Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Od czego zacząć - zapoczątkowanie ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Od czego zacząć - zapoczątkowanie ogrodu

blackstork 13:34, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Rok 2014 - kwiecień

Aeracja nożna trawnika, nim podsypałem nawozem za pomocą nożnego aeratora przeszedłem trawnik wzdłuż i wszerz. Nie wiem czy to coś pomogło. Pierwsze koszenie i nawożenie saletrą wapniową Tropicote.

Z boku od frontu po lewej stronie wsadziliśmy jodłę kalifornijską, która została nam po świętach zobaczymy czy się przyjmie.



Jak widać trawnik zaczyna robić się zielony




Jesienią kupiłem siewnik na kółkach. Strasznie dużo czasu zajmuje rozsypanie nawozu. Mam też obawy czy nawóz jest rozsypywany równomiernie.



Obawy się potwierdziły. Myśląc, że spaliłem trawnik piszę o pomoc na ogrodowisku. Na szczęście okazuje się, że nie jest on spalony, a tylko nawóz został rozsypany nierównomiernie. Tak, te jasne miejsca po prostu ominięto siewnikiem i nawóz nie mógł zadziałać.

Nie pozostało nic innego jak podsypać te miejsca. Kolejne nawożenie w maju.



Tymczasem zaobserwowałem, że coś zaatakowało magnolię.


Pytanie w wątku o magnoliach:

Lipiec 2014
Tył:
Przód:
Front:


Sierpień 2014:


Wrzesień 2014:
Trwają przygotowania do montażu ogrodzenia frontowego.
W tym czasie przychodzi kolej na posadzenie szpaleru tui Szmaragd po lewej stronie domu. To czego nie udało się zrobić wiosną, robimy jesienią.


Rabata została przygotowana w zeszłym roku i została przykryta agrowłókniną by nie rozrosły się w tym miejscu chwasty. Jak widać mata działa skutecznie, chwastów nie ma, ale ziemia dość mocno zbita.





Kolejne 30 tui odgrodzi nas od sąsiadów:






Żywopłot z lewej strony już jest. Ogrodzenie z frontu również postawione:






Jeszcze jesienią planujemy posadzenie świerków serbskich od frontu.



Po prawej stronie w tej chwili mamy: jodłę koreańską, jodłę kalifornijską (która miała odrosty i również się przyjęła), cis pospolity oraz świerk conica (to są jakieś przypadkowe zakupy ).

Świerki serbskie przyjechały - 5 sztuk co 2 metry. Do tego 10 worków z ziemią uniwersalną. Wykopałem naprawdę szeroki dół, tak by korzenie miały gdzie się rozchodzić.





Na samym początku tej rabaty przeniosłem świerki Conica, jodłę koreańską - może teraz wyeksponowana zacznie rosnąć, bo dotychczasowe miejsca nie stanowiły dla niej dobrego impulsu, znajdzie się tutaj również magnolia, dla której poprzednie miejsce również nie było zbyt mobilizujące do wzrostu.



Poniżej miejsce na posadzenie cebulek. Posadziliśmy cebulki tulipanów. Zagłębione zgodnie z instrukcją, przysypane żyzną ziemią i podlane. Zobaczymy wiosną z co z tego będzie. Na wysokości świerków serbskich posadziliśmy zaś krokusy w dwóch rzędach.



Koniec listopada, koniec sezonu. Trawnik wygląda trochę lepiej niż w zeszłym roku.



____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 14:00, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Rok 2015
Zima - Trawnik jest mniej żółty.



Pierwsze oznaki wiosny, cebulki kiełkują.



Magnolia wydaje pierwsze kwiaty.



Pierwsza tuja, która uschła. Z tui sadzonych jesienią jedna tuja uschła. Reklamacja uznana w szkółce. Dodatkowo przywiozłem również dwie kosodrzewiny, które symetrycznie ustawie przez szpalerem tui na tyle działki.

Kwiecień 2015
Czas koszenia, a na trawniku pełno mleczy

Wykonałem również aerację aeratorem.

Po koszeniu czas na nawożenie hydrocomplexem.


Przycinanie kancików również musiało nastapić.


Maj 2015
Efekt nawożenia siewnikiem kołowym ostatecznie zniechęciły mnie do tej formy rozprowadzania nawozu.


Czerwiec 2015
Dla dzieci postanowiliśmy postawić plac zabaw.


Starą piaskownicę przerobiliśmy na skrzynię na warzywa i zioła.


Lipiec 2015
Zniechęcony efektami nawożenia i stanem trawnika - znacznym wzrostem chwastów pobrałem próbki gleby i zawiozłem je do stacji rolniczej w celu wykonania badań. Wyniki tchnęły nadzieję:




____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 14:27, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Wrzesień 2015
po fali upałów w sierpniu, pod koniec miesiąc miesiąca można było wykonać nawożenie według zaleceń.





Początek jesieni to u mnie już tradycyjny czas nasadzeń. W tym roku na pierwszy ogień poszła ostatnia niezagospodarowana strona po prawej stronie patrząc od frontu. Został pas na dalszy żywopłot. Z tej strony jednak zwykle jest cień i nie chcąc mieć wszędzie zielonego żywopłotu postanowiliśmy odbić w żółty kolor. Zakupiłem 32 sztuki tui Jantar (złotej).



Na samym froncie znalazły się forsycje - 3 krzewy + jeden krzaczek derenia białego. To już kolejne przesadzenia krzewów w moim ogrodzie, oby się udało.



W międzyczasie było zaćmienie superksiężyca.


Postanowiliśmy również posadzić pierwsze drzewa liściaste ozdobne. Po długich poszukiwaniach i przeczytaniu wątku o polecanych drzewach zdecydowaliśmy się na:
- śliwę wiśniową Pisardi - 5 sztuk na tyłach ogrodu - posadzone co 3 metry,
- wiśnie ozdobną Umbraculiflora - 2 sztuki - posadzone po lewej stronie w tylnej części działki.

wiśnie ozdobne:

śliwy wiśniowe:

Rabata frontowa prezentuje ładny przyrost w tym roku Tui Danica.


Październik 2015
Koniec sezonu w sklepach ogrodniczych zbiegł się z dużą promocją na cisy. Jako, że bardzo chciałem posiadać taki żywopłot, zakupiłem kilkanaście sztuk i posadziłem wzdłuż opaski po lewej stronie domu.



Całość zostanie podsypana kamyczkami granitowymi.



Tu już wygląd z ostatnich dni.
____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 14:29, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Rok 2016 - widoki wiosenne
Ostatnie dni pokazały prawdziwą zmienność pogody.
Na początku Wielkiego Tygodnia krokusy niemrawo wychodziły spod ziemi.



Tak by w Święta Wielkanocne pokazać pełną radość z pogody:

____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 14:39, 29 mar 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
No i czas na coś więcej niż tylko szpaler tui... tak przynajmniej myślę, że jest to dobry moment.

Chciałbym zacząć od frontowej rabaty, moje pytanie zadałem już w październiku.

Oto pierwsza z moich propozycji:




Nie zyskała Waszej akceptacji, więc zmieniłem na coś takiego:


Danusia natomiast zaproponowała coś takiego



1 - świerki karłowe np 'Nidiformis' lub podobny, albo Glauca Globosa, tylke te drugie mogą być za duże potem
2 - Platycladus orientalis 'Aurea Nana'
3 - dwie formy pienne np. miłorzęby Mariken ale na różnej wysokości szczepione - będzie interesująco
4 - Berberys 'Bagatelle - kulki bordowe
5 - Drzewko zwisające np miłorząb 'Pendula' szczepiony na co najmniej 2 metry pieniek

Na brzegu do kompozycji niskie o odmiennym kolorze, kontrastującym nieco, a nie zlewającym się. To co zrobiłaś się nie nadaje, jest za mała ta kompozycja i sama widzisz, że brakuje jej czegoś, to coś dałam ci w rysunku.


Układ działki i frontu wygląda tak :


Myślę, że moja rabata mogła być bardziej kanciasta, a więc nie z takim zawijasem, a po prostu z występem kwadrat do przodu po lewej i prawej stronie. Pomysł z miłorzębami bardzo mi się podoba. Muszę poszukać w szkółkach.

Nie mam tylko pomysłu nad obramowaniem (kolory żółty i różowy). Liczę na jakąś podpowiedź.
____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 14:17, 04 maj 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Gardenarium napisał(a)
Aktywuj swój wątek i pokaż co zrobiłeś.


Danusiu, aktywowałem swój wątek, ale chyba on jest ogólnie w złym dziale. Jeśli to nie byłby problem, to czy można go przenieść?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 14:37, 04 maj 2016


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Postęp prac, jeśli chodzi o front - jak się okazuje nie jest wcale tak łatwo dostać miłorzębie szczepione. W mojej okolicy udało mi się znaleźć w dokładnie jednym miejscu. Będę starał się tam dojechać. Pozostałe rośliny są już namierzone. Gdyby jednak nie było odpowiednie, czy można zastąpić miłorzębia pendulę? Czy wierzba lub klon palmowy byłaby dobrym pomysłem?

W międzyczasie przygotowałem plan na rabacie frontowej rzut z :



Widać na froncie, prezentowe drzewko - Magnolia Soulange'a, a dalej tuje Globosy. Zastanawiam się czy teraz tuje podsadzić żółymi jałowcami typu Lime light lub Amber glow, czy też być może zrobić obwódkę np. z rogowicy kuternowatej albo turzycami?
Za wszelkie sugestie dziękuję.
____________________
Wojtek - Ogród etapami
wietrzyk 15:30, 31 maj 2016


Dołączył: 07 lip 2013
Posty: 1774
blackstork napisał(a)


Tak, dokładnie. Zakupiłem podobne dwie kule w LM, ale po rozpakowaniu z pudełka bardzo się rozczarowałem, gdyż okazało się, że te kule mają wbudowany kabel i nie ma jak ich podłączyć, jak tylko do gniazda. I teraz zastanawiam się, czy wzywać elektryka bo może da się to jakoś przerobić... czy po prostu szukać innych lamp. Pozdrawiam,


Wojtku,
nie zaglądałam jakiś czas do mojego wątku, więc przyszłam do Ciebie z odpowiedzią. Tak jak napisałeś dla elektryka to żaden problem podłączyć lampy do sieci. Moje też miały kable i zostały przerobione. Poza tym podłączenie powinno być szczelne, więc powinieneś raczej skorzystać z fachowej pomocy
____________________
Joanna ogród w Puszczykowie
wietrzyk 15:37, 31 maj 2016


Dołączył: 07 lip 2013
Posty: 1774
Dodam, ze jestem pełna podziwu dla pracy jaką wykonałeś gratuluję! Zaraz przypominają mi się moje zmagania sprzed 3-4 lat. Bardzo podoba mi się podpowiedź Danusi co do frontowej rabaty. Choć jednak widzę, że Ty idziesz raczej w geometryczne kształty rabat na temat Marikenów wysyłam info na priv.
____________________
Joanna ogród w Puszczykowie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies