Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Prośba o pomoc w zaprojektowaniu rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Prośba o pomoc w zaprojektowaniu rabaty

Ania_79 21:29, 01 sty 2013

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
Witam wszystkich serdecznie, pomożecie?
Chciałabym zaprojektować rabatę o długości około 10 metrów i szerokości około 2-3 metrów (odpowiednio dotnę). Muszę wykorzystać to, co mam i to, co przyjdzie do mnie wiosną. Mam do dyspozycji szmaragdy (1), które już są i stanowią tło, znajdują się na nieco podwyższonej rabacie (nierówny teren), przed nimi i jednocześnie w linii rabaty jest sosna (5). Mam do dyspozycji 10 hortensji limelight (2), ale nie wiem, czy nie wsadzę po 2 do jednego dołka , żeby był od razu efekt , mam funkie do półcienia i słońca w kolorze żółtym, zielonym i niebieskim (na projekcie jako( 7), ogólnie-funkie), mam 3 bukszpany -kule (6- na projekcie w trójkącie przy sośnie), mam róże heidetraum o intensywnie różowym kolorze 12 sztuk (nr 4), a dodatkowo musiałabym dokupić coś zimozielonego - pomyślałam o tui danica (?)- oznaczone numerem 3 i o trawach Hakonechloa (nr 8) i morning light (10), numerem 9 oznaczyłam coś niebieskiego, żeby dobrze komponowało się z żółtym, mam dużo bodziszków.

Załączam kilka wariantów, rośliny na obrazkach nie zawsze odpowiadają tym właściwym, ale sa opisane ponizej:

1 szmaragd
2 hortensja limelight
3 tuja danica ?(może być zamiennik, jeszcze nie kupiłam)
4 róże heidetraum
5 sosna (pod nią sporo miejsca,bo dolne gałęzie są podkrzesane, na prpjekcie jest świerk, nie mogłam znaleźć sosny)
6 bukszpan -kule
7 funkie żółte, zielone, niebieskie
8 hakonechloa ? (może być zamiennik, jeszcze nie kupiłam)
9 bodziszki niebieskie,
10 trawa morning light ?(może być zamiennik, jeszcze nie kupiłam)
11 przywrotnik

Używałam testowej wersji i był to pierwszy raz, więc proszę o wyrozumiałość, robiłam zrzuty ekranowe, więc kiepska jakość zdjęć. Będę wdzięczna za wszelkie uwagi

wersja 1

wersja 2

wersja 3

wersja 4

wersja 5
____________________
Ania
Ania_79 21:35, 01 sty 2013

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
dopiero zauważyłam, że wersja 1 i 2 się niczym nie różnią, 2 razy dodałam -przepraszam. Jakość jest kiepska,ale chodzi mi o ogólne wrażenie i o to, żeby zagrało kolorystycznie i gatunkowo. Tak słabo widać numery , że ...najogólniej powiem tak: tło szmaragdy , ukwiecone krzewy przed nimi to limelight, zielone kępy traw między limonkami to morning light , kule ciemnozielone to danica, a przy świerku(sośnie) są 3 bukszpany , żółte plamy to hakonechloa, rózowe to róża heidetraum, dodatkowo w wersji 4 pojawia się przywrotnik w lewym dolnym rogu...
____________________
Ania
Gardenarium 22:52, 01 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mnie się spodobała wersja 4 i 5. Jeśli chodzi o wrażenia kolorystyczne. różowy kolor jest potrzebny, jednak czy muszą byc one tak powtarzalne? Może trochę niesymetrycznie zrób
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ania_79 11:21, 02 sty 2013

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
Bardzo dziękuję, Danusiu. Wiem, że rabata jest symetryczna, też mnie to trochę "niepokoiło", masz na myśli , Danusiu powtarzalność ogólnie czy tylko w odniesieniu do róży? A dobór gatunków jest Twoim zdaniem ok?
____________________
Ania
Ania_79 12:21, 02 sty 2013

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
A może coś takiego? Sektory z bukszpanów, a pomiędzy nimi kolory?

Obwódki (8)trzymają rabatę w ryzach i mam coś zimozielonego,a pomiędzy nimi :

1- szmaragd
2- hortensja limelight
3- morning light
4- kocimiętka
5- róza heidetraum
6- hakonechloa gold
7- bodziszki niebieskie
8- bukszpan
9- naparstnice i tawułki fioletowe i różowe
10-funkie żółte, zielone,niebieskie,w zależności od stanowiska
11-sosna
____________________
Ania
Ania_79 12:27, 02 sty 2013

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
zapomniałam dodać, że wypełnieniem sektora od strony sosny obok nr 9 jest przywrotnik
____________________
Ania
Toszka 13:10, 02 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aniu, zaczyna ci rabata przerastać w szerokości zaplanowane 2-3 metry. Musisz podliczyć ile miejsca będą rośliny potrzebować po np. 3-4 latach (że nie wspomnę co później). Same szmaragdy to ok. 1-1,5. Hortensje, miskanty, kulki z bukszpanów, hakonechloa itd rozrosną się.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 13:29, 02 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bukszpany na dole są niepotrzebne, kulki będą spore, kocimiętki "uwalą" się na inne rośliny i je zagłuszą, Zamiast kocimiętki daj lawendę, bliżej brzegu, może żurawki w kontrastowym kolorze ? Smaragdy zajmą 0,8 m. Hortensje przed nimi i tylko jeszcze niskie obsadzenie i koniec.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ania_79 16:50, 02 sty 2013

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
Toszka - to ja doprecyzuję w takim razie- szmaragdy są na wzniesieniu, mają około 1,3 metra same dla siebie, a te 2-3 metry, o których wspominałam, to miejsce na wszystkie rośliny przed szmaragdami W sumie mogę ją rozszerzyć do 3,5m nawet, a po długości do 12 metrów, dzisiaj mierzyłam raz jeszcze.

Danusiu- ok, zrezygnuję w takim razie z obwódki na dole i zostanę przy bukszpanach przy sośnie i danice w kilku miejscach. Chyba że danica jest niezbyt fajnym gatunkiem i warto zamiast niej dać coś innego (nie mam jej jeszcze) ?Kocimiętkę też wykluczę- poszukam rzeczywiście żurawek fajnych w jednym kolorze zamiast niej, bo żurawki łatwiej "okiełznać", jaka odmiana żurawek pasowałaby do różowej heidetraum?Jakaś żółta? Czyli, jak rozumiem-wersja ostatnia bez kulek na dole?

Bardzo Wam dziękuję za wszystkie uwagi, kochane jesteście
____________________
Ania
A_gawa 19:57, 20 maj 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Aniu, z przyjemnością będę obserwowała Twój wątek. Sama się do projektowania jednej rabaty przymierzam. Trudne to dla nowicjuszki.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies