Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ogrody na gliniastej ziemi.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrody na gliniastej ziemi.

quosek 19:25, 27 kwi 2013

Dołączył: 14 sie 2011
Posty: 31
Danusiu /mam nadzieję, że mogę się tak zwracać/ bardzo dziękuję za linki. Strzał w dziesiątkę! Nie będę musiała szukać, bo u mnie też glina.
____________________
kiciaodzenka 11:09, 28 kwi 2013


Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 69
Danusiu, dzięki za cenne informacje, coraz więcej wiem.

Paola dzięki za przepis, muszę wypróbować w w przeszłości ten biohumus, też bym chciała dżdżowniczki.

Późno odpowiadam bo troszkę zalatana byłam.
ada 12:49, 27 lut 2014

Dołączył: 31 mar 2012
Posty: 15
Witam i proszę o poradę za którą będę serdecznie wdzięczna.
Chciałabym przygotować podłoże pod ogród, ale nie wiem w jakiej kolejności zabrać się za to.
Mam ziemię gliniastą, miejscami mniej a miejscami bardziej. Teren jest nierówny, ale nie chciałabym go podnosić a jedynie wyrównać, także nie obędzie się bez dowiezienia ziemi. Chciałabym zastosować nawóz zielony. Działka jest spora bo 12 arowa i moje pytania są następujące:
1. Jakie rośliny zastosować na nawóz zielony i kiedy powinnam je wysiać?
2. Czy najpierw powinnam odchwaścić ziemię? (na moim ugorze wyrosła trawa i chwasty)
3. Czy powinnam zmieszać podłoże z piaskiem?(jeżeli tak, to czy lepiej przed zasianiem nawozu zielonego czy po skoszeniu go?) W jakich proporcjach sypać ten piach w przeliczeniu np na metr kw?
4. Czy przed zasiewem należy teren przeorać, czy zabronować?
5. Kiedy skosić rośliny?
6. Czy dodatkowo wzbogacić ziemię próchnicą itp.?
7. Obecnie rośnie bardzo dużo mchu, czy zwapnować ziemię? Jeśli tak to kiedy?
Pozdrawiam, Ada.
____________________
Gardenarium 16:14, 27 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najpierw pozbądź się chwastów, potem wzbogacaj ziemię

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/294-jak-pozbyc-sie-chwastow-w-ogrodzie


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie


Pokaż ten teren, bo strasznie zagmatwane Twoje pytania.
Trzeba zaorać ten teren, zabronuj, przejedź wszystkim co tylko możliwe, glebogryzarka, brona rotacyjna inne możliwe sprzęty, wyrównaj.

Wzejdą chwasty - pozbądź się ich. Zasiej jako plon główny łubin żółty, on bardzo głęboko zapuszcza korzenie co będzie korzystne.

Inne nawozy zielone to facelia, poplon - seradela, wyka, owies

Wapnowanie przed zimą, późną jesienią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ada 16:37, 27 lut 2014

Dołączył: 31 mar 2012
Posty: 15
Dziękuję za odpowiedź.
Zdjęcia zrobiłam komórką, nie są zbyt dobre.
W ubiegłym roku uprawiałam warzywa i udały się całkiem fajnie, także chyba ta gleba nie jest taka najgorsza. Poczytałam o zwalaczaniu chwastów i zaciekawił mnie ten ocet, czy macie jakieś doświadczenia z tym związane? U mnie chyba trzeba herbicyd na takie zachwaszczenie.
Z lewej strony działki mam bardzo dużo ostu.

EDIT: zdublowałam post, proszę o usunięcie tego.
____________________
ada 16:39, 27 lut 2014

Dołączył: 31 mar 2012
Posty: 15
Dziękuję za odpowiedź.
Zdjęcia zrobiłam komórką, nie są zbyt dobre.
W ubiegłym roku uprawiałam warzywa i udały się całkiem fajnie, także chyba ta gleba nie jest taka najgorsza. Poczytałam o zwalaczaniu chwastów i zaciekawił mnie ten ocet, czy macie jakieś doświadczenia z tym związane? U mnie chyba trzeba herbicyd na takie zachwaszczenie.
Z lewej strony działki mam bardzo dużo ostu.


____________________
Gardenarium 16:39, 27 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ocet to w warzywnikach, w kostce (nawierzchniach). Mam doświadczenia, że to ekologiczny środek, nie ma skutków ubocznych, a wiem o tym od ogrodników z Anglii.

Na takim dużym terenie pozostaje herbicyd.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ada 16:52, 27 lut 2014

Dołączył: 31 mar 2012
Posty: 15
Jeszcze tylko proszę o podpowiedź czy rozluźniać tą ziemię piaskiem? Jeśli tak to kiedy, przed czy po sianiu łubinu?
____________________
Gardenarium 17:02, 27 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Po sianiu łubinu, ale chyba materia organiczna i łubin zrobią ostateczną robotę. Piasek to jak na terenie stoi woda długo i nie wsiąka po opadach deszczu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jack 08:20, 15 paź 2020

Dołączył: 26 maj 2020
Posty: 3
Gardenarium napisał(a)
Piach piachem, każdy będzie dobry

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

Zasugerował się tym zdaniem i dodałem drobnego piasku do gliny dopiero potem znalazłem w innych źródłach że drobny piasek może wręcz pogorszy sytuację, znalazłem informację że frakcja powinna być powyżej 1 mm
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies