Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Od czego zacząć - zapoczątkowanie ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Od czego zacząć - zapoczątkowanie ogrodu

blackstork 14:05, 11 kwi 2013


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Czytałem w wielu miejsach o zakładaniu ogrodu i powstał mi w głowie pewien mętlik. Jeśli moglibyście pomóc w rozwianiu moich wątpliwości byłby bardzo zobowiązany:

W chwili obecnej mam na działce pobudowlany bałagan, wiadomo pierwsze co trzeba zrobić to pozgarniać gruz i wszelkie pozostałości.
Następnie chciałbym dokonać wyrównania terenu i teraz nie wiem jak dokładnie się do tego zabrać, bo w wielu miejsach przeczytałem, że zanim to zrobię to powinienem pozbyć się chwastów z tej nieurodzajnej warstwy ziemi?
Jeśli to prawda, to znowu mam wątpliwość czym tego dokonać, w wielu miejscach pisze się bowiem o szkodliwości roundupu, ale jednocześnie na tej stronie jest to środek polecany... W jaki sposób dokonać jego rozpylenia? Czy jest sens ten teren jeszcze bronować czy przekopywać glebogryzarką ?
Następnie wyrównanie terenu - rozsypanie pryzmu humusu i dowiezienie urodzajnej warstwy i tutaj znowu nie wiem, czy ma to być zwykła ziemia czy bardziej urodzajna. Teraz bronować czy potraktować glebogryzarką? W wypożalniach sprzętu bez problemu można wypożyczyć glebogryzarkę, ale już np. z broną jest gorzej, gdzie tego szukać?

Dodam jeszcze, że mam z grubsza naszkicowany projekt ogrodu, wydzielone miejsca, gdzie chciałbym postawić piaskownicę dla dzieci, posadzić inne rośliny itp. Czy od tego w jaki sposób rozmieszczona jest roślinność powinna być dobrana ziemia? Jaka ziemia powinna być nawieziona na trawnik, czy trzeba dowozić jakąś specjalną ziemię pod iglaki, czy wystarczy tylko obsypać w trakcie sadzenia do dołka specjalną ziemię do iglaków?

Na razie to tyle moich wątpliwości mam nadzieję, że uda mi się z Waszą pomoc doprowadzić do uporzadkowania terenu.
____________________
Wojtek - Ogród etapami
mWilQ 14:22, 11 kwi 2013

Dołączył: 14 mar 2013
Posty: 64
Cześć, zapraszam do siebie (link w sygnaturze), prawdopodobnie będziemy się zmagać z podobnymi problemami. Pewne pytanie i wątpliwości z mojej strony już padły, jak i pojawiły się na nie odpowiedzi życzliwych Może się przydadzą. Pozdrawiam
____________________
Wilcze pole
Gardenarium 16:16, 11 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Kochani, napracowałam się bardzo, bo opracowałam cykl porad, jak zaplanować, zaprojektować i zrealizować ogród, a nawet go przerobić. Mogłabym znowu Wam napisać to samo, ale w skrócie. Zapraszam więc, przeczytajcie ten cykl i każdy dopasuje do siebie co ma robić najpierw a co potem.

To moje wieloletnie doświadczenie - więc macie porady z pierwszej ręki Każdy kto zaczyna niech to przeczyta, mnie nikt tej kolejności nie uczył, nauczyłam się sama. Wam będzie dzięki temu łatwiej

http://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=jak+zaprojektowa%C4%87
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:36, 11 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304

U nas nie ma mowy o mętliku, my wszystko wiemy i pomożemy:

1. W chwili obecnej mam na działce pobudowlany bałagan, wiadomo pierwsze co trzeba zrobić to pozgarniać gruz i wszelkie pozostałości.

2. Następnie chciałbym dokonać wyrównania terenu i teraz nie wiem jak dokładnie się do tego zabrać, bo w wielu miejscach przeczytałem, że zanim to zrobię to powinienem pozbyć się chwastów z tej nieurodzajnej warstwy ziemi?

Tutaj masz w pierwszej części - sprzątanie ogrodu

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/55-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-1-sprzatanie

3. Jeśli to prawda, to znowu mam wątpliwość czym tego dokonać, w wielu miejscach pisze się bowiem o szkodliwości roundupu, ale jednocześnie na tej stronie jest to środek polecany... W jaki sposób dokonać jego rozpylenia? Czy jest sens ten teren jeszcze bronować czy przekopywać glebogryzarką ?

Jak we wszystkim na świecie w każdym temacie są przeciwnicy i zwolennicy. Tak i z herbicydami, masz wybór, stosować je lub nie.

W tym artykule podałam różne sposoby pozbycia się chwastów, ekologiczne sa jak najbardziej, a więc wszystko zależy ile masz sił do tej pracy i ile czasu. Najszybciej pozbywamy się chwastów herbicydem, ale nie jest to ekologiczne, natomiast dopuszczalny jako ekologiczny jest ocet. Przeczytaj więc.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/294-jak-pozbyc-sie-chwastow-w-ogrodzie

Teraz kolej na równanie, dosypywanie brakującej ziemi.

Piszesz:

Następnie wyrównanie terenu - rozsypanie pryzmy humusu i dowiezienie urodzajnej warstwy i tutaj znowu nie wiem, czy ma to być zwykła ziemia czy bardziej urodzajna. Teraz bronować czy potraktować glebogryzarką? W wypożyczalniach sprzętu bez problemu można wypożyczyć glebogryzarkę, ale już np. z broną jest gorzej, gdzie tego szukać?

Pod trawnik i na uzupełnienie ziemi przywozisz zwykłą ziemie polna, mówię o niej "spod kartofliska" - nie będzie za tłusta, będzie w sam raz. Jeśli masz możliwość przywieź sobie wywrotkę kompostu do sadzenia roślin. Po pod rośliny sypiesz w dołki podłoże zgodne z wymaganiami, a pod trawnik może być ta polna. Skoro kartofle na niej rosły, trawnik też urośnie.

Bronę rotacyjną dysponują rolnicy, jeśli to duża działka mogą przejechać ale z grubsza. Ja jako fachowiec mam różne sprzęty, ale przeciętna firma ogrodnicza nawet, takiej brony nie ma, A więc pozostaje rolnik albo glebogryzarka.

I tutaj masz kolejne wskazówki co do prac związanych z realizacją

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/100-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-4-realizacja

Piszesz dalej:

Dodam jeszcze, że mam z grubsza naszkicowany projekt ogrodu, wydzielone miejsca, gdzie chciałbym postawić piaskownicę dla dzieci, posadzić inne rośliny itp.

Możesz jeszcze lepiej przemysleć co chcesz mieć w ogrodzie.

Planowanie, projektowanie, dobór roślin do ogrodu to kolejne wskazówki dla Was specjalnie napisane

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/56-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-2-planowanie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/69-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-3-projektowanie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/376-dobor-odpowiednich-roslin-do-ogrodu

Jak kupować rośliny

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/366-jak-kupic-zdrowe-rosliny


Twoje pytanie:

Czy od tego w jaki sposób rozmieszczona jest roślinność powinna być dobrana ziemia? Jaka ziemia powinna być nawieziona na trawnik, czy trzeba dowozić jakąś specjalną ziemię pod iglaki, czy wystarczy tylko obsypać w trakcie sadzenia do dołka specjalną ziemię do iglaków?


Czy od tego w jaki sposób rozmieszczona jest roślinność powinna być dobrana ziemia? Jaka ziemia powinna być nawieziona na trawnik, czy trzeba dowozić jakąś specjalną ziemię pod iglaki, czy wystarczy tylko obsypać w trakcie sadzenia do dołka specjalną ziemię do iglaków?

Jak sadzić drzewa masz tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/283-latwe-ogrodnictwo-jak-sadzic-drzewa-i-krzewy


UFF... napracowałam się, ale gdybym miała Tobie od nowa to napisać, zeszłoby mi się kilka dni Korzystaj, nigdzie indziej tyle dobrych porad nie znajdziesz, a oprócz mnie są tutaj inni Ogrodowiczanie, chętni do pomocy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
blackstork 23:42, 11 kwi 2013


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Dziękuję za zestawienie, większość artykułów przeczytałem, co nie oznacza, że nie mam wątpliwości.

1. Jeśli chodzi o roundup lub ocet, to czym najlepiej go rozpylać? Czy polecasz jakieś urządzenia, czy po prostu zwykłym spryskiwaczem, chociaż szczerze mówiąc chyba to musi być dość trudne. Jeśli zaś chodzi o usunięcie chwastów, to rozumiem, że najlepiej od razu to zrobić nim jeszce wyrównam teren i nawiozę ziemię?

2. Jeśli chodzi o brone lub glebogryzarkę, to pytanie mam takie : czy tą ziemię, którą mam teraz (raczej gliniastą) przeorać, czy dopiero wymieszać ją z tą urodzajną? Pisałaś też o mieszaniu ziemi z piaskiem, kiedy to robić i jak głęboko ?

3. Kiedy rozłożyć instalację przed wyrównaniem i nawiezieniu ziemi, czy już po. Czy można coś zrobić, że nie powstał efekt po przekopaniu, tak jak po krecie?

4. Podobnie jeśli chodzi o ewentualną instalację wodną, zastanawiam się czy warto o tym pomyśleć na tym etapie. Później będzie się to wiązało z ponownym rozryciem trawnika, a teraz może położyć rurki od razu? Czy robić to samodzielnie, czy jednak wezwać fachowca?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 08:13, 12 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Podaj jaka jest powierzchnia działki, to ma istotne znaczenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
blackstork 08:19, 12 kwi 2013


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216

Jeszcze jedno pytanie:

Mam dość duże różnice w terenie, jeśli chodzi o sąsiednie działki - opaska i podjazd już zostały zrobione, zgodnie z tym co jest napisane w jednym z artykuł na stronie, a mianowicie był porównany poziom do drogi i jest spadek w jej kierunku. Po prawej stronie zostaje będzie musiała powstać skarpa do sąsiedniej działki. Pytanie teraz takie w jaki sposób najlepiej ją wytyczyć (widziałem na zdjęciach, że używane do tego są sznurki), czy podsypawać piaskiem czy można sypać bezpośrednio ziemię - chodzi mi o to, czy to będzie się trzymać?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
blackstork 09:05, 12 kwi 2013


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Działka ma ok. 1000m2.

Mam jeszcze dodatkowe pytanie dot. ewentualnych ozdobnych wydzieleń. Zostało mi trochę kostki po wykonaniu podjazdu i zastanawiam się, czy można je wykorzystać do zrobienia obramówki trawnika. Czy to dobry pomysł? Domyślam się, że trzeba to wykonać również przed posadzeniem drzewek. Czy do układania tej obramówki potrzebny będzie cement, w jaki sposób najlepiej to wykonać?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Gardenarium 13:18, 15 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Najlepiej nie robić obwódek między trawnikiem a rabatą, ciąć ostry kancik. Trawa i tak wejdzie w szpary, choćby to było na zaprawie cementowej i potem to już kolanka i wyrywanie, skubanie ręczne.

Chwasty opryskujesz opryskiwaczem z lancą, takim dużym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
blackstork 14:32, 15 kwi 2013


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Od oprysku chciałbym zacząć, co radzicie wybrać:

Szczerze mówiąc trochę się boję tej chemii, ale wolę zrobić kilka oprysków i widzieć efekt, tj., że chwasty znikają, niż opryskiwać bezskutecznie.

Jeśli chodzi o opryskiwacz to czy o taki chodziło :


Zastanawiam się, czy później taki opryskiwacz (choć był w nim herbicyd) będzie można jeszcze wykorzystać do czegoś, np. do nawozów?
____________________
Wojtek - Ogród etapami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies