Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Od czego zacząć - zapoczątkowanie ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Od czego zacząć - zapoczątkowanie ogrodu

blackstork 00:22, 17 kwi 2013


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Kupiłem opryskiwacz i roundup koncentrat. Wkrótce rozpocznę zwalczanie chwastów, o ile pozwoli na to pogoda.

Danusiu, jeśli mogę się tak zwrócić osobiście , chciałbym zapytać co mam zrobić z ziemią. Generalnie podłoże jest u mnie dość gliniaste, powoli sprzątam gruz i pozostałości po budowie, a do tego przekopuje już co się da - sądzę, że to nie zaszkodzi. Postaram się przekopać, ile się uda ręcznie potem chciałbym rozrzucić ziemię - pryzmę humusu, o której pisałem i już tutaj próbować formować teren, rozprowadzić instalację elektryczną plus ewentualnie wykonać drenaż (podłoże dość gliniaste) i myślę o tym by wyciągnąć go pod tuje - które chciałbym posadzić docelowo wokół ogrodzenia).
Po rozrzuceniu humusu jeszcze raz przekopać (ma to sens?), a następnie przebronować i uruchomić glebogryzarkę. Na taką warstwę nawieźć ziemię urodzajną - i teraz znowu pytanie czy jeszcze raz to mieszać glebogryzarką i bronować.

Czy takie prace będą wystarczające lub może część jest nadmiarowa?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 08:31, 29 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Aktywuj swój wątek i pokaż co zrobiłeś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
blackstork 09:36, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Fakt zapomniałem zupełnie, że taki wątek założyłem.
Nie dostałem zbyt wielu odpowiedzi więc zupełnie zapomniałem o tym temacie.
Postaram się nadrobić zaległości zwłaszcza, że trochę się zmieniło, ale nie są to na razie imponujące osiągnięcia.
____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 10:37, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Rok 2013 - początek
Bałagan po budowie na działce był koszmarny. Deski, cegły, płyty to wszystko nie było już potrzebne. To co nam wydaje się niepotrzebne, może jednak przydać się innym. Po wystawieniu ogłoszenia na lokalnym portalu, przyjechał właściciel gospodarstwa, który twierdził, że może wykorzystać deski i płyty.









Rok 2013 - kwiecień:
Oprysk terenu został wykonany zgodnie z zaleceniami.

Przyjęliśmy następującą kolejność działań:
1. Wysprzątanie terenu
2. Oprysk
3. Wykonanie drenażu na działce (zbierającego wodę z rynien)
4. Wyrównanie terenu i posianie trawy (przede wszystkim by skończyło się wieczne błoto i kałuże),
5. Postawienie ogrodzenia wokół działki
6. Ogrodzenie frontowe
i równolegle tworzenie zacisznego ogrodu.


Maj 2013:

Zgodnie z trzecim punktem na działkę wjechała koparka i zaczęły się pracę na instalacją drenarską.

Drenaż to prawie 135m rurek drenarskich owiniętych geowłókniną i obsypanych żwirkiem. Wpadajać do dwóch studzienek zbiorczych jedna osadzona po prawej stronie działki, druga na tyłach działki w odległości ok. 0,6-1,0 metra od ogrodzenia.









Niestety było trzeba skuć kostkę wokół opaski, gdyż ani ekipa brukarska ani my nie pomyśleliśmy o wykonaniu przetok do drenażu. Musiało więc to zostać wykonane przy podłączaniu rynien do drenażu.



Na szczęście nie był to problem.



Z boku ogrodu była brzoza samosiejka:



Wykop pod drenaż wymagał jej usunięcia, spróbowaliśmy ją przesadzić. Koparka mocno obkopała bryłę korzeniową i przenieśliśmy ją w prawy naróżnik na tyłach działki.



To jedno z dwóch drzew, które mamy teraz na działce.
Pierwsze to jodła koreańska - choinka, po gwiazdce 2011.



Posadzona w lewym narożniku w połowie 2012 roku.



Prace zakończyły się pod koniec maja. Ze względu na różne obowiązki zawodowe w tym obronę doktoratu mojej żony wstrzymaliśmy się z posianiem trawy do sierpnia.
____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 11:28, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Sierpień 2013
Nadszedł czas na wyrównanie terenu i rozwiezienie ziemi.











Po rozmowie z sąsiadami doszliśmy do wniosku, że położymy również siatkę na krety. Śledziłem tutaj wątki na ogrodowisku by położenie siatki zostało zrealizowane zgodnie ze sztuką - nie za głęboko, ale też nie za płytko.



Ziemia mimo poleconego źródła miała pewne mankamenty było w niej dużo kamieni, które należało starannie wygrabić.







I efekt po:



Niestety brak ogrodzenia dawał nam się we znaki, ustawiliśmy siatkę, która została nam z czasów budowy, ale to nie zapobiegało przenikaniu kotów i psów.

6 sierpnia 2013
Trawa posiana, czas więc czekać na efekty. Delikatnie podlewać i czekać.
Zdecydowaliśmy się na mieszankę, którą polecił nam sąsiad Trawy z Iławy - mieszanka sportowa, mogę sobie tylko zarzucić, że w tym czasie nie zaglądałem do wątków dotyczących trawnika być może dzisiaj byłbym bardziej zadowolony z efektów korzystając z polecanych tu mieszanek.






8 sierpnia 2013
Widać, że powoli trwa coś zaczyna się pojawiać:





10 sierpnia 2013
To co zobaczyłem przerosło moje najśmielsze oczekiwania, pierwszy zielonej odcień na żółto-brązowej ziemi.









Niestety równie szybko zaczynają wychodzić chwasty.

13 sierpnia 2013
Robi się zielono pojawiają się też łyse place.



Cały czas intensywnie podlewam, teraz już można mocniej bo większość nasion już dała zielony efekt.

14 sierpnia
Przyjechała w końcu ekipa do montażu ogrodzenia, mieli być przed posadzeniem trawnika, cóż musieli bardzo delikatnie grodzić naokoło działki by nie zadeptać trawnika. Bezpośrednio przy płocie i tak planuje nasadzenie więc pilnując i prosząc robotników by nie chodzili przez środek działki udało mi się uratować trawnik.





W kolejnych dniach przyrosty trawy były coraz większe. Powoli czas było zacząć myśleć o kosiarce.





Chwasty rozchodzą się w bardzo szybkim tempie - wieczorem ich nie widać, a rano jest ich całe zatrzęsienie. Niestety łyse place zaczynają również zarastać chwastami.



Trawa jest już odpowiedniej długości po prawie 4 tygodniach została skoszona.










Po koszeniu jest znacznie lepiej, choć widać miejsca z ciemniejszą i jaśniejszą trawą.





W miejscach styku z trawą pojawiły się puste miejsca, problem, z którym walczę do dziś mimo wielu prób dosiewania trawy:



____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 11:42, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Pomiędzy wjazdem a ścieżką prowadzącą do drzwi wejściowych zostawiliśmy miejsce na rabatę - miejsce posadzenia drzewek i krzewów. Ma ono szerokość ok 1 metra. Nie jest to zbyt dużo.







____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 12:06, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Wrzesień/Październik 2013
Z początkiem jesieni nadszedł czas na obsadzenie tyłu działki. Ze względu na fakt, że za działką bezpośrednio jest droga, z boku dwóch sąsiadów po lewej stronie a po prawej jeden sąsiad, nie widzieliśmy innej możliwości jak odgrodzić się żywopłotem z tui.

Tuje przyjechały z pobliskiej szkółki w Napachaniu. Prawie 130 sztuk. Do obsadzenie jest jakieś 80 mb. Na razie tył działki i boki. Pozostała część od połowy działki do frontu działki po lewej stronie na wiosnę.




Zależy nam na szczelnym żywopłocie, a więc sadzimy co 60 cm.

Przygotowałem miejsce na tuje - przygotowałem miejsce ok. 0,9-1 metr od płotu. Tuje będą sadzone 0,5 od płotu.






W związku z tym, że na tyłach posadzony został szpaler tui musiałem dokonać przesadzenia jodły koreańskiej. Na razie w niezagospodarowany róg działki po lewej stronie z przodu. Zobaczymy czy w ogóle po przesadzeniu się przyjmie.



Tuje zostały posadzone, a następnie podsypane korą sosnową poszło 100 worków kory. Oczywiście tuje posadzone zostały w kwaśnej ziemi - podłożu do Iglaków od pobliskiego producenta - prawie 50 worków. Średnio z jednego worka podłoże starczyło dla 2,5 drzewka.
____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 12:36, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
W 2013 zrobiliśmy jeszcze rabatę na froncie.
Posadziliśmy tam 3 tuje Danici (bliżej domu), bezpośrednio przy ogrodzeniu zasadziłem trzy tuje jantar w przeplocie z dwoma tujami Szmaragd. Środek pozostał pusty z braku pomysłu.

Wiosną otrzymaliśmy krzew magnolii, która właśnie trafiła w to miejsce, a także jakiś rodzaj świerku karłowatego.

Zima dała się we znaki trawnikowi. Mimo, że nawoziłem jesienią nawozem Florovit jesienny zimowa pora spowodowała, że zrobił się zółty. Z wielką niepewnością cóż to będzie oczekiwałem wiosny.

Marzec 2014 wygląda tak:



____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 12:42, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Zapomniałem jeszcze o jednej ważnej sprawie. Mianowicie sadząc tuje zastanawiałem się jak odgrodzić rabatę od trawnika. Rozważałem różne opcje, ale ostatecznie zdecydowałem się na kancik, zachwalany tutaj szeroko.

Wątek w temacie przycinanie kantów i brzegów trawnika
____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 12:50, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Tuje lekko zbrązowiały, myślałem początkowo że usychają lub winą jest złe posadzenie. Na szczęście ogrodowisko od razu mnie otrzeźwiło, że to wina mrozu. Kamień z serca.

____________________
Wojtek - Ogród etapami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies