Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Kacha123 09:55, 25 kwi 2017


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
Mazan napisał(a)
Kacha123

Z Twojego opisu wynika, że może to być ogłodek brzozowiec. Zimuje w postaci larwy, a "moc" otworków wskazuje na niego. Drzewo do wycięcia i natychmiastowego spalenia w przeciwnym razie uschną wszystkie brzozy.



Pozdrawiam


Dziękuję Ci bardzo za szybką odpowiedź! Brzoza dzisiaj jeszcze zostanie wykopana i spalona. Mam nadzieję, że nie jest za późno dla innych!

Czy ewentualnie widzisz konieczność jakiejś profilaktyki chemicznej na pozostałych brzozach?
____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
Mazan 10:07, 25 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasiu, sprawdź wszystkie drzewka, a podejrzane zlej konfidorem/kohinorem. Brzoza to bardzo 'łakoma' roślina i podobnie do wierzb wymaga dobrej opieki, jeśli rośnie w pobliżu innych.
Pozostałe brzozy też należy opryskiwać środkami owadobójczymi, ale w okresie rójki owadów, gdyż - jak widzisz - wystarczy trochę 'zapomnienia' czy pominięcia terminu kontroli, a efekt gotowy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kacha123 10:45, 25 kwi 2017


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
Poszłam dokładnie sprawdzić - niestety mam kolejną podejrzaną, jak myślisz? Ta pewnie też do usunięcia

Na pozostałe zrobię opryski i będę wyczekiwać

Jak ja mało jeszcze wiem....

____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
Mazan 11:34, 25 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Jeśli sama się nie przewróci będziesz musiała ją usunąć. Tyle dziurek nawet wiertarką trudno zrobić. Larw tam zapewne jest mnóstwo, a rójka w maju. Zimują w korze dlatego po zerwaniu kory wydawać się mogło, że szkodnika już nie ma.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kacha123 12:33, 25 kwi 2017


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
Czyli ta też do usunięcia
Jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam
____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
Kacha123 20:44, 25 kwi 2017


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
Po dokładnym przeglądzie wszystkich drzew stwierdziłam, że najwięcej dziur w pniu ma nasz stary jarząb. Czy to może być zbieg okoliczności i dwa różne szkodniki? Czy raczej brzozy zjada coś, co lubi oba gatunki? Wstępnie na piątek umówiłam wycinkę.
____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
Mazan 08:46, 26 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kacha123

Jarząb może być atakowany przez ogłodka olchowca. to także kornik. Czy jest to zbieg okoliczności? Nie sądzę, wskazuje raczej na niewiele lub sporadyczne zwalczanie szkodników, których na drzewach jest dużo mogących przenosić choroby.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kacha123 15:58, 27 kwi 2017


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
Jeszcze raz Ci dziękuję. Wzięłam sobie do serca, to co napisałeś i trochę przemyślałam. Doszłam do wniosku, że posadzenie roślin i włączanie nawadniania to trochę mało. Właśnie zgromadziłam składniki na OW i HT, oraz susz z wrotyczu. W sobotę wybieram się na pokrzywy. Zamierzam iść na wojnę z robalami, grzybami i mrówkami. Mam nadzieję, że po otoczeniu ogrodu odpowiednią opieką zminimalizuję potencjalne zagrożenia.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy powinnam ziemię po usuniętych drzewach zlać jakąś chemią? I czy muszę odczekać z sadzeniem kolejnych drzew w tym miejscu?
____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
Mazan 16:44, 27 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kacha123

Widzę, że wybierasz ekologię. Pytanie stawia w trudnej sytuacji, ale odpowiem, że dorze zrobi decis lub sumi alpha. Choć nie są do stosowania doglebowego, jednak dość skuteczne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kacha123 19:14, 27 kwi 2017


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
Wybieram ekologię, bo chcę zdrowego ogrodu, a ilością chemii która otacza nas w codziennym życiu jestem już i tak przytłoczona

Brzozy wykopane, jarząb wycięty. Wszystko już wywiezione do spalenia.
Wstawiam fotki tej gorszej brzozy.
Widać na przekroju jak bardzo zniekształcony jest pień





Dla zaglądających do tego wątku dodam, że obie brzozy, jak i jarząb pięknie wypuściły liście i z pozoru wyglądały na zdrowe. Niech to nie usypia waszej czujności!

____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies