Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Chałwa - takie to proste

Pokaż wątki Pokaż posty

Chałwa - takie to proste

MarekW 18:34, 28 lip 2012


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Chałwa to mój ulubiony przysmak wiadomo jednak że jej się dużo nie da zjeść (no czasami można), ostatnio zacząłem jednak się zastanawiać co to w niej takiego dobrego jest i trafiłem na przepis. W internecie pełno tego typu frykasów. Jest to bardzo proste do samodzielnego przyżądzenia:
Składniki
Wystarczą nasiona sezamu - ile kto chce i miód - po dwie łyżki na 100 gram sezamu. No i to już wszystko
Wykonanie:
sezam wrzycić na podgrzaną patelnię i uprażyć na wolnym ogniu pilnując aby się nie przyrumienił. Jak zacznie delikatnie zmieniać kolor ale jeszcze będzie biały to już wystarczy, Nasiona wystudzić i następnie zemleć. Można w młynku do kawy ale ja użyłem blendera i też było dobrze. Ma zrobić się jednolita masa do której dodać należy płynny miód i wymieszać na jednolitą masę. Wstawić do lodówki na jakiś czas i gotowe. Można dodać ulbione bakalie, kakao, wanilię czy co kto lubi w chałwie.
Przepis znalazłem tutaj:
http://www.dobra-rada.pl/chalwa-przepis_578
Polecam jest pyszna i taka prosta do zrobienia, że nie warto kupować w sklepie. Następnym razem planuję zamiast sezamu użyć nasion słonecznika bo podobno też można.
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
baraga1904 20:19, 28 lip 2012


Dołączył: 22 lip 2010
Posty: 6854
...rzeczywiście proste...spróbuję z pewnością...
grazynadoman... 19:54, 01 sie 2012


Dołączył: 06 mar 2011
Posty: 389
Uwielbiam chałwę ale te wyroby które są teraz nie umywają sie do tego smaku chałwy z moich lat młodzieńczych. Mówiono tłusta chałwa i faktycznie opakowanie chałwy zawsze było bardzo tłuste.Czasami uda m i sie dostać chałwę która przypomina trochę chałwę z tamtych lat. A może to-pamięć płata figle a może smaki były inne?. Nie jednak tamta chałwa była lepsza.
____________________
Moje ustronie
MarekW 20:12, 01 sie 2012


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Sprubuj zrobić sama bo ta to też była tłusta Właśnie dziś skończyłem zajadanie się
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
ell 12:36, 12 sie 2012


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
Chałwa to mój przysmak
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
Basiaw 10:29, 04 wrz 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Marek, dzięki za pomysł, zrobiłam taką domową chałwę.
Użyłam 250 g sezamu niełuskanego i na to dałam 2 czubate łyzki miodu. W smaku wyszło bardzo dobre, może nie całkiem jak chałwa, bardziej jak skrzyżowanie sezamków z masłem orzechowym, ale pyszne, może nada się jako pasta do chleba dla dzieci do szkoły? Muszę sprawdzić, czy pasuje do razowca
____________________
Nasz mały, zielony świat
monteverde 11:15, 04 wrz 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
MarekW napisał(a)
Chałwa to mój ulubiony przysmak wiadomo jednak że jej się dużo nie da zjeść (no czasami można), ostatnio zacząłem jednak się zastanawiać co to w niej takiego dobrego jest i trafiłem na przepis. W internecie pełno tego typu frykasów. Jest to bardzo proste do samodzielnego przyżądzenia:
Składniki
Wystarczą nasiona sezamu - ile kto chce i miód - po dwie łyżki na 100 gram sezamu. No i to już wszystko
Wykonanie:
sezam wrzycić na podgrzaną patelnię i uprażyć na wolnym ogniu pilnując aby się nie przyrumienił. Jak zacznie delikatnie zmieniać kolor ale jeszcze będzie biały to już wystarczy, Nasiona wystudzić i następnie zemleć. Można w młynku do kawy ale ja użyłem blendera i też było dobrze. Ma zrobić się jednolita masa do której dodać należy płynny miód i wymieszać na jednolitą masę. Wstawić do lodówki na jakiś czas i gotowe. Można dodać ulbione bakalie, kakao, wanilię czy co kto lubi w chałwie.
Przepis znalazłem tutaj:
http://www.dobra-rada.pl/chalwa-przepis_578
Polecam jest pyszna i taka prosta do zrobienia, że nie warto kupować w sklepie. Następnym razem planuję zamiast sezamu użyć nasion słonecznika bo podobno też można.

Marek ale Ty sobie dogadzasz co do słonecznika, to będzie całkiem inny smak, chyba,że bazą będzie sezam a słonecznik uprażony dodasz do masy
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
MarekW 20:00, 04 wrz 2012


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Robiłem już z sezamu i ze słonecznika i obie mi smakowały. Ta sezamowa jest taka jak nasze sklepowe w smaku, a ta słonecznikowa ciemniejsza i bardziej w smaku podobna do ukraińskich chałw.

Basiuw nie wiem co u Ciebie sprawiło że ten smak był inny, Moja smakowała całkiem jak chałwa i konsystencja też była ok - no może trochę bardziej pojawiał się olej sezamowy. Nie wiem jaki to jest sezam niełuskany, ja kupiłem po porostu worek sezamu i nie zastanawiałem się czy łuskany czy też nie.
Może to też sprawa miodu?
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
monteverde 02:26, 05 wrz 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Dobrze też dodać trochę Tahini , miazgi sezamowej
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 02:26, 05 wrz 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Dobrze też dodać trochę Tahini , miazgi sezamowej
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies