Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabata od frontu w pełnym słońcu

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata od frontu w pełnym słońcu

dorotyiwojtk... 15:01, 15 kwi 2013


Dołączył: 07 mar 2012
Posty: 38
Witam!
Błagam Szanownych Forumowiczów o radę i podpowiedzi w kwestii urządzenia rabaty od frontu domu.
Ta część domu to typowa "patelnia", od strony południowo-zachodniej, zero cienia ;(
Nie wiem, jakie rośliny dobrać, jaki kształt ma mieć rabata, jaką wielkośc. Kwadrat na zdjęciu ma wym,ok. 10 x 4 m ,ale rabata nie musi być tak duża.



Kolorystyka, jaka mnie interesuje to biel i czerwień, choć niekoniecznie.
Nie będę tutaj pierwszą osobą, która zakłada ogród i (niestety) ma ograniczone środki.......
Słupek od bramy (prawy dolny róg) to granica, gdzie kiedyś będzie kostka, teraz będą kamyki. Ziemia jest kiepska,w sumie to nie ziemia, a glina................ Błagam o pomoc, bo zaczął się sezon prac w ogrodzie i nie wiem, za co się zabrać !!!!!
Dorota



____________________
Gardenarium 18:16, 15 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz tę rabatę podzielić na sektory, jeden z trawnikiem, reszta z dwoma kolorami grysu granitowego. Szary i ciemnoszary.

Możesz tu wybrać 3-4 gatunki roslin i robić z nich kombinacje.

O co mi chodzi zobacz w mojej realizacji na froncie z bonsai z cisa.

http://www.gardenarium.pl/realizacje/ogrod-nowoczesny

Tylko u Ciebie będzie bardziej prostokątna.

Od ulicy daj jednolity żywopłot z cisa, tui Smaragd lub Aureospicata, a przed nim dopiero podziel te kombinajce prostokątów. Narysuj sobie ten prostokąt i próbuj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:19, 15 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli glina i stoi woda, trzeba założyć drenaż i poprawić jej żyzność. Czytaj uważnie tutaj, wszystko jest napisane dokładnie


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod


A rośliny sadzimy w dołki zaprawione kompostem

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/283-latwe-ogrodnictwo-jak-sadzic-drzewa-i-krzewy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Selly 10:47, 16 kwi 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Ciężko tak doradzać , jeśli nie wiadomo, jakie są Twoje ulubione rośliny. Czy wolisz liściaste czy iglaste, rośliny wieloletnie, czy jednoroczne. etc, Chcesz mieć żywopłot, czy nie? Ulubione kolory to za mało.
Musiałabyś bardziej doprecyzować, co Ci się w ogrodach najbardziej podoba. W moim przypadku są to akurat krzewy mieszane z kwiatami. Ale wiadomo, że gusta są różne , a to ma być Twój ogród i to Ty musisz się tam dobrze czuć. Może pojeździj trochę po okolicznych szkółkach ogrodniczych i popatrz , jakie rośliny są dostępne w Twojej okolicy.



Przygotowałam Ci poglądowy zarys projektu z użyciem tuj szmaragdów, klona, berberysów, lilaka meyera, lawendy i kwiatów jednorocznych. Ale to twoje zadanie ustalić , jakie rośliny lubisz. pozdrawiam
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
dorotyiwojtk... 10:48, 16 kwi 2013


Dołączył: 07 mar 2012
Posty: 38
Bardzo dziękuję za wskazówki. Przeglądam na forum inne Pani porady "w pigółce" i mam nadzieję, że coś z tego mojego projektowania wyjdzie
mam jeszcze jedno pytanie - kiedyś spotkałam się na forum z wątkiem KANCIKOWYM . Bez skutku szukam w marketach ogrodniczych w mojej okolicy takiego cuda, ale nie ma...... Proszę o namiary, gdzie ew. w necie mogę nabyć taki przyrząd. Z góry dziękuje - Dorota
____________________
Selly 15:27, 16 kwi 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Czy chodzi Ci o przyrząd do przycinania kantów trawnika ? Jest m.in. w sklepie na stronie www Ogrodowisko. Można też czasami kupić w naziemnych sklepach ogrodniczych, ale wtedy innej marki niż te oferowane przez sklep Danusi.
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Selly 15:34, 16 kwi 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Tak jeszcze raz pomyślałam o tej Twojej rabacie i doszłam do wniosku, że bez sensu jest zastanawiać się nad jedną rabatą. Najpierw musisz się zastanowić , jaki charakter będzie miał cały Twój ogród. W jakim stylu chcesz mieć ogród, tzn : rustykalny, nowoczesny, wiejski, minimalistyczny, etc. Rabata musi pasować do całości ogrodu, żeby się nie okazało, że jest potem jakby z innej bajki. Zamiast projektować jedną rabatę, lepiej będzie,jeśli będziesz równocześnie projektować cały ogród.
Realizacja projektu może być rozłożona na lata, ale projekt całości musi być spójny już od początku.
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
dorotyiwojtk... 14:19, 17 kwi 2013


Dołączył: 07 mar 2012
Posty: 38
Mój ogród to głównie trawnik. Mam przy tarasie pas w kształcie fali, z roślinami posadzonymi jeszcze podczas wykańczania domu, obrzeże z kostki granitowej. Maj 2012r









Jeżeli chodzi o resztę ogrodu to zostaje rabata przed domem i pas wzdłuż ogrodzenia. Przed domem najchętniej skłaniałabym się do kształtów prostokątnych, jak proponowała Danusia. Ze sznurka zrobiłam na prędce "zarys", pokaże wieczorem.

Wczoraj próbowałam wykopać dołek i nie dałam rady!!!! Mąż musiał go zrobić kilofem...... Z nasadzeniami więc nie poszaleję, bo łatwej będzie mi zrobić mi kilka wielkich dołów pod kilka roślin, z nową żyzną ziemią niż koparką wybierać wszystko. Miejsce przed wejściem było sztucznie usypane podczas budowania, nie miałam wpływu na to, że równają teren "czymkolwiek", dom kupowałam w stanie surowym ;( Od str. tarasu jest już ładna ziemia i tam tato zrobił mi rabatę, jak wyżej.

Podjazd kiedyś, kiedyś będzie wyłożony kostką, na razie będą kamyki. Potrzebuję jeszcze miejsce na grilla, nie mam pojęcia, gdzie go postawić, mąż chce murowany...

Ze żwiru lub piachu chce też wysypać kwadrat pod basen, bo w ubiegłym roku stał na trawie i zniszczył nam spory kawałek trawnika. Do dzisiaj nie może się zregenerować.... Pomyślałam o takim rozwiązaniu ze żwiru pod basen, bo podobne rozwiązanie widziałam właśnie na Ogrodowisku. Nie pamiętam, w czyim wątku - wybaczcie, że posłużę się zdjęciem dla zobrazowania tego, o co mi chodzi.




Zrobiłam plan mojej działki, który tak wygląda:




____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies