Gdzie jesteś » Forum » Donice i pojemniki » Betonowy krąg

Pokaż wątki Pokaż posty

Betonowy krąg

flagellorum 20:35, 28 wrz 2012


Dołączył: 20 lis 2011
Posty: 12
Witam! Mam nadzieję, że dobrze umieściłam wątek (jeśli nie, z góry przepraszam). A więc tak, mam w ogrodzie na trawniku spory problem. Otóż leży na nim tytułowy betonowy krąg, którego niestety nie mogę się pozbyć. Tak więc chciałabym go jakoś wkomponować i przede wszystkim zakryć jego prawie metrowej wysokości ściany. Krąg ma średnicę ok. 120 cm. Wewnątrz jest wypełniony ziemią i kamieniami. Chciałabym stworzyć w nim jakąś kompozycję, ale nie mam pojęcia jaką. Dlatego zwracam się do forumowiczów z prośbą o radę, co też w taki krąg można by wsadzić? Będę zaszczycona każdą propozycją! Z góry dziękuję za okazanie mi odrobiny zainteresowania
Sebek 20:43, 28 wrz 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj serdecznie

Myślę, że jeśli nie da się go usunąć to najlepiej byłoby zrobić wokół niego rabatę wyspową. Wtedy można by zasadzić wokół kręgu jakieś krzewy, które go zasłonią. Przydałoby się nam zdjęcie jak to wygląda w realu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
justi 09:42, 29 wrz 2012


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
1. Można zasadzic bluszcz, zeby wspinał się po ściankach, a w srodek postawić donicę z jednorocznymi np wielką petunią.
2. Obsadzić ekranem z cisa a u dołu dac żurawki kolorowymi plamami
3. Zrobic rabatę trawiasto-wrzosową
Pomysłów można by wymyślać wiele, tylko zależy też co się Tobie podoba.
Wrzuć fotkę , wtedy lepiej doradzać.
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
flagellorum 23:42, 29 wrz 2012


Dołączył: 20 lis 2011
Posty: 12
Dziękuje za podpowiedzi, ale w sumie to myślałam, żeby wsadzić coś do środka, co by ładnie spadało po ścianach kręgu (który prawie po brzegi jest już wypełniony ziemią). Do tego na środku posadzić coś jednorocznego, lub, jak podpowiada justi, postawić donicę z wielką petunią.
A wracając do tego, co miałoby zasłonić ścianę kręgu, czy jest jakaś roślina, która cały rok zakrywałaby krąg rosnąc ("wylewając się") z wewnątrz? Cokolwiek innego niż bluszcz, bo miejsce jest nasłonecznione przez cały dzień, więc nie wiem czy bluszcz zdałby egzamin w suche i gorące letnie dni przy betonowej ścianie.

Przepraszam, że pomijam wasze niektóre bardzo ciekawe kompozycje, ale jak na moje możliwości i umiejętności to obawiam się, że może nie wyjść tak, jak bym sobie to zakładała. Dlatego na tym etapie mojej przygody z ogrodem wolę nieco prostsze rozwiązania. Mam nadzieję, że mi wybaczycie
Zdjęcia postaram się zrobić i wrzucić w najbliższym czasie.
I przepraszam za moje długie posty, następnym razem będę się bardziej streszczać
Sebek 20:59, 30 wrz 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Może poczytaj artykuł o roślinach okrywowych?
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/228-rosliny-okrywowe-w-ogrodzie

Myślę, że najlepsza będzie albo irga Major albo jałowce jakuszimańskie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 22:40, 30 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dobrym rozwiązaniem na spływanie roślin do dołu są irgi, poczytaj o różnych odmianach Cotoneaster i dobierz sobie taką, która Ci się spodoba, ale jest zimozielona. Co prawda w mroźne zimy może nieco przymarznąć, ale odbija.

Ekran z cisa wokół kręgu byłby lepszym rozwiązaniem.

W kręgu trawy i żurawki, jak w moim kamiennym korycie na ulicy. Miskanty, turzyce, kolorowe żurawki.

To nic skomplikowanego, a dojrzała kompozycja powstanie i trwała. Petunie deszcz zniszczy i będzie nieładnie, a tutaj na cały sezon spokój.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karoll 12:55, 17 paź 2012

Dołączył: 17 paź 2012
Posty: 2
a może runianka by go obrosła ?
Sebek 16:39, 20 paź 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Runianka raczej się do tego nie nadaje, jako dywan na ziemi jest OK, ale kręgu nie obrośnie...
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 19:28, 21 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Proponuję trzmielinę Fortunego "Emereld'n Gold" pod kręgiem - wspina się, więc ładnie zasłoni beton.

Tutaj Marzenka wrzuciła zdjęcia http://www.ogrodowisko.pl/watek/607-trzmielina-euonymus?page=10
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
flagellorum 23:59, 21 gru 2012


Dołączył: 20 lis 2011
Posty: 12
Na początku przepraszam za tak długi brak odpowiedzi na wasze propozycje. Pochłonęła mnie praca zawodowa i zupełnie zapomniałam o forum. Mam nadzieję, że mi wybaczycie. Szczerze mówiąc to nie spodziewałam się tak dużej pomocy i takiego zainteresowania moim problemem. Z całego serca chce Wam wszystkim za to podziękować. Co prawda nie zadecydowałam jeszcze, którą z waszych propozycji wybrać, ale do wiosny mam jeszcze czas...

A przy okazji nasunął mi się pomysł, ażeby szaremu betonowemu kręgowi dodać trochę charakteru i obudować go polnymi kamieniami. Polnych kamieni jest w okolicy pod dostatkiem, ale nie wiem jakby to wykonać i czy sama bym temu podołała? Jeśli ktoś z Forumowiczów miał już z tym do czynienia to będę wdzięczna, gdyby podzielił się ze mną swoimi radami, wskazówkami i czy w ogóle jest to wykonalne? Co o tym sądzicie?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies