Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Barwy Ogrodu Magdy

Pokaż wątki Pokaż posty

Barwy Ogrodu Magdy

Magda_BO 16:47, 12 sty 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
W skrócie przedstawiłam przegląd tego co zastałam i moich [pierwszych poczynań. Jak u wielu osób były one łapczywe i w efekcie dość chaotyczne. Teraz jesteśmy już bardziej "dojrzali" i zajmujemy się głównie porządkowaniem ogrodu stawiając na te rośliny, które czują się u nas dobrze, pomijając nawet piękne ale źle rosnące.
Dziś, choć szaro i buro za oknem, ogród wyglądał tak.

To widok z tzw. starego pokoju, w którym staramy się bywać częściej, ale jakoś nam nie wychodzi. Widok na ogród jest za to ładny.

Na przestrzeni lat rośliny urosły, rabaty zajęły dużą część trawnika. W tym roku będziemy kontynuować plan uporządkowania nasadzeń i dopracowania szczegółów.
Pozdrawiam!
m.
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Magda_BO 21:22, 13 sty 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Jeśli planować zmiany to teraz.
Jedno z miejsc wymagających poprawek to rabata przed domem. Nie jest bardzo szeroka, ma może ze 2 m szerokości, ale biegnie między domem a dróżką dojazdową, za którą już nie ma lasu, a są bloki. Mijam tę rabatę codziennie rano i wieczorem, patrzę na nią z góry z okna kuchni (mam wysoki parter, więc wzrok mam na linii górnej granicy płotu), więc jest ważna. Chciałbym, żeby izolowała mnie od otoczenia przez cały rok.
Zacznijmy od początku, lipiec 2006, mieszkamy od dwóch tygodni.

Widać odziedziczone po poprzednikach trzy jałowce, które jeszcze tworzą zgrabne kopczyki. Jak widać, zaczęłam różne dosadzenia. Kolejne zdjęcia są po trzech latach, część rabaty jest zupełnie ładna.

Zależało mi na zestawieniu różnych iglaków, uzupełnionych bylinami i kilkoma roślinami liściastymi, tak, żeby stworzyć wielobarwną i wielokształtną, a nie monotonną rabatę. Wersja wiosenna, już w 2012 czyli po pięciu latach jest taka:

Za płotem, po drugiej stronie drogi widać już domy. Niestety ta część roślin jest niska, patrząc z okna i tak widzę to co za płotem. Na linii wzroku dosadziłam kolumnową, niebieskawą sosnę i małego modrzewia w wersji pokręconej (odm. Horstmana).
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Magda_BO 21:30, 13 sty 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Część tamtych nasadzeń jest do usunięcia, wykopałam berberysy, stanowiące zasieki dla psów. Krzewuszka przy różanecznikach, straciła ładny kształt (była szczepiona, ale spadł na nią śnieg), więc jest chyba do przesadzenia. Brzegami dosadziłam żurawki, trawy i niskie tawuły jako miniżywopłot. Jesienią 2013 rabata wyglądała tak (z lepszej, starszej strony):

Widać, że najstarsze jałowce, które były prawie stożkami straciły od dołu większość gałązek i dalej żółkną. Oczywiście, mogę je nadal pracowicie przycinać, ale chyba nie chcę.
Czym je zastąpić? mam kilka pomysłów: klon palmowy, wiąz płaczący (odm. camperdownii), modrzew płaczący szczepiony, miłorząb szczepiony albo grujecznik.
A może całkiem coś innego?
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
WilczaGora 21:57, 13 sty 2014


Dołączył: 31 lip 2012
Posty: 5530
ooooo
jestes
____________________
WIZYTÓWKA Wilcza pozdrawia Wilcza Gora http://wilczagora.blogspot.com
Magda_BO 12:27, 14 sty 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Jestem, jestem...
Już nie mogę się doczekać wiosny, wczoraj przyszedł kolejny katalog z nasionami. Myślę o nowych zakupach i potrzebie uporządkowania tego co już jest, stąd długa opowieść o rabacie przed domem.
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
dominika_rew 15:43, 16 sty 2014


Dołączył: 17 lis 2013
Posty: 1083
Przychodzę z rewizytą i widzę, że dużo już zrobione u Ciebie, ale podobnie jak u mnie trochę jeszcze do uporządkowania zostało dlatego trzymam kciuki i będę zaglądac jak idą prace
____________________
Od ogrodu, do łąki i stawu
AgnieszkaW 15:50, 16 sty 2014

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Na tę rabatę ze świerkami Inwersa" pasuje klon palmowy albo miłorząb. Ja bym tam już nie dawała kolejnego elementu "płaczącego", bo za dużo będzie. Pozdrawiam
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Magda_BO 17:56, 16 sty 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Dominiko,
dziękuję za wizytę. Praca w ogrodzie nie ma końca. I dobrze.
Pozdrawiam!
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Magda_BO 17:59, 16 sty 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Agnieszko,
tak, dobra uwaga, już za dużo płaczących roślin na tej rabacie. Myślę o całorocznych, atrakcyjnych zimą np. przez pokrój gałązek albo owocki. Miłorzęby bardzo lubię i nie przeszkadza mi, że wiosną startują dość późno. Podoba mi się rysunek ich gałązek. Z kolei klony palmowe (lub japońskie) są piękne w swoich kolorach i kształtach liści. Mam o czym myśleć.
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Magda_BO 17:45, 24 sty 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
W tym roku zdecydowałam się na jednolite zwartnice (amarylisy). Zawsze kupowałam paskowane i wielokolorowe, a w tym roku białe. Niesamowite: mają po dwa pędy kwiatowe i kwitną już drugi miesiąc.
Nigdy nie udało mi się ich przetrzymać na kolejny rok, ale i tak jestem zadowolona.

Podpieram tylko ich łodygi, są tak obciążone kwiatami, że troszkę się pokładają. Widać też, że kilka pączków jest utrąconych przez moje koty.

Dzisiaj przez chwile było słonecznie, poczułam się prawie jak na zimowych wakacjach.
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies