Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Pora na sadzenie i przesadzanie bylin i krzewów

Pokaż wątki Pokaż posty

Pora na sadzenie i przesadzanie bylin i krzewów

Gardenarium 10:23, 07 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jechały skądś długo, w ciasnocie, ułożone jedna na drugiej, aby jak najwięcej na Tira się zmieściło, potem jeszcze wyglądały ok, poszły w promocyjnej cenie, a teraz widać efekty złego ich traktowania a być może i braku dostatecznej bryły korzeniowej. Jak wiadomo promocji się nie reklamuje. Szybki zysk na naiwności oszczędnego ogrodnika. Część będzie miała wolę przeżycia i przeżyje a część nie.

Nie kupuje się w marketach a u solidnego szkółkarza. Świeżo wykopane, podlane i odpowiednio traktowane.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:25, 07 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A jeśli jeszcze posadziłeś w glinie, za głęboko, nie podlałeś i przykryłeś glebę plastikową szmatą, potem grubo korą - to dopełniłeś dzieła. Mam nadzieję, że nie.

Jeśli zadbałeś to wina wyłącznie leży na dostawcy towaru.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:27, 07 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co robić? Wykopać jedną (najgorszą) i pokazać bryłę korzeniową, czy nie obcięte są korzenie?
Brak korzeni które pobierają wodę, skazuje je na śmierć.

Ustalisz przynajmniej kto jest winny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
RadekM 11:29, 09 paź 2016

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 52
oto korzenie tuji



Proszę o opinię
Gardenarium 12:58, 09 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Korzenie nie były chyba złe, mogły jednak jechać na sucho w transporcie i dość długo to trwało, uschły, potem zostały wetknięte do donic, może nie podlane wcale. Tego nie wiemy.

A czy podlałeś po zakupie i po posadzeniu?

Tylko długim transportem i suszą mogę tłumaczyć to niepowodzenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
RadekM 14:55, 09 paź 2016

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 52
Niezwłocznie po posadzeniu a nawet jak tylko przyjechały to jeszcze jak były w doniczkach to je podlałem. Jak wkopałem do ziemi to od razu podlewało je nawadnianie. I po 3-4 tygodniach efekt masakryczny. Dosłownie każda jedna 90 szt. schnie. Każdą podsypałem torfem. Czy jeszcze da się coś z tym zrobić ???.
RadekM 14:58, 09 paź 2016

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 52
Zamierzam podać sprawę do Rzecznika Praw Konsumenta. ponieważ nie były kupione w żadnej promocji tylko w normalnej półkowej cenie. I moim zdanie nie dopuszczalne jest żeby taka sytuacja miała miejsce. Wkopane inne Tuje Szmaragd kupione w szkółce miesiąc wcześniej, fakt za dwa razy droższą cenę ale nic im się nie dzieje, śliczne zielone.
Gardenarium 16:33, 09 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obstawiam przesuszenie. Co do twojego pomysłu to nie wiem jak to rozgryźć, reklamuj w markecie. Powiedzą, że nie podlałeś, albo że zalałeś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:11, 14 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam zapytanie na temat sadzenia świerków serbskich:

- Witam Pani Danuto, sadzonki tego swierka serbskiego juz dotarły, ale teraz pytanie, teoretycznie mozliwosc posadzenia mam dopiero w sobote, sa z otwartym systemem korzeniowym, zabezpieczone folia i wilgotne. Czy moga tak pozostac w tym stanie? czy trzeba by im zapewnic cos lepszego do tej soboty? co do posdypki, kupic ten torf czy zwykla ziemie? jesli torf to jak to zgrac z ziemia.

Moja odp.

Do soboty mogą, chyba nie ma co ich wyciągać a za chwilę znowu.

- Ok a co z ta podsypka? Kupic zwykla ziemie, czy ziemie do iglakow a moze torf ?

Moja odp.

Podłoże o pH obojętnym, ziemia ogrodnicza plus kompost, conitorf pH 5-5,5, torf odkwaszony. Trzeba patrzeć na pH, nie może być kwaśne.

- dziekuje za odpowiedz i przepraszam ze tak glowe zawracam czy te sadzonki wlożyć do wody przed sadzeniem? co do samych odleglosci, mam dosc spora dzialke 40x120 metrow. i myslalem aby posadzic 1m od ogrodzenia i 1,5metra od siebie, czy to bedzie dobre rozwiazanie? jesli zakupie torf to jak go dawkowac?

Moja odp.

Pokaż zdjęcia tych sadzonek na wątku. Z tego co piszesz, świerki są bardzo małe, więc ile sypać podłoża odpowiem po wklejeniu zdjęć.

Czy moczyć korzenie pytasz. Nie wiem, piszesz że są wilgotne bo w folii i w torfie, możesz zamoczyć jedynie przed sadzeniem, ale czy korzenie są całkiem gołe?

Zanim posadzisz przygotuj dobrze glebę a nie sadź w chwasty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kamil23 08:41, 14 paź 2016

Dołączył: 12 paź 2016
Posty: 13
Sadzonki maja ok. 35-45 cm . Korzenie gołe, gleba, teren jest całkowicie przerobiony, był odchwaszczony i przeorany, wyrównany. Jest całkowicie czysta ziemia. w chwili obecnej nie ma mozliwosci aby zrobic i wstawic zdjecie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies