Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » rabata na końcu ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

rabata na końcu ogrodu

selene 18:48, 24 maj 2012

Dołączył: 20 maj 2012
Posty: 36
W tym roku zdecydowałam się na końcu ogrodu przy płocie założyć rabatę.Narazie jest w niej bardzo mało roślinności gdyz nie mam kompletnie pomysłu,po drugie chciałabym zmienić jej krztałt i cały czas zastanawiam się jak to zrobić aby było ładnie.
Z roślin jakie tam rosną na stałe
przy samym płocie thuje smaragd i thuje jantar-narazie są małe
2 krzaczki iglaste też chyba od thuj,2 wierzby hakuro,i 2 odmiany trawy.Reszta to albo kwiaty jednoroczne albo skalniaki,to na czas aż coś wymyślę...
Pod thujami wysypałam korę a na reszcie ma być żwirek.Narazie wszystko jeszcze jest malutkie a w miejscu gdzie rosną irysy mam dosadzić jeszcze 2 thuje aby była ciągłość a irysy przesadzić tylko gdzie??

Tak wygląda całość




obrzeże zniknie jak tylko będe wiedzieć jak innaczej linie poprowadzić i jak zasiejemy trawę przy rabacie na jesień bo narazie jest jak jest...

z prawej strony rabata ma być przedłużona bo tam ciagnie się płot który chce obsadzić dalej thujami.

największy kłopot mam z lewą stroną gdyż przy rabacie rośnie jabłoń i dość dużo przysłania.Nie wiem też jak w tym miejscu innaczej przeprowadzić linię rabat bo jak ją zwiększe jabłoń znajdzie się w rabacie.
lewa strona




proszę o pomoc
KasiaWB 23:27, 24 maj 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
zrób półkolem linię rabaty, co optycznie poszerzy tą rabatę. Generalnie nie wiem jakie nasadzenia docelowo planujesz, spróbuj zaplanować rosliny oraz kolory oraz co gdzie chcesz mieć narysuj sobie podaj również wymiary ogrodu w tych miejscach oraz kierunki stron świata.
Irysy póki co mogą pójść na prawy skraj, przy trawkach. Pod jabłonką hosty - zobacz w realizacjach Danusi - jeden gatunek np. Fire & Ice dookoła pnia jabłonkę możesz włączyć w rabatę - doprowadz rabatę do jabłonki, rabatę zakończy właśnie jabłonka z nasadzeniami pod nią do host możesz dołożyć żurawki płot obsadz czymś zielonym jeśli nie chcesz prześwitów, bo wydaje mi się, że thuje nie stworzą Ci zwartego żywopłotu bo są za duże odstępny pomiędzy.
Kamienie też proponuję zdjąć, są specjalne obrzeża do odzielania żwirku od trawnika - zobacz w realizacjach Danusi np. Ogród minimalistyczny lub Ogród na piasku
Pozdrawiam
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
beta 09:12, 25 maj 2012


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Witam

,mi tez się wydaje że tą rabatę to lepiej półokrąglą zrobić, lub jakieś inne łagodniejsze linie

zgadzam się z przedmówczynią że można w tą rabatę włączyć jabłonke i hostami podsadzić



reszta wyjdzie "w praniu"

pozdrawiam
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
beta 09:12, 25 maj 2012


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
zapomniałam - trawy masz super, zazdraszczam
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
selene 09:37, 25 maj 2012

Dołączył: 20 maj 2012
Posty: 36
beta trawy rosły już tam dawno,zanim zrobiłam rabatę,
odległość miedzy thujami to ok 90 cm.
pomysł z półkolem i hostami bardzo mi się podoba
a i zapomniałam napisać.Ta rabata jest w miejscu gdzie cały dzień jest słońce.Z rana tylko w miejscu gdzie są thuje jest przez chwile cień no i pod jabłonka właśnie
Michael 16:22, 25 maj 2012


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
Witaj.
Widzę, że można było by pocudować na pierwszy rzut oka długość do tajieś 8m płotu wzdłuż którego posadzone są thuje na przemiennie.
Nie wiem jakie masz upodobania ale jeżeli bym mógł coś zasugerować to fajnie by wyglądało to w tonacji bordowo-fioletowo-różowej. czyli jakieś irysy filoletowe, pęcherznica "Diablo" oraz żurawki "purpure place" do tego kilka rozjaśniających akcentów jak jakaś zółta forsycja albo tawułka.
Oczywiście są to moje przemyślenia jak co to postaram sie wstawić jakiś szkic co na skrobałem zawsze może cie to jakoś zainspiruje
pozdrawiam Michał
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
selene 19:12, 25 maj 2012

Dołączył: 20 maj 2012
Posty: 36
michał to bardzo proszę o ten szkic jeśli można
Dziś dokupiłam trzecią thuje golden globe,taką jak te 2 co już miałam kuliste i wsadziłam na miejsce krzewu który na zdj jest na srodku bo usechł;/
KasiaWB 22:40, 25 maj 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Selene, zerknij do motylli jakich dokonała zmian, w tym również co do kształtu rabaty jak i nasadzeń. Wstrzymaj się z zakupami dopóki nie będziesz miała planu.
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Mille 22:47, 25 maj 2012


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
Nie wiem, czy dobrze widzę, ale jeśli to jest taka biało-zielona trawa w paski (nie pamiętam nazwy) to ona jest bardzooo ekspansywna i trzeba mieć na nią oko, żeby nie rozeszła się po całej rabacie i nie zagłuszyła innych roślinek.
Pozdrawiam!
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
selene 07:56, 26 maj 2012

Dołączył: 20 maj 2012
Posty: 36
mille tak właśnie to jest ta trawa.Troche ją okiełznałam bo faktycznie się nieco rozrosła ale mam ją pod kontrolą.Obok rosną jeszcze 2 sadzonki innej trawy tylko może tu nie widać tak dobrze bo są małe jeszcze

kasia wb narazie się wstrzymuje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies