Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Małe przeróbki ..... gotowa na wszystko

Pokaż wątki Pokaż posty

Małe przeróbki ..... gotowa na wszystko

isabelka 16:34, 16 lip 2012

Dołączył: 16 lip 2012
Posty: 12
Witajcie Kilka tygodni czytania, obserwowania a przede szystkim podziwiania Waszych pomysłów, ogodów , realizacji planów, aż w końcu postanowiłam się zarejstrować i prosić was o pomoc.
Wasze wjazdy na posesje, ogródki a raczej ogrody są CUDOWNE.
Chęci do pracy z mojej strony i strony R (mojej połówki) są wielkie tylko brak pomysłu i jak narazie materiałów ;( roślinnych
Ale zacznę od początku. 9 lat temu przeprowadziłam sie po ślubie do meża czyli "migracja " z miasta na wieś - domek jednorodzinny "kawał pola" z brakiem pomysłów. Dorobiliśmy sie (raczej ja) małego ogródeczka kwiatowego (co bardzo lubię). Kawałek trawki, iglaczki, skalniaczki i byliny oraz jednoroczne. Ogródek jakoś ogarniam choć czekają go WIELKIE zmiany na jesień.


Moją zmorą jest jak narazie wjazd na posesję (zwykłe podwórko) Całośc wjazdu ma około 40 m długości (co widać na foto) i około 2 m szerokości (można troszkę poszerzyć). Wzdłóż betonowego płota posadziliśmy Tuje szmaragd narazie są malutkie ale myśle że sie szybko zadomowią i rozrosną. W tym roku z nadmiaru zimozielonych "powtykałam je pomiędzy tujki.
Nie ukrywam że brakuje tam odgrodzenia trawki (usychającej) od "szlaki " - wjazd będzie w przyszłości niedalekiej pokryty kostką i czegoś żywego. Myślałam o forsycji, bukszpanach, i wierzbach (jedna juz tam się znajduje)

Z nadzieją na waszą pomoc - jak to rozplanować wstawiam kilka foteczek - myśle że do ogarnięcia i zrozumienia co gdzie jest

Prawa strona WJAZDU i lewa strona mały kwiatowo - trawnikowo - iglasty ogródek (bałagan na kółkach) Między innymi: hosty, yuki (w nadmiarze) mieczyki, róże cantedeski, i LILIe (moje ulubione)

To mój wjazd:
1. po prawo bez biały ( nie do ruszenia - pamiątka po mamie )
2. Cis (chyba) ale malutki
3. skalniak
4. wierzba na pniu
Reszta do zaplanowania
Tujki musza pozostać

Mniej więcej w połowie płotku rosną 2 róże pienne a na końcu tych 40 m kilka tujek własnej hodowli , tawuła i yuki (młode)

Roślinki nie są wielkie ale ciesza oko jak rozną z roku na rok , choć jak Danusia wolałabym "już dorosłe sztuki "

Z nadzieją na pomoc z Waszej strony jeszcze raz się witam )
Iza

Wjazd


Całość po płocie


skalniak




Pośrodku młodziutkie w tym roku sadzone róże pienne (2 kolory ) - i jednoroczne kapustki ozdobne + canna do wykopania na jesień



Między tujami zimozielone (nie znam nazwy)





Całość beznadziejnie wykończona (przed betonem gdzie parkują autka) w tym roku na wiosnę roślinkami z "własnej prawie " produkcji ( yuki, tawuła - kupiona) malutka wierzba ) ;( Wszystko prosi sie o zmiany




POMOŻECIE ???

____________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle..
isabelka 17:04, 16 lip 2012

Dołączył: 16 lip 2012
Posty: 12
Uprzedzając Danusię - wiem że trawa wymaga profesjonalnego oddzielenia "specjalnym " sprzetem - przymierzam sie do zakupu.

Myślałam również o posadzeniu HORTENSJI w tym rzędzie ....
____________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle..
Moniika 18:17, 16 lip 2012


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Witaj! Nie pomogę bo się nie znam... ale pewnie poszeżyć rabatę, tę wzdłuż ogrodzenia, Ci "zalecą" specjaliści , Pozdrawiam serdecznie i powodzenia życze, będę obserwować zmiany u Ciebie.
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
isabelka 18:34, 16 lip 2012

Dołączył: 16 lip 2012
Posty: 12
Witaj Moniko. Dziekuję za wpisik i witam Cię serdecznie. Własnie potrzebuję pomocy "specjalistów" i nie tylko Poszerzyć da się troszkę bo wjazd musi być szerszy niż sie zdaje - wjeżdzają czasem ciężkie gabarytowo sprzety
____________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle..
irys 19:12, 16 lip 2012


Dołączył: 05 lip 2011
Posty: 85
Te zimozielone między tujami to bergenie, ładnie się rozrastają. Przy wjeżdzie sprawdzają się tawuły, rosną wyższe niż bergenie i dobrze znosza przysypanie śniegiem- na wiosnę przycina się je.
____________________
isabelka 19:14, 16 lip 2012

Dołączył: 16 lip 2012
Posty: 12
Dziękuję za podpowiedz ... ale skoro tawuły są wyższe - musiałabym przesadzić bergenie ? Narazie są malutkie a i ziemia pewnie nie za ciekawa dla nich. Że lubią cień to wiem dlatego posadziłam to wschodnia strona otoczona płotem jak widać a w południe po cześci zasłania je WIELKI dom (2 piętra)
____________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle..
irys 19:31, 16 lip 2012


Dołączył: 05 lip 2011
Posty: 85
Te bergenie i tak kiedyś trzeba będzie przenieśc ze względu na szerokie tuje. U mnie rosną ale przed brabantami w niespecjalnej ziemi, tyle ,że lubią byc nawożone; no i dobrze radzą sobie w słońcu( chociaż lepiej wyglądają i rosną w półcieniu). Są tez piękne krzewy o kolorowych lisciach- pęcherznice, krzewuszki . A z niższych bylin - hosty o różnych liściach.
____________________
isabelka 19:45, 16 lip 2012

Dołączył: 16 lip 2012
Posty: 12
Krzewuszek nie mam ;( niestety choc też bardzo mi sie podobają - dopiero planuje a hosty mam tyż przed domem pod oknami gdzie jest typowy cień ale to inny wątek i na pewno też sporo do przeróbki

Hmmm perspektywa :
tuje (zanim urosną , przed nimi krzewuszki, przeplatane z forsycją a przed nimi hosty ??
A może gdzieś da sie wciubiś yuki ogrodowe ?? Mam ich pod dostatkiem
____________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle..
irys 21:35, 16 lip 2012


Dołączył: 05 lip 2011
Posty: 85
Nie wiem, czy myślisz o jednakowym wyglądzie tej rabaty. Na pewno elegancji i wdzięku dodałyby hortensje i bukszpanowe kule i stożki. A gdyby wjazd był falisty i rabata wtedy też, to możesz wykorzystac różne rosliny- juki, niższe iglaki, na pniu , itd.. Pooglądaj wizytówki ogrodów, na pewno znajdziesz ciekawe pomysły
____________________
Gardenarium 22:01, 16 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Faktycznie mnie uprzedziłaś, ale nie tyle chodzi o kanty trawnika, co w ogóle o usunięcie trawy spomiędzy tui. Powinny być wysypane korą. Latanie z kosiarką pomiędzy nimi to nie lada wyczyn

Będzie Ci łatwiej kosić, a tuje będą lepiej rosły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies