Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Oczko wodne zimą, napowietrzanie.

Pokaż wątki Pokaż posty

Oczko wodne zimą, napowietrzanie.

tygrysss 19:49, 22 gru 2012

Dołączył: 22 gru 2012
Posty: 3
Witam, mam na imię Heniek, mieszkam w wschodniej części naszego kraju,
chcę opisać pokazać jak zabezpieczyć oczko wodne na zimę; zainstalowałem napowietrzacz,
dwa kamienie napowietrzające wraz z zaworami zwrotnymi umieściłem na głębokości 70cm.
W razie braku prądu w przewodach znajduje się powietrze a nie woda.
Pompka powietrza pracuje przez 24 godziny na dobę.
Woda nie zamarznie przy -25 stopniach, jak zamarznie powyżej -25s, utworzą się pęcherzyki powietrza w lodzie i też dotleni wodę.
Niżej jest pokazany filmik;. jeżeli się podoba odznacz Fajne.

https://www.youtube.com/watch?v=rWid7iSQ-eQ
Mariusz 20:48, 22 gru 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Kamień umieszcza się wyżej, bo inaczej wychłodzi ci nadmiernie wodę w oczku, co odczują ryby. Godny podziwu jestem Twojej konstrukcji (no i ogrodzenia ), ale najsprawniejsze w oczkach wodnych jest to, co oparte na prostocie - wrzucasz wężyk z kamieniem, uruchamiasz napowietrzacz i tyle pracy. Wężyk wiszący w powietrzu nagrzewa się, powietrze w wężyku również, przy minusowej temperaturze skrapla się i zamarza.
Wężyk puszczam po ziemi i pod wodą.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
tygrysss 21:25, 22 gru 2012

Dołączył: 22 gru 2012
Posty: 3
Oczko ma 2 metry głębokości, zabezpieczone jest ogrodzeniem przed dziećmi, wężyki jeszcze nie zamarzły, zobaczymy dalej co będzie.
Mariusz 21:35, 22 gru 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Aaa... to zmienia stan rzeczy z głębokością kamienia. Jakiego napowietrzacza używasz? Czy nie miałeś kłopotów z zamarzaniem wężyka? Piszesz o - 25*C
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
tygrysss 22:32, 22 gru 2012

Dołączył: 22 gru 2012
Posty: 3


POMPA POWIETRZA 2700 l/h tylko 30W !!! ACO-308
Mariusz 10:05, 23 gru 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
To dawaj znać jak się sprawdza. Ja używam Tetra Pond APK 400 - 4W, 400l/h już drugi sezon bez zastrzeżeń.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
pawel_rats 20:05, 16 lut 2013

Dołączył: 16 lut 2013
Posty: 3
Witam
Mam mały stawek na działce około 300 m2 powierzchni. od dwóch lat stosuję metodę napowietrzania stawku, co chroni go przed zamarzaniem ( oczywiście nie całkowicie )

Tak jak Henryk stosuję ten sam rodzaj pompy, tylko z wydajnością 4000 l/h. Pompa chodzi nieprzerwanie od dwóch i pół roku non stop, ponieważ trzymam w stawku ryby i przesadziłem trochę z ilością a nie mam serca odłowić i wyrzucić części, dlatego non stop napowietrzam stawek. Muszę przyznać że zdaje to egzamin choć dość często zamulały mi się kamienie napowietrzające. Stawek ma już swoje lata ( około 30 lat już istnieje ) i nie był odmulany ale w obecnej chwili w najgłębszym miejscu ma około 180 cm, dlatego na początku miałem problem, gdyż dość często musiałem czyścić i wymieniać kamienie napowietrzające ( wpadały one w muł ).

System w pełni sprawdził się u mnie w zeszłą zimę pomimo mrozów w nocy do -30 stopni zawsze miałem trzy oczka wolne od lodu choć przy największych mrozach musiałem co drugi dzień zbijać cienki lód nad kamieniami. W tym roku trochę zmodyfikowałem napowietrzanie, po pierwsze wypływy węży napowietrzających zainstalowałem na kijach które umieściłem tam gdzie chciałem mieć nie zamarznięty otwór, i umieściłem wąż w połowie wysokości pomiędzy dnem a lustrem wody, wbijając kije w dno, po drugie usunąłem kamienie napowietrzające ( powietrze wydostaje się bezpośrednio z węży ).

Otrzymałem większy strumień powietrza a co za tym idzie dużo większy ruch wody i większe otwory nie zamarzające. Oczywiście zainstalowałem zawory zwrotne w instalacji aby przypadkowo pompa nie zassała wody. Aby przewód leżał na dnie i nie wypływał, co około 50 cm przywiązałem do przewodu nakrętki kupione na wagę ( z tego co pamiętam M 16 chyba) w sklepie, obciążyło to przewód a jednocześnie w każdej chwili mogę go wyciągnąć ze stawku i oczyścić.

Patrzyłem na zdjęcia Henryka i wydaje mi się, iż chyba ma zbyt małą pompę (jeśli chodzi o zimę) aby nie dopuścić do zamarznięcia szczególnie w nocy przy dużych ujemnych temperaturach. Nie mniej jednak mogę się mylić, bo Henryk nie podał wielkości swojego zbiornika. Czytałem także, iż w mniejszych (płytszych) zbiornikach przy sporej rotacji wody jakiej nadaje jej non stop wypływające powietrze może dojść do zamarznięcia prawie całkowitego oczka gdyż cieplejsze warstwy wody z dna będą podnoszone do góry i schładzane, ale ile w tym prawny tego nie wiem gdyż nie sprawdziłem tego, mój zbiornik jest zbyt duży aby do tego doszło.


Gardenarium 17:18, 17 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jego stawik jest mały, dużo mniejszy od Twojego, ale nie wiem jaka powierzchnia. Może się odezwie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
pawel_rats 16:38, 20 lut 2013

Dołączył: 16 lut 2013
Posty: 3
Witam
Co prawda nie ma dużych mrozów ale widać różnicę pomiędzy otworami w których nie zdjąłem i zdjąłem kamienie napowietrzające. Otwór największy nie ma kamienia napowietrzającego natomiast dwa pozostałe mają założone kamienie które rozdrabniają powietrze na mniejsze bąble, ale sam strumień powietrza nie powoduje dużego ruchu wody. Niestety w tym roku nie poradziłem sobie ze śniegiem i cały stawek jest zasypany. W obecnej chwili największy otwór ma ponad 3 metry średnicy.
pawel_rats 16:40, 20 lut 2013

Dołączył: 16 lut 2013
Posty: 3
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies