Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Wielkanoc

Pokaż wątki Pokaż posty

Wielkanoc

agata_chrosc... 08:55, 23 mar 2013


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Kochani - głównym tematem wymiany myśli ogrodowiskowych jest ostatnio snieg, mróz, zawieje i zamiecie! tymczasem idą Święta I wbrew pozorom bynajmniej nie Boże Narodzenie, ale Wielkanoc! Czyli do pewnego stopnia święto wiosny także Czy w związku z tym podzielicie się wielkanocnymi przepisami? Mnie przyznam najbardziej interesują mazurki i to nie tylko to, co na wierzchu, ale także blaty bo coś mam z nimi kłopot. Kiedyś udało mi się zrobić na prawdę dobre, kruche i nie rozpadające się, ale przepis gdzieś zadziałam i do dziś nie wiem jak to się robiło. Moze ktoś ma sprawdzony przepis na kruche blaty,a le i całą resztę? Ja na zachętę mogę wstawić swój przepis na mazurek kajmakowy (bardzo prosty) i czekoladowy. Obydwa pyszne.

1. czekoladowy:
200 g orzechów laskowych
200 g czekolady gorzkiej
100 ml śmietanki 36%
50 g masła
40 ml rumu


Przygotowanie
Orzechy upraż na blasze w mocno rozgrzanym piekarniku do momentu aż skórka zacznie z nich odchodzić. Obetrzyj je zawinięte w ściereczkę. Odłóż część do dekoracji resztę posiekaj na grubo. Cukier podgrzewaj na patelni. Gdy przybierze karmelowy kolor dodaj orzechy i podpraż chwilę. Zestaw z ognia. Dodaj śmietankę, masło oraz pokruszoną czekoladę. Mieszaj cały czas by wszystkie składniki się połączyły. Na końcu dodaj kieliszek rumu. Masę wylej na mazurek. Jak przestygnie dekoruj.

2. kajmakowy

2 puszki mleka skondensowanego słodzonego
200 g masła
2-3 krople esencji rumowej 40 ml rumu

Puszki z mlekiem gotować w garnku z wodą przez 21/2 godziny.Muszą byc cały czas przykryte wodą, a woda musi lekko bulgtać. Następnie wyjąć , otworzyć, wylać do miski, dodać do kajmaku masło pokrojone w kostkę oraz rum i esencję. Masę ucierać aż będzie letnia i na kruchy spód.

____________________
ogród w Holandi
monitka 22:45, 25 mar 2013


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 3918
Agatko wielkiego doświadczenia w mazurkach nie mam ale w zeszłym roku moja córka zaeksperymentowała i upiekła według tego przepisu http://www.mojewypieki.com/przepis/mazurek-kajmakowy-i-czekoladowy No i nie powiem bardzo dobry był

A tak wogóle to co serwujecie na święta bo ja jakoś weny nie mam w tym roku...
____________________
Monika Bystre Oko ogródkowy chaos u monitki
agata_chrosc... 09:40, 26 mar 2013


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
monitka - dzięki! chyba się na niego już natknęłam, ale dobrze wiedzieć, ze ktos wypróbował i jest ok
Ja na Święta lecę do Polski i będzie to, co zrobi moja Mama. A zazwyczaj jest biala kiełbasa, pasztet i różne wędliny, a na obiad kurczak pieczony albo schab pieczony. W tym roku ma być kurczak No a ja mam te mazurki zrobić!
____________________
ogród w Holandi
Malgolinka 11:03, 28 mar 2013


Dołączył: 12 mar 2012
Posty: 39

Agato ja mazurki zawsze piekę z takiego przepisu:

Kruche ciasto na mazurki

- 2 szklanki mąki
- kostka masła
- 1/2 szklanki cukru pudru
- żółtko
- łyżka kwaśnej śmietany

Posiekać masło, wymieszać z pozostałymi składnikami i zagnieść szybko ciasto. Włożyć na pół godziny do lodówki. Nagrzać piekarnik do 175 stopni - wyłożyć ciasto na blachę i piec ok 15 minut (trzeba pilnować).

Moja rodzinka cały rok czeka na te mazurki Właśnie zagniotłam pierwsze dwa, jutro kolejna tura U nas pożerają z kajmakiem, ale ja robię taki z mlekiem w proszku - ten ma największe wzięcie.
____________________
Pozdrawiam Małgosia Ogród Małgolinki
ogrodynka 19:29, 28 mar 2013


Dołączył: 28 mar 2013
Posty: 6
monitka - wow, super!!!
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies