wypełnić , jeśli trzeba , niskimi krzewami - BERBERYSY ,KOSODRZEWINY , PIĘCIORNIKI lub wyższymi bylinami TOJEŚĆ ORSZELINOWA , TOJEŚĆ KROPKOWANA , PAPROCIE ( W LEŚNYCH ZAKĄTKACH) , HOSTY ( WYŻSZE ODMIANY), JĘZYCZKI , RODGERSJE ,
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
beta 19:58, 21 maj 2012


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953

fajny wątek-notatki juz zrobiłam
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Gardenarium 19:47, 10 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bodziszek korzeniasty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monitka 20:57, 10 sty 2013


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 3918
Bardzo ciekawy wątek
Danusiu a jakie odmiany irgi sadzisz w ogrodach? masz jakieś zdjęcia może?
____________________
Monika Bystre Oko ogródkowy chaos u monitki
monteverde 21:03, 10 sty 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
alinak napisał(a)
wypełniaczem może być każda roślina jeśli zastosujemy duże ilości i plamy
wszystko zależy od tego jak duże rośliny chcemy podsadzić . inaczej wypełniamy pod dużymi krzewami i drzewami a inaczej pod niskimi roślinkami . inaczej na rabatach a iglakami a inaczej na rabatach angielskich. mnie ten temat zajmuje od lat , ponieważ mam dużą przestrzeń i wypełniacze są u mnie niezbędne żeby ograniczyć plewienie .

- na iglakowej rabacie dobrze wygląda GOLTERIA , WRZOSY , WRZOŚCE TRZMIELINA
ŻURAWKI ,
RUNIANKA JAPOŃSKA ( Pachysandra terminalis) , HOSTY. , BERGENIA SERCOWATA . ROZCHODNIK OKAZAŁY , trzeba jednak zastosować dużo sadzonek . może też wypełnieniem być np . AZALIA JAPOŃSKA . RÓŻA OKRYWOWA , PARZYDŁO MINIATUROWE , PRZYWROTNIK MINIATUROWY. MACIERZANKA PIASKOWA , wszystko zależy od inwencji twórczej.

- na rabatach bylinowych dobrym wypełniaczem są np. CZYŚCIEC WEŁNISTY , FIOŁKI , MINIATUROWE CHRYZANTEMY , NISKIE ODMIANY ASTRÓW , SZAŁWIA LEKARSKA ,

- pod krzewami dużymi ładnie wyglądają HOSTY , WYSOKIE ODMIANY BODZISZKÓW . NISKIE ODMIANY TAWUŁ, TAWUŁKI ARENDSA , KOKORYCZKI , HORTENSJE , TARCZOWNICE DREMERA , MAKLEJA . z niższych roślin np. PRZYTULINA WONNA , BARWINKI , BLUSZCZE , POWOJNIKI PŁOŻĄCE

- pod drzewami dobrze wypełnić , jeśli trzeba , niskimi krzewami - BERBERYSY ,KOSODRZEWINY , PIĘCIORNIKI lub wyższymi bylinami TOJEŚĆ ORSZELINOWA , TOJEŚĆ KROPKOWANA , PAPROCIE ( W LEŚNYCH ZAKĄTKACH) , HOSTY ( WYŻSZE ODMIANY), JĘZYCZKI , RODGERSJE ,


Alinko już sobie zapisuję a jak już na nic nie stać to zawsze można obsadzić jednorocznymi
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies