Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Dąb szypułkowy - Quercus robur

Pokaż wątki Pokaż posty

Dąb szypułkowy - Quercus robur

swiezak 21:09, 07 sty 2013

Dołączył: 13 lis 2012
Posty: 3
Czy moze mi ktos pomoc i napisac kiedy sadzimy deby szypulkowe oraz kiedy je nawozimy i czy w ogole to konieczne?? oraz czy potrzeby nawozowe jak i zapotrzebwanie w wode jest duze..
Gardenarium 21:47, 07 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dąb szypułkowy jest pospolitym drzewem występującym w Polsce w naturze. Jest długowiecznym drzewem (nawet 700 lat).Jesteś pewny, że chcesz je posadzić?

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
swiezak 21:52, 07 sty 2013

Dołączył: 13 lis 2012
Posty: 3
To nie do sadzenia
Robie prace na zajecia o tym drzewie i potrzebuje takich informacji, a w necie ciezko jest aby cos doslownie bylo napisane.
Gardenarium 21:54, 07 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli tak, to pora sadzenia zależy od tego, czy go kupisz w szkółce czy pozyskasz gdzieś z pola, bo często na nieużytkach można spotkać samosiejki tego drzewa.

W szkólce mogą być dwa rodzaje materiału szkółkarskiego

- w doniczce, ukorzenione - takie okazy sadzimy przez cały rok, z wyłączeniem okresu mrozów i zmarznietej gleby
- kopane - sadzimy wiosną lub jesienią

Raczej nawożenie nie jest konieczne, ale ten gatunek dęba duże wymagania glebowe - lubi gleby żyzne i wilgotne, dobrze sprawdzi się nawet w okresowo zalewanych rejonach. Dalego jeśli u Ciebie jest sucho, to go nie sadź, bo będzie rachityczny. Nieraz w lasach takie widuję.

Jest wrażliwy na mączniaka, ja bym odradzała posadzenie.
To już lepiej posadź dąb czerwony. Ma ciemne, błyszczące liście i znosi nawet jałowe gleby, ale wymaga słonecznego stanowiska.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:57, 07 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
swiezak napisał(a)
to nie do sadzenia
robie prace na zajecia o tym drzewie i potrzebuje takich informacji, a w necie ciezko jest aby cos doslownie bylo napisane.


aaa, no to nie widziałam, bo ja bym go nie posadziła.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:58, 07 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
http://www.zszp.pl/?id=207&rco=Quercus%20robur%20
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:00, 07 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wpisz nazwę łacińską w google i masz mnóstwo informacji.

Quercus robur
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Loosiuu 19:57, 18 lis 2014


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogród nie tylko bukszpanowy - część III

Danusiu zobacz co się dzieje. Udostępniam u Ciebie, bo wiem, że los drzew nie jest Ci obojętny, a to przecież drzewo szczególnie ważne. Jak zaśmiecam to usuń, przepraszam, po prostu zrobiło mi się bardzo żal jak się dowiedziałem.
http://kontakt24.tvn24.pl/najnowsze/plonie-dab-chrobry-akcja-moze-potrwac-cala-noc,149851.html
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Gardenarium 19:58, 18 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jechałam samochodem i słyszałam o tym, zgroza, cóż mogę powiedzieć
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
czerwona_kalina 17:54, 28 lut 2015

Dołączył: 28 lut 2015
Posty: 3
A co radzicie począć z 19 dębami w ogrodzie? Mam na działce 19 takich już dobrze 10metrowych egzemplarzy rosnących na powierzchni około 50-60 m2. Tak je już zastałam przy zakupie działki. Czy należałoby je nieco jednak przerzedzić? Pomiędzy nimi jest średnio 5m odległości. Jak one się zachowają po 10, 20 latach? Ktoś wie, poradzi co robić? Zostawić, dokonać może cięcia korony? Jeżeli to są samosiejki, to jest tzw "grunt orny klasa IVb" to czy coś mi to pomoże? Nie chcę się ich pozbywać, ale wydaje mi się, że to jest zbyt wielkie zagęszczenie...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies