Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Camelia 21:44, 29 kwi 2017

Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 18
Też dorzucę kilka zdjęć, dzisiaj robionych.
Brzoza o obwodzie 30 cm plus. Brak dziurek, za to jakby wypływające zaschnięte odchody tych robaczków pod korą.
Kora pofałdowana, "miękka", słychać strzelające jajeczka pod naciskiem.
Białe larwy to pewnie ogłodek, te czarne już coś innego i te jajeczka.
Tylko mały fragment ściągniętej kory.



I ogłodek w jarząbie, otworków było sporo, larw jeszcze więcej.
AnkaK 16:35, 25 maj 2017


Dołączył: 25 paź 2014
Posty: 704
Mam problem, tak mi się przynajmniej wydaje, z brzozą Doorenbos. Kupowana razem z dwiema innymi w tym samym czasie i ogólnie mikra zawsze była, od 2 lat stoi w miejscu, podczas gdy pozostałe wyraźnie podrosły.
Po zimie zauważyłam, że od ziemi zaczęły wyrastać "dziczki", a pień jest dziwnie pofałdowany, zaczął się wykrzywiać. Szkodników żadnych nie widzę, choć powyżej połałdowania jest kilka dziurek. Nie wiem czy zdjęcie wystarczająco wyraźne. Liście zdrowe. Pomoże ktoś?
____________________
Anka Chaos kontrolowany
Mazan 16:45, 25 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
AnkaK

Na poprzedniej stronie masz trochę na ten temat. Sprawdź dokładnie



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Juzia 20:22, 25 maj 2017


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38239
Na obydwu brzozach Youngii mam takie liście


i jest tych liści bardzo dużo.
Czy to jest od tych małych gąsieniczek

czy coś zupełnie innego???
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Juzia 20:25, 25 maj 2017


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38239
I drugi problem...
Też Youngii.
Czy to pęknięcia kory czy jakieś korytarze???

Co z tym zrobić?
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
AnkaK 21:48, 25 maj 2017


Dołączył: 25 paź 2014
Posty: 704
Dziękuję Waldku, obawiam się, że masz rację. Jutro podejrzę ją za dnia.
Jeśli robactwo namierzyło już pozostałe brzozy kiedy będzie widać efekty? Zastanawiam się czy lać Confidorem czy się za nowymi drzewami rozglądać?
____________________
Anka Chaos kontrolowany
AnkaK 19:05, 26 maj 2017


Dołączył: 25 paź 2014
Posty: 704
Waldku, odkroiłam kawałek pnia przy największych pofałdowaniach. Kiepsko to wygląda, najgorsze, że wydaje mi się, że sąsiednia brzoza też podejrzana. Jak to możliwe, że ogłodek tam gdzieś siedzi, a kompletnie go nie widać? Brzózka jest 3 letnia, pieniek cienki.
Pryskać confidorem, smarować jakąś maścią czy spalić?
____________________
Anka Chaos kontrolowany
Adela 19:32, 26 maj 2017


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Też mam problem ze swoją brzozą Youngii.
Jest młodziutka, posadzona tej wiosny. W jej szczytowej części pojawiły się żółte liście, a na młodych przyrostach owady, których nigdy do tej pory nie widziałam.
Proszę mi poradzić jak i czym zwalczyć szkodnika? Czy żółknięcie liści jest efektem żerowania?





Sama też szukam w internecie odpowiedzi na swoje pytania i wydaje się mi, że to nie te pożyteczne? skrzydlate błonkówki są przyczyną żółknięcia i opadania liści brzozy, a przędziorek (tak mi się wydaje, że to jest właśnie on), którego dziś znalazłam na malutkich liściach brzozy. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu sprawcy.





____________________
Ela - Moja ostoja
Mazan 20:09, 26 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Juzia

Uszkodzenia liści powodowane przez miniarki i zwójkówki. Uszkodzenie pnia - jakikolwiek by ono miało charakter - otworzyło drzwi grzybom zgorzelowym i będzie raczej do usunięcia. Zbyt cienki pieniek na chirurgię drzew.


Pozdrawwiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 20:12, 26 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
AnkaK

Przekrój podłużny pokazuje zgorzel drewna i do usunięcia.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies