Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Barwy Ogrodu Magdy

Pokaż wątki Pokaż posty

Barwy Ogrodu Magdy

Magda_BO 20:15, 24 sty 2013


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Witajcie, idziemy dalej po osi czasu;
Pierwsza wiosna w naszym ogrodzie, to wiosna roku 2007. W marcu ogród wygląda znacznie lepiej. Tak mi się wydawało...
W stanie podgorączkowej trzęsionki uwieczniałam na zdjęciu każdy kiełek, każdy pączek...
Wreszcie wychodzą z ziemi moje, moje własne ...
Widoczne są pierwsze zarysy rabat.
Coś się dzieje w przedogródku...

Tutaj do odziedziczonych iglaków i starych rododendronów dosadziłam świerczki odm. pendula i inversa, sosnę odm. wintergold i różne drobiazgi. Niektóre przetrwały do dziś. Ponieważ psy ulubiły sobie zakopywanie smaczków w tej własnie rabacie, istotnym jej elementem wkrótce stały się berberysy. Ale to wkrótce. Na razie jest łyso.
Idąc wokół domu dochodzimy do podjazdu do garażu ze stertą kamulców granitowych oraz szpalerem świerków u sąsiada. Jak sąsiad zauważył, że zaczynam zagospodarowywać to miejsce, przyciął im dolne gałęzie, żeby mi nie przeszkadzały (!). Czyli mam teraz odsłonięty siatkowaty płotek...
Ale na początku było tak:

Żeby nie było wątpliwości, na podjeździe do garażu, psy zaczęły kopać dołki, zakopywać moje buty albo kanapki panów robiących remont...
Kostka pojawiła się rok później. Starałam się tak ją zaplanować, żeby nie pokryć całej, dość długiej ścieżki...
Wreszcie garaż (kiedyś psiarnia) z pierwszymi nasadzeniami perspektywą ściany sąsiada, która natychmiast obsadziłam winobluszczem. Niestety trójklapowy przemarzł pierwszej zimy, ale pięcioklapowy dorósł błyskawicznie aż do dachu.

Pień, który widac, to pień jednej z moich dwóch sosen. Niestety rabata pod sosną jest dość sucha i stosunkowo zacieniona. Ale posadzenie tutaj zimozielonych było dobrym pomysłem. Na zdjęciu nawet je już widać!
Mieszanym pasmem porażek i sukcesów dochodzimy do drugiej strony domu, gdzie był sad... Ale to w następnym poście...
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Magda_BO 20:29, 24 sty 2013


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Sad brzmi dumnie. Kilka drzewek owocowych, posadzonych w takich odległościach, że niewiele można między nimi wykombinować, a za płotem dróżka dojazdowa. Od tej strony chciałam też odsłonić się od palącego słońca i przechodniów. Zmniejszyłam więc liczbę drzew owocowych, planując drzewa ozdobne (np. klony), krzewy i wysokie byliny. Jak zawsze z różnym skutkiem...
Ale na przedwiośniu jest dość beznadziejnie...

Widok na większą część ogrodu pokazuje, że się szarpałam starając tu i ówdzie coś posadzić, coś posprzątać...

Wiosną zaczęłam sadzić kolejne rośliny. W północnej części ogrodu zdecydowałam się raczej na iglaki, zimozielone i wrzosowate, w południowej- kwitnące byliny i liściaste krzewy.
W lecie, miejscami, ogród był już taki:

Pojawiły się też pierwsze drzewa ozdobne (właśnie klony- do dziś przetrwał jeden).

Od czasu tych pierwszych nasadzeń, zakochałam się w liliach OT, które widać na tej rabacie...
A w części zimozielonej...
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Magda_BO 20:43, 24 sty 2013


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
W części zimozielonej też coś się ruszyło, powstaje kompozycja z iglaków, berberysów, rododendronów. między nimi dosadzam kwitnące byliny, krzaczki poziomek i pierwsze, bordowolistne żurawki.
Niektóre z tych pionierskich nasadzeń były udane, inne, niestety nie bardzo.
Mimo wielkiej dbałości, straciłam np. żarnowce.

Na zdjęciu widać pień drugiej z moich sosen...

A tutaj, fantastyczna irga szczepiona na badylku (niestety zamarzła następnej zimy) i pierwsze miesiące hortensji dębolistnej, w której zakochałam się od pierwszego wejrzenia.
W pierwszym roku, jeszcze było widać płot, teraz jest tam gęstwina wiciokrzewów i winobluszczu.
W lipcu, w rok po kupieniu ogrodu, moja rabatka zimozielona wyglądała tak:

Widoczny na pierwszym planie mikołajek agawolistny, niestety przemarzł.
I dalej:

A tu sukces: brzoza złotolistna rośnie cudownie...A jej listki są tak wspaniale cytrynowe wiosną, że już się nie mogę doczekać.
Myślę, że po roku, mój ogród był sporym chaosem, ale zaczął przypominać ogród przez duże O...
Sąsiadka powiedziała, że jest bardzo artystyczny, tego się trzymam określając jego obfitość i brak porządku. Uporządkowanie- to plan na ten rok.
A co się działo w kolejnych częściach ogrodu w kolejnych latach- w kolejnej wolnej chwili.
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Gardenarium 20:58, 25 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przeniesione z wizytówek

margi napisał(a)
Pozdrawiam,czekamy na więcej zdjęć,bo masz co pokazać
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marzena 03:08, 27 sty 2013


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
witaj Magdo
z przyjemnością zaglądam do Twojego interesującego ogrodu i przypatruję się, jak radzisz sobie z dużą ilością roślin i czy wprowadzasz egzotyczne/tropikalne gatunki/odmiany...zaciekawiona także Twoją relacją z Singapuru...
widzę, że masz też kilka drzew owocowych...ja wyrzuciłam kilkanaście moich jesienią...i mam zamiar posadzić nowe, ale już 'z głową'
czekam na więcej zdjęć, bo chyba słusznie się domyślam, że to dopiero początek Twojej prezentacji roślin i ich kompozycji...
pozdrawiam
____________________
marzena O....!
Urszulla 12:18, 30 sty 2013


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21787
Magdo....wpadłam zauroczona fotkami z Singapuru......mam nadzieję że pozostaniesz z nami....i będziesz swoimi doświadczeniami się z nami dzieliła
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Gardenarium 19:07, 05 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przeniesione z wizytówek

ewa_abram napisał(a)
witaj Magdo.
lilie piękne ja jeszcze do zeszłego roku nie sądziłam że lilie mogą tak pięknie pachnieć a jak wziełam do wazonu to dobry tydzień służyła za odświeżacz piękne roślinki.pozdrawiam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewa4 06:31, 28 lut 2013


Dołączył: 10 sty 2013
Posty: 2876
Witaj Madziu.
Ładne zmiany wprowadziłas czekam na kolejne fotki bo zapowiada się ciekawie u Ciebie.Pozdrawiam
____________________
Ewa - Mazury i mój kawałek ziemi
WilczaGora 15:49, 24 paź 2013


Dołączył: 31 lip 2012
Posty: 5530
Magdo,

dlaczego Cię tu nie ma ?
czytam Twój wspaniały blog i natrafiłam to Twoją informację o Ogrodowisku
i co ? wchodzę.. a tu ani widu ani słychu

pozdrawiam,
Ewa
____________________
WIZYTÓWKA Wilcza pozdrawia Wilcza Gora http://wilczagora.blogspot.com
Pszczelarnia 16:29, 24 paź 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Witaj,
zaciekawiła mnie Twoja słabość do lilii. Liczę na ciekawy wątek
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies