Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Szarlotka

Pokaż wątki Pokaż posty

Szarlotka

bogumila 22:29, 05 lut 2011


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Przepis gości w mojej kuchni od 30 lat.Bardzo prosty i łatwy,jednak jego walory smakowe są ''boskie''.Na pewno dużo z Was go stosuje [jest popularny].Zaletą jest wykonanie ciasta w wolnej chwili -nawet kilka dni wcześniej i zamrożenie.
-------
3 szkl., mąki krupczatki [koniecznie]
1 kostka np. Kasi
cukier waniliowy
2 łyżeczki proszku do p.,
szczypta soli
---składniki siekamy [niezbyt dokładnie]
4-5 żółtek dodajemy i szybko zagniatamy
formujemy kilka kulek ,zawijamy w folię i zamrażamy.
-------
W wolnej chwili ciasto wyjmujemy z zamrażarki,ścieramy na grubej tarce jarzynowej.
2/3 startego ciasta układamy na dużej blasze do pieczenia -lekko dogniatamy.
Podpiekamy ok 20 min.
Nakładamy mus jabłkowy [poszłam na prostotę i dodałam dzisiaj słoiczek jabłek z Prospony]
Pozostałe białka ubijamy -pod koniec dodajemy 3 łyżki cukru-pudru.
Wykładamy na mus i obsypujemy pozostałymi wiórkami startego ciasta.
Zapiekamy ok 25-30 min ;piekarnik 180.
------
CIASTO można wykorzystać jako podstawę do różnych wypieków [ze śliwką ,masą makową itp.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
bogumila 22:31, 05 lut 2011


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Pyszna na gorąco z lodami cytrynowymi lub sorbetem z limonki.Smacznego.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
Danusza 22:36, 05 lut 2011


Dołączył: 30 wrz 2010
Posty: 2192
mniam
____________________
pozdrawiam Danusza - Ogród Danuszy - odsłona 2 - Wizytowka - Ogród Danuszy
bogumila 23:01, 05 lut 2011


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Danusiu,ten kawałek jest dla Ciebie -byłaś pierwsza...
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
monteverde 00:31, 06 lut 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
pychotka)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
hanka_andrus 20:52, 06 lut 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Moja szarlotka jest trochę inna:1kg mąki,2 jajka,kostka margaryny,proszek do pieczenia,cukier waniliowy,ew,aromat cytrynowy -kilka kropel.1kg jabłek.bułka tarta ,cynamon2-3 łyżki zimnej śmietany lub mleka,lub kefiru,lub maślanki,szklanka cukru
Wykonanie:
Mąkę siekamy z margaryną,a na koniec rozcieramy w rękach na puch-aż nie będzie wyczuwalnych grudek tłuszczu.W misce jajka ubijamy z cukrem-trzepaczką .Dodajemy do mąki.W tej samej misce -dodajemy płyn/jaki mamy,ale musi być zimny/ i wsypujemy proszek do pieczenia.Zamieszamy ,po chwili powinna powstać piana .Wlewamy do mąki.Teraz mąkę zagniatamy na twarde ciasto,,ale takie,żeby dało się rozwałkować,można dodać jeszcze mleka,jeżeli nie chce się zagnieść,Dzielimy na 2 kule i odstawiamy na kilka minut do lodówki.W tym czasie przygotowujemy nadzienie.Jabłka obieramy ze skórek,kroimy drobno i podgrzewamy około10minut.Dodajemy cukru, w zależności jak chcemy mieć słodkie,to więcej,wg uznania.
Odstawiamy do wystygnięcia.Przygotowujemy dużą blachę z kuchenki.Smarujemy masłem i posypujemy tartą bułką.
Czas na ciasto.Jedną kulkę wałkujemy i przenosimy płaty na blachę zakładając na brzegi.Posypujemy tartą bułką i cynamonem.Na to przestudzone nadzienie z jabłek.Górną warstwę też posypujemy bułką i cynamonem-nie za grubo.Przykrywamy ciastem z drugiej kulki.
Piec 180stopni.-Czas około 25-30minut.ciasto nie może być mocno brązowe.Po ostudzeniu posypujemy cukrem pudrem.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
bogumila 22:00, 08 lut 2011


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
ale jaka ona kwiecista;spróbuję przepis wykorzystać.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
Gardenarium 20:07, 18 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
O masz, jeszcze jeden przepis, nie wiadomo który zastosować. Ale kwiaty piekne, nawet na szarlotce u Hanki są
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Danusza 20:21, 18 lut 2011


Dołączył: 30 wrz 2010
Posty: 2192
bogumila_bienko napisał(a)
Danusiu,ten kawałek jest dla Ciebie -byłaś pierwsza...


dziękuję Bogusiu
____________________
pozdrawiam Danusza - Ogród Danuszy - odsłona 2 - Wizytowka - Ogród Danuszy
mysza 20:50, 24 lut 2011

Dołączył: 28 sty 2011
Posty: 597
Ostatnio gładko poszło mi z ciastem drożdżowym to dziś zmierzyłam się z szarlotką . Bogusiu dzięki za przepis , ciasto to po prostu niebo w gębie . Nie czekaliśmy aż ostygnie , talerze i widelce poszły w ruch . Rodzinka się zajada , a ja złapałam aparat , jeszcze chwila i nie byłoby co fotografować .



____________________
Gosia Dwa czerwone dęby
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies