Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mała działka, duży dom-brak miejsca i pomysłu na ogród:(

Pokaż wątki Pokaż posty

Mała działka, duży dom-brak miejsca i pomysłu na ogród:(

Milli 22:11, 04 cze 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 9
No niestety nie będę mieć pięknego dużego ogrodu Moja działka ma 644 metry gdzie w większości stoi na niej dom.Do działki prowadzi dość długi wjazd bo ma aż 70 metrów do wejścia na działkę a do domu praktycznie coś około 100 metrów.Odległości od domu do ogrodzenia są następujące.od strony południa coś około 7 może 8 metrów,od zachodu 6-7 metrów,od północy i wschodu po 4 metry.Wjazd obsadzony jest tujami po dwóch stronach.Są to tuje 10 letnie dwa rodzaje po prawej stronie od działki oraz tuje 1,5 roczne po lewej sa to tuje brabant.Droga jest wysypana szlaką oraz skrobanką to jest wersja na teraz w przyszłości chcemy miec dwa pasy kostki oraz oświetlenie.Obecnie przygotowujemy się do zrobienia bramy z prawdziwego zdarzenia bo tą co mamy obecnie jest tylko prowizoryczne nazwane bramą.
Działka natomiast posiada nasadzenia:Tuje szmaragd w sumie jest ich 5 reszta to te szare których wprost nienawidzę oraz żółto-zielone,2 x świerki,1 jodła,2xsosny,dąb,lengroda,śliwka węgierka(oba drzewa do wycięcia rosną za blisko domu)brzoskwinia,jesion,tuje brabant(z tyłu domu miały być wyrzucone ale wsadziliśmy je na farta i sie przyjęły),oraz dochodzą do tego młode nowe nasadzenia sadzone w tym roku np.jaśminowiec,magnolia,cyprysik,wierzba koreańska,jeżyna jadalna( w tym roku wymarzła, jeszcze nie jest wycięta łudzę sie że odbije) do tego jest jeszcze agrest,maliny,konwalie na odcinku 2 metrów pod płotem,berberys,lilie,bukszpan i inne których nie wymieniam bo nie znam ich nazw.
Mam problem bo nie mam pojęcia jak zaprojektować ta tak małą przestrzeń.Mamy zmiar jeszcze zrobić taras na północnej stronie domu,drewutnie,altankę tez na północnej stronie działki dokłądnie na północnym-zachodzie,Do tego maży mi się winogron,skalniak,rabaty ale nie mam wcale pomysłu gdzie to wszystko zmieścić.Nie mamy jeszcze kostki i stąd chyba ten brak pomysłu.Czy pomoze mi ktoś i podpowie co gdzie sadzić gdzie zrobić skalniak,rabaty bo spędza mi to sen z powiek przyznam sie szczerze.
Oto zdjęcia mojego teraźniejszego ogroduNie jest wyjątkowy jest byle jaki i wiem o tym ale nie stać mnie na to aby go powiększyć.

Zdjęcia przedstawiają mój niby ogród ale niestety
Diana 22:22, 04 cze 2012


Dołączył: 03 sie 2011
Posty: 2047
witam
Na początku zaznaczę, że twój dom ma piękne kształty
Niestety nie widać wszystkich zdjęć, część to tylko puste miejsca....czekam na reszte zdjęć.
Tutaj jest tak wiele osób z wspaniałymi pomysłami, że napewno wspólnie da się coś wymyślić
pozdrawiam
Sebek 22:24, 04 cze 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj serdecznie

Według mnie jest bardzo fajne miejsce na ogród, bo można zastosować iluzję w postaci luster na ścianie domu
Zajrzyj jeszcze tu
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/278-lustro-czyli-iluzja-w-ogrodzie

Można też ogród podzielić na kilka "sektorów". Na przedostatnim zdjęciu aż prosi się żywopłot z jakimś łukiem - zajrzyj tu http://www.ogrodowisko.pl/watek/301-luki-bramki-przejscia

Zajrzyj też do serii tych artykułów

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/69-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-3-projektowanie

Miłego czytania i oglądania
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
magnolia 10:52, 05 cze 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
hej
Przy takiej powierzchni tez można zrobić piękny ogród. W małym ogrodzie trzeba zadbać o szczegóły, smaczki. Tu nie ma miejsc w których można zostawić bałagan 'odpuscić'. Ale warto, wystarczy zerknąć na ogrody w Holandii, Niemczech, Belgii, w Anglii- tu jest bardzo dużo małych ogrodów, w których mozna się zakochać. Nie zaczynaj od zastanawiania się gdzie ulokowac skalniak.
Najpierw zaplanuj gdzie powinny być te elementy o których piszesz- gdzie drewutnia, jakieś pomieszczenie gosp czy podobne, jaki kształt tarasu, ajkie z niego zejście ( czy wąskie, po schodach, czy szerokie, może po 1 schodku), z czego taras, kształt podjazdu.
Ja bym uważała z tymi łukami o których pisze Sebek żeby nie przesadzic z ich ilością. natomiast na zdjeciach masz widoczny łuk na ziemi,i on mógłby być kształtem Twojego podjazdu- to chyba 4 i 5 zdjecie. Oczywiscie, może nie będzie paswał ten łuk, bo inaczej wyobrażam sobie podwórko, oceń sama.
Z zaprojektowanego podjazdu, może ścieżki do tarasu, wyjdzie Ci sporo kształtów rabat.
Pewnie jeszcze trzeba wyznaczyć kształty rabat z tyłu. Wrzuć jakiś plan działki,może pomożemy.
napisz jaka masz ziemię, wilgotność, jej, co rosło wcześniej na terenie, czy jest tam słonecznie, czy nie, sąsiedztwo do zasłonięcia czy nie...
____________________
Milli 16:32, 05 cze 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 9
Diana napisał(a)
witam
Na początku zaznaczę, że twój dom ma piękne kształty
Niestety nie widać wszystkich zdjęć, część to tylko puste miejsca....czekam na reszte zdjęć.
Tutaj jest tak wiele osób z wspaniałymi pomysłami, że na pewno wspólnie da się coś wymyślić
pozdrawiam


Witaj

O jakie zdjęcia ci chodzi Umieściłam raczej wszystkie.Mam kilka bardziej szczegółowych i własnie pod spodem są.Napisz o jakie fotki ci chodzi
Milli 16:53, 05 cze 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 9
magnolia napisał(a)
hej
Przy takiej powierzchni tez można zrobić piękny ogród. W małym ogrodzie trzeba zadbać o szczegóły, smaczki. Tu nie ma miejsc w których można zostawić bałagan 'odpuscić'. Ale warto, wystarczy zerknąć na ogrody w Holandii, Niemczech, Belgii, w Anglii- tu jest bardzo dużo małych ogrodów, w których mozna się zakochać. Nie zaczynaj od zastanawiania się gdzie ulokowac skalniak.
Najpierw zaplanuj gdzie powinny być te elementy o których piszesz- gdzie drewutnia, jakieś pomieszczenie gosp czy podobne, jaki kształt tarasu, ajkie z niego zejście ( czy wąskie, po schodach, czy szerokie, może po 1 schodku), z czego taras, kształt podjazdu.
Ja bym uważała z tymi łukami o których pisze Sebek żeby nie przesadzic z ich ilością. natomiast na zdjeciach masz widoczny łuk na ziemi,i on mógłby być kształtem Twojego podjazdu- to chyba 4 i 5 zdjecie. Oczywiscie, może nie będzie paswał ten łuk, bo inaczej wyobrażam sobie podwórko, oceń sama.
Z zaprojektowanego podjazdu, może ścieżki do tarasu, wyjdzie Ci sporo kształtów rabat.
Pewnie jeszcze trzeba wyznaczyć kształty rabat z tyłu. Wrzuć jakiś plan działki,może pomożemy.
napisz jaka masz ziemię, wilgotność, jej, co rosło wcześniej na terenie, czy jest tam słonecznie, czy nie, sąsiedztwo do zasłonięcia czy nie...


Mam taki bardzo prowizoryczny plan mojego ogrodu ale nie mam za bardzo w tym wprawy i wygląda bardzo amatorsko.Na tym planie ulokowane jest wszystko to co ma być na działce.Działka nie posiada jeszcze drenażu ale w tym roku mamy się juz tym zająć więc w przyszłym roku będę juz urządzać ogród tak na tip top.
Na działce mam iły czyli ziemia jest przez 20 cm przepuszczalna potem jest gliniasto piaszczysta.Mam po połowie zacienionych miejsc oraz nasłonecznionych dom stoi frontem na południe.Taras ma na północnym-zachodzie.Drewutnia ma być na północnym-wschodzie.
Rosną tam tuje tak jak to widać na wcześniejszych fotkach,rośnie dąb,rośnie śliwka, i langroda były tam przed naszą wprowadzką.
Na tym moim prowizorycznym planie widać gdzie ma być taras,drewutnia.Zejście z tarasu to ma być jeden schodek w dół na mniejszy taras który zaraz będzie za oknem z salonu(żółty i szary prostokąt po lewej stronie na końcu działki). Drewutnia ma być po prawej stronie prawie przy końcu.Ma mieć wymiary 2 x4 m.Na przeciwko drewutni na ścianie domu bez okna jest ta ściana chce aby rosło coś po kratownicy.Nie wiem moze róże pnące ale tam jest cień więc nie wiem czy będą ta rosły.
Od frontu po prawej stronie w rogu tam gdzie jest dąb chce żeby między tujami a dębem był zagroda dla pieska i składzik na śmietnik.
Wjazd do garażu będzie pod górkę wiec chciałabym żeby był w kształcie łuków(po lewej mniejszy blizej domu po prawej większy).
Na froncie tuż przy schodach chce mieć rabaty ale nie wiem w jakim kształcie czy w postaci koła i kwadratu zachodzącego na siebie czy może czegoś innego.
Po lewej stronie domu tam gdzie jest ten piach a dokładnie za nim chciałabym mieć winogron tak aby odgradzał mnie lekko od sąsiadów bo poza tym winogronem myślę o nasadzeniach jakiś wysokich drzew.Ważna jest dla mnie intymność i wewnętrzny spokój.Nie myśląc o tym że mi ktoś zagląda przez szpary na podwórko.
Co do tego skalniaka to wolałabym aby znajdował się na północnej stronie gdzieś w okolicach tarasu.
Taras ma być ułożony z żółtej pomieszanej z jasną kostką granitową.
Pytajcie ja będę pisała bo nie wiem co chcielibyście jeszcze wiedzieć.Jeśli potrzeba wam wymiary to piszcie jakie i wtedy bede mierzyć i wam podawać.Pozdrawiam i ślicznie dziękuję ze interesujecie się

zdjęcia przedstawiają plan mojej działki oraz mój amatorski projekt ogrodu ten biały punkt po środku to mój dom hihi

.
magnolia 16:03, 06 cze 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Plan nie jest taki zły. Jeśli mogę Ci cos doradzić- odpuść rysunki na nawierzchni podjazdu ( bo sa rysunki z kostki, Tak?) Lepiej niech uwaga skupia się na wejściu, oryginalnym domu, ogrodzie, a nie na podjeździe. Za dużo punktów skupiajacych uwagę to nie jest dobry pomysł.
Czy podjazd musi bys aż tak masywny? Jeśli musi to musi, ale miej to przemyślane.
Kształty rabat- Te proste fajne, te brzuszki, niefajne, niespójne, za bardzo 'pocięte'- nie gniewasz się za krytykę?
Wydaje mi się że można zrobić podjazd jak pisałam, łukiem, a rabaty proste,, otulajace taras, ze scieżką pośród roślin, żeby się je trącało idąc.
Albo odwrotnie- podjazd prosty, reszta miękka.
Zaraz uciekam sprzed kompa, w weekend pewnie mnie nie będzie, wpadnę po niedzieli, zerknę co wymyslicie.
Pa
____________________
beta 20:31, 06 cze 2012


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Witaj
bardzo ładna działeczka, a domek o ciekaweej i bardzo oryginalnej architekturze

działeczka nie należy może do olbrzymich, ale przytulnie tam i kameralnie

popieram Magnolię-diabeł tkwi w szczegółach, tym lepiej dla Ciebie

mnie tez się wydaje że tej kostki przed domem jakoś za dużo w porównaniu z resztą

i też nie rozumiem tych brzuszków

a w rogu po prawej stronie co tam zamieściłaś? drewutnia? boooszzz, jaka ja slepa jestem
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
EwaG 21:03, 06 cze 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Milli, ja bym wszystkie funkcje gospodarcze dała w jednym miejscu (czyli drewutnia i smietnik razem; kto będzie biegał z drewnem przez ogród).
Poza tym po co Wam w tak małym ogrodzie altana? Lepiej zrobić większy taras, częściowo osłonięty pergolą niż wstawiać kolejne budyneczki do małego ogrodu.
Jak widać chcesz aby ogród spełniał także funkcje konsumpcyjne: winorośl. Czy może bardziej Ci chodzi o to żeby osłonić się od sąsiadów - to wtedy lepsze byłoby pnącze ozdobne.
Zastanów się też nad skalniakiem; co właściwie się Ci podoba w tym elemecie ogrodowym? Przyznam się szczerze, że do stylu Twojego domu skalniak ma się bardzo źle. Najlepiej za to mają się proste rabaty, które proponuje Magnolia i mało trawnika. Nie wiem czy to wynika z tego, że zdjęcia robione były w pochmurny dzień, ale wydaje mi się, że Twój ogród jest dość cienisty. Jest mnóstwo świetnych roślin do cienia.
PS. A w szpalerze to chyba masz przemieszane żywotniki (żółte) z cyprysikami (niebieskie z przewieszającymi się czubkami)
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
beta 21:14, 06 cze 2012


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
popieram Ewę, część gospodarcza powinna być w jednym miejscu, pomyśl też jaki chcesz mieć widok siadając na tarasie, ja mam drewnianą szopę i nie jest to napewno widok przy którym wypoczywam, sama się zastanawiam jak ją trochę "okiełnzać", niestety już tam stała jak się wprowadziliśmy

pomysł z altanką też przemyśl

Ewa ma niezwykle trafne uwagi, posłuchaj jej
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies