Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides)

Pokaż wątki Pokaż posty

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides)

domnik 18:14, 30 gru 2014


Dołączył: 30 gru 2014
Posty: 19
Jeśli mogę, dodam tylko, że nasiona metasekwoi tuż po II wojnie światowej trafiły również do Polski. Najstarsze krajowe metasekwoje (obecnie zresztą szyszkujące) mają nieco ponad 60 lat. Drzewka te preferują raczej wilgotne stanowiska. W bardzo sprzyjających lokalizacjach po 2-4 latach mogą wyrosnąć od małej siewki do 2-4 m wysokości. Zaliczają się więc do szybkorosnących. Drobnym mankamentem jest to, że zrzucają one liście / igły na zimę. Wtedy można dostrzec to co stanowi największy atut tego drzewa: piękny pokrój i kształt pnia, który z wiekiem staje się głęboko bruzdowaty. Wygląda to trochę tak jakby te drzewa były z innego świata, coś niesamowitego.

Metasekwoje należą również do mojej ulubionej grupy drzew tak zwanych "czerwono-drewnych". Podobnie jak cypryśniki błotne (Taxodium distichum), mamutowce (Sequoiadendron giganteum), araukarie (Araucaria araucana), kryptomerie (Cryptomeria japonica). Wszystkie te drzewa łączy kilka cech: są egzotykami, mają czerwone drewno lub korzenie, moga rosnąć na sprzyjających stanowiskach w naszym kraju i warto je rozpropagować aby urozmaicić nasz krajobraz.
____________________
Jadalne rośliny tropikalne oraz egzotyczne rośliny ogrodowe to moja pasja
Ruffi 11:12, 13 kwi 2015

Dołączył: 22 sty 2015
Posty: 50
Zauroczyła mnie odmiana 'Matthaei Broom', którą chciałbym kupić na pniu 180cm. Czy ktoś posiada w ogrodzie tę odmianę? Sprawdza się w naszym klimacie? Czy ma duży system korzeniowy?
Alicja169 22:39, 09 maj 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Od dwóch lat rosną u mnie dwie metasekwoje oraz jedna gold.
Miały się świetnie , ładne przyrosty, ale w tym roku coś słabo się zazieleniają. Nie było ostrej zimy, więc nie mogły przemarznąć.
Co im może być? nie widać żadnych robali.
Gold ma się dobrze.
Czy ktoś może pomóc w identyfikacji problemu?
____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
edyta_zdzieblo 09:48, 25 kwi 2016

Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 1
Witam serdecznie, jest kwiecien 2016 i lekki mróz i nestety moja młoda metasekwoja przemarzła igiełki pomarszczyły się i są zółte, proszę o pomoc, co mam uczynić, aby ją wzmocnić? Bedę bardzo wdzięczna za pomoc. Edyta
domnik 18:31, 27 kwi 2016


Dołączył: 30 gru 2014
Posty: 19
Witaj Edyta. Igło-podobne liście metasekwoi marzną przy ok 2-4 stopniach mrozu. Jeśli drzewko jest odpowiednio duże to za 2-3 tygodnie wypuści nowe liście z rezerwowych pąków. Nic nie można na to poradzić poza czekaniem, bo zmarznięte pąki są już martwe. Czasami przemarzają całe pąki, a czasami tylko części liści i wtedy z tych samych pąków wyrosną nowe liście. Pozostaw drzewko działaniu natury. Obserwuj pogodę w swoim ogrodzie i często sprawdzaj temperatury szczególnie wiosną. Najgorsze dla rozwijających się roślin są bezchmurne i bezwietrzne wiosenne noce (wtedy jest najwięcej zniszczeń mrozowych). Na szczęście jest kilka sposobów zabezpieczenia roślin przed mrozem poza najbardziej spotykanym wykonywaniem osłon. Szczegóły podam Ci na Priv jeśli chcesz. Pozdrawiam.
____________________
Jadalne rośliny tropikalne oraz egzotyczne rośliny ogrodowe to moja pasja
Adison 10:16, 27 sie 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188
Chciałabym posadzić metasekwoje w swoim ogrodku. Jednak nie mam dużego ogródka, wymiary ok 10m x 25m. Bardzo podoba mi się pokrój tego drzewa i jego wybarwienie. Jednak chcialabym drzewa do max 10m wysokosci. Czy jest jakaś odmiana mniejsza? Czy tąmozna formować? Mam wilgotna glebę gliniasta. Miałby tu świetne warunki
____________________
Zmienny ogród Ady
Patrycja_P 20:42, 29 sie 2017

Dołączył: 24 sie 2017
Posty: 11
Witam, Metasekwoja chińska 'Gold Rush', ma piękny złoty kolor. Przycinana może rosnąć nawet na dużych skalniakach. (na śląsku może lekko przemarzać, źle znosi silne wiatry)
Gardenarium 18:50, 13 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
AniaP napisał(a)
Dzień dobry,
Dzisiaj zauważyłam, że na metasekwoi (wsadzonej wczesną wiosną) pojawił się problem z pędami. Załączam zdjęcia.
Na pewno nie było problemu kilka dni temu. Mam jeszcze w ogrodzie inną metasekwoję oraz metasekwoję Goldrush, ale nie ma tam problemów. Nie zauważyłam też robaków. Co robić?




EDIT Przepraszam za błąd w tytule postu, niestety zauważyłam zbyt późno i nie potrafię zmienić

Nie wiem co to, obcinać do zdrowego, tylko taka rada mi się nasuwa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies