Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Działeczka ROD, brak doświadczenia, ale ogromna radość :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Działeczka ROD, brak doświadczenia, ale ogromna radość :)

aya 19:05, 15 lut 2013

Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 6
Witam serdecznie,
od jakiegoś czasu podglądam Forum, śledzę Wasze poczynania i jestem pod ogromnym wrażeniem metamorfoz, jakich dokonujecie w swoich ogródkach.

Jako zupełnie "zielona" w temacie ogrodnictwa w maju zeszłego roku weszłam w posiadanie małej (300 metrów2) działeczki ROD.
Ogródek nie należy do tych szczególnie "wypielęgnowanych" . Pierwsze moje działania były skierowane głównie na walkę z chwastami, których nazw nie znam, aczkolwiek zapewniam, że jest ich umnie od wyboru do koloru. Staram się małymi krokami wyprowadzić działeczkę na przyzwoitą drogę bez użycia chemii (posiadam zwierzaka alergika, w typie wielkiego wrażliwca na wszelkie środki chemiczne).

Chciałam podzielić się z Wami zdjęciami jakie posiadam na chwilę obecną (jest ich sporo ).
Mam cichą nadzieję, że znajdą się osóbki,, które będą mogły udzielić mi porad w kwestii zagospodarowania mojego poletka - gdyż nie ukrywam - kombinuję i kombinuję, ale pojęcia nie mam od czego i jak powinnam zacząć, aby powstało coś sensownego.
Dodam, że w rodzinie nikt nie miał nigdy ogródka (same mieszczuchy ) co nie ułatwia mi pracy .



Pierwsze zdjęcie to widok z za płotu działkiod frontu.


Tutaj zbliżenie na "domek narzędziowy", za nim jest kompostownik, który też najprawdopodobniej nie jest właściwie przygotowany (bardzo wolno rozkłada się wszystko), ale cieszę się, że jest jakikolwiek


Widok na lewą stronę patrząć od frontu


Również lewa strona ( w kącie z lewej strony zdjęcia widać ogrodzenie frontowe)

Dalsze zdjęcia dodam w kolejnych postach.
Po prawej stronie (której nie widać na zdjęciach - jest miejsce na "warzywnik" (już tam był) i jabłonka.
Zdjęcia są już zrobione po mojej ingerencji - w pierwszych krokach zajmowaliśmy się pieleniem wszytskich miejsc graniczących z sąsiadami, aby nasze "zielsko" nie rozprzestrzeniało się
____________________
Gardenarium 22:06, 15 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj właścicielko pięknej działeczki. Zacząć trzeba od planu działki, trzeba ją narysować i nanieść gdzie jest furtka, gdzie jest domek i co chcesz na niej pomieścić. Jakie funkcje ma spełniać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aya 00:13, 16 lut 2013

Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 6
Witam serdecznie Pani Danusiu na mojej skromnej działeczce.
Dodam tylko, że jestem pełna podziwu dla Pani realizacji


Plan działki wygląda następująco:


zamieściłam na nim elementy, które są aktualnie. Część już była, niektóre rośliny dosadziłam. Nie ukrywam, że rośliny były rozmieszczane dośc przypadkowo - ich zakupy też były raczej spontaniczne. Wiekszość upolowana została na wyprzedażach także nie są to imponujące na chwilę obecną okazy, ale mam nadzieję, że przeżyją i urosną

Drzewa owocowe były "zastane"

W planie początkowym (kiedy zaczynaliśmy przygodę z działką) zostawiliśmy lewy (patrząc od strony furtki - czyli wchodząc na działkę) kąt na grill murowany (będzie to raczej "rękodzieło" niż gotowy dostępny model ) - aktualnie jest tam kora.

W zaznaczonym obrysem przerywanym miejscu ma powstać "wiata", najprawdopodobniej z gotowych elementów dostępnych w marketach jako tzw. wiata garażowa (drewniany stelaż około 3,5m x 5m). Chciałabym żeby powierzchnia pod nią była utwardzona w trwały sposób (kostka brukowa, lub cegłą poniemiecka z rozbiórki). Nie ukrywam, że szukam tanich rozwiązań
Wiata ma służyć za miejsce relaksu, aby można było rozstawić pod nią stół i krzesła ( wszystkie elementy składane i składowane w domku narzędziowym, który pełni również rolę wc - toaleta turystyczna). na chwilę obecną brak prądu
Nie przewiduję budowy żadnego "domku" sypialnianego, działka jest w miejscowości w której mieszkamy, także mamy blisko.

Pomiędzy sklaniakiem a jabłonką chcielibyśmy mieć mini warzywnik. Chciałabym tam zmieścić 2 krzewy owocu żurawiny i 2 krzewy borówki. Przeglądając wszytskie piękne ogródki na Ogrodowisku i inne materiały w internecie wpadłam też na ideę mini warzywniaków, ogórdków z ziołami na podwyższeniu.
Planowałam zrobić 4 takie mini "warzywniaki" nie wiem czy w lini prostej wzdłuż ścieżki? Sczerze mówiąc im więcej inspiracji ogłądam tym mniej wiem mam nadzieję, że forumowicze mi coś podsuną

Po lewej stronie od dróżki planujemy przekopać w zbliżającym się sezonie całą trawę i zasiać od nowa.
W momencie gdy przejęliśmy działkę (pomijając zachwaszczenie) mieszkały na niej całe kolonie mrówek. w miarę naszego urzędowania gdzieś się przeniosły (m.in. na skalniak ) i po podlewaniu ziemia się pozapadała i jest tam bardzo niebezpiecznie. Także ratowanie istniejącej trawy nie wchodzi chyba w grę?
chcieliśmy wyrównać to poletko, aby był tam "wybieg" dla czworonogów (znajomi i rodzina często wpadają z pieskami). Do okoła planowałam właśnie jakąś łądną kompozycję, której nie jestm w stanie zaplanować, poniewać tyle rezczy mi się pdoba, że nie wiem nawet co miałabym wybrać.

Nie umiem też określić stylu, trudno mi powiedzieć jaki byloby najłatwiej osiągnąć, aby zagospodarować maksymalnie dużo na bazie tego co mam w chwili obecnej.
Bardzo podobają mi się formy minimalistyczne, aczkolwiek na chwilę obecną chyba nie byłabym wstanie tak dopieścić wszystkiego - dużo pracuję i chciałabym, aby ogórd był na miarę moich możliwości.
Podobają mi się też różne rozwiązania, które widziałam w stylu trochę "wiejskim?" czyli cegły, rośliny trochę na "dziko", wrzosowiska, pola lawendowe itp.

chciałabym też, abyście doradzili mi co zrobić ze ścieżką.
Czy powinna być prosta? czy lepiej ją jakoś swobodnie pokrzywić, żeby była bardziej naturalna?
Czy wogóle zlikwidować i połozyć tylko pojedyncze plytki/kamienie/słoje drewna w trawie?
Naprawdę nie ogarniam
Myślałam, że z 300 metrami nie będzie problemu, a ja całą zimę myślę i nic nie wymyśliłam




____________________
aya 00:17, 16 lut 2013

Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 6
I jeszcze kilka zdjęć, zeby przedstawić realnie rysunek powyżej

cis po prawej stronie domku, za nim brzoskwinia, chryzantemy + bluszcz


Teraz obracamy się w prawo i widzimy "poletko pod warzywniak"


następnie moja "kompozycja" trzy sadzonki kwiatów które dostałam i mięta przed nimi (zastana i pyszna )


pierwsze wychodowane warzywo - sałata z nasion z taśmy

Przepraszam, za te porozwalane przedmioty, ale zdjęcia były robione w wirze pracy
____________________
aya 00:23, 16 lut 2013

Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 6
I teraz patrząc na domek będziemy obracać się w lewą stronę
Z tym betonem przed domkiem też mam problem - są to fundamenty, które zostały po altance rodziców poprzednich właścicieli - nie wiem jakim sposobem można to wyrównać i trochę upiększyć?



po lewej stronie kora a przed nią miejsce na wiatę? To jedyne miejsce jakie przyszło nam do głowy


Róże - w zamyśle kącik różany który byłby zaraz za wiatą z lewej strony


kurek z wodą i moja kolejna kompozycja (teraz wydaje mi się śmieszna )

Pozdrawiam
____________________
Kasiek 00:24, 16 lut 2013


Dołączył: 03 mar 2012
Posty: 14762
Dobry wieczor Aniu,witam Cie cieplutko i zasiadam w pierwszym rzedzie
na dobry poczatek:
____________________
Bawarka
bogumila 08:32, 16 lut 2013


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Miło powitać kolejną działkowiczkę {też zaliczam się do tego grona}.Wszystko przed Tobą...czeka Cię piękna wiosna i moc pracy...ale która z nas tego nie lubi??? Pozdrawiam.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
jotka 08:53, 16 lut 2013


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
Też witam
działkowiczka
____________________
Jola - pamiętajcie o ogrodach ... ogrodoweimpresjejolki +++ zapraszam na balkon +++ wizytówka-ogrodoweimpresjejolki http://www.ogrodowisko.pl/watek/3535-u-jotki-z-kasia-bawarska-plotki[url]
aya 20:50, 25 lut 2013

Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 6
Witam wszystkie Panie serdecznie

Ponieważ w miniony weekend byłam na targach Gardenia, pozwolę sobie wstawić kompozycję florystyczną, która była tam prezentowana
Urzekła mnie


I jeszcze moja zdobycz z targów:


13 sukulentów, gatunki powtarzają się, jak tylko pogoda się wyklaruje zamierzam zasadzić je na "skalniaku". Nie wiem tylko jakie odstępy powinnam zachować.
____________________
aya 20:51, 25 lut 2013

Dołączył: 15 lut 2013
Posty: 6
Przed zimą "skalniak" wyglądał tak:




tył:

____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies