Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Zupa z dyni

Pokaż wątki Pokaż posty

Zupa z dyni

WilczaGora 14:40, 12 paź 2013


Dołączył: 31 lip 2012
Posty: 5530
WILCZOGÓRSKI KREM Z DYNI:

Ja robię swoją zupę na patelni typu "wok" bo nie muszę niczego przelewać, wszystko się mieści i nie muszę cudować na kilku patelniach - ale to oczywiście nie jest mus

SKŁADNIKI:

- pokrojona w kostkę 2x2 cm dynia (około1 kg)
- 1 czerwona papryka (pokrojona na mniejsze kawałki)
- 1 cukinia (obrana ze skóry i pokrojona w kostkę jak dynia)
- 3 średnie ziemniaki (obrane, pokrojone w kawałki)
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 1/2 litra bulionu warzywnego
- przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa, imbir, oregano
- do smażenia oliwa z oliwek

Podsmaż pokrojoną cebulę i ząbki czosnku, dodaj pokrojoną dynię, cukinię i paprykę.
Podsmażaj na wolnym ogniu dalej a w trakcie osól, opieprz i posyp oregano. Jak już się lekko podrumienią i zobaczysz że lekko zmiękły (około 10-15 min) - zalej towarzystwo przygotowanym wcześniej bulionem.
Dodaj obrane i pokrojone w większą kostkę ziemniaki - stanowią one naturalny zagęstnik do naszej zupy - krem .
Duś to towarzystwo po przykryciem około 30 minut.
Odstaw z ognia i blenderem miksuj do uzyskania "gładkiego" kremu. Bądź cierpliwa-to ważny moment
Dopraw pieprzem, odrobiną imbiru i koniecznie gałką muszkatołową .
Zupę podawaj gorącą:
- z uprażonymi na patelni pestkami dyni.
- my uwielbiamy wersję z pokrojoną w kosteczki Gorgonzolą, która rozpływa się wspaniale w zupie... ale wiem, że ta wersja jest wyłącznie dla wielbicieli serów pleśniowych
- wspaniale smakuje też z podsmażonymi na patelni plastrami sera koziego ! Należy je ułożyć na powierzchni zupy krótko po tym, jak zaczynają się lekko rozpuszczać na patelni.
- prosta wersja z ciepłymi grzaneczkami z bułki pszennej też jest bardzoooo smaczna

Robię też jesienią podobne kremy paprykowe i z pieczonych buraków. My tam je uwielbiamy. A Wy ?

SMACZNEGO !!!
____________________
WIZYTÓWKA Wilcza pozdrawia Wilcza Gora http://wilczagora.blogspot.com
hanka_andrus 16:04, 12 paź 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Temat dyniowej zupy wrócił! Smacznego!

____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Izolda 11:40, 13 paź 2013

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Moja wersja zupy z dyni jest taka.
Pokrojony kawałek pora lub cebulkę, dynię, kilka ziemniaków poddusić na oleju, zalać wodą lub lekkim rosołem, ugotować do miękkości warzyw. Na koniec przyprawy. Rozpuścić łyżkę masła wsypać przyprawę curry lub kmin rzymski, zamieszać i szybciutko przelać do zupy, zabielić mleczkiem kokosowym lub śmietaną albo dorzucić łyżkę masła orzechowego. Zmiksować. Podawać pokropioną olejem sezamowym.

Lubię zupę z dyni Hokkaido, z Buttercup i Green Delicious jest słodsza i lekko orzechowa, Butternut, Muscat de Provence, Lunga di Napoli i polskie odmiany dają dość neutralny smak.
____________________
Margolka 22:56, 24 paź 2013


Dołączył: 17 lut 2013
Posty: 489
Polecam indyjską zupę z pieczonej dyni - cos wspaniałego! Pewnie link nie będzie działał, szkoda, bo w prosty sposób mozna byłoby podejrzeć przepis... Ale można skopiować do wyszukiwarki.

http://alicjawkrainiegarow.blogspot.com/2012/02/pikantna-i-kremowa-indyjska-zupa-z-dyni.html

Moje chłopaki uwielbiają, ja mogłabym ją jeść na okrągło

____________________
Małgosia Ogród Miejskiej Ogrodniczki :) Mój blog kulinarny jakby ktoś chciał coś sobie ugotować :) www.alicjawkrainiegarow.blogspot.com
Krosagro 09:51, 20 maj 2015

Dołączył: 12 sie 2014
Posty: 15
Kremowy makaron z dynią też jest dobrym pomysłem na obiad Niebiańsko kremowy makaron to ciekawy, a przede wszystkim zdrowy pomysł na obiad. Gorący orzechowy sos, mocno przyprawiona dynia oraz soczyste pomidorki koktajlowe – z pewnością przypadną do gustu.
____________________
hanka_andrus 21:41, 29 wrz 2015


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Co kuchnia to ma swój sposób na potrawę. Ktoś się pytał o dyniową? Właśnie na nią czas nadszedł.




____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Basilikum 20:52, 08 paź 2015


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21729
uwielbiam zupe z dyni. Ja mroze upieczona dynie albo taka krotko podgotowana.
Z dyni oprocz zup robie lasagne i piernik. Dzis znalazlam przepis na konfiture z dyni i pigwy i tez wyprobuje.
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies