Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ogrody na gliniastej ziemi.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrody na gliniastej ziemi.

kiciaodzenka 10:44, 22 kwi 2013


Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 69
Mam pytanie co zrobić przed założeniem ogrodu, w przypadku gliniastej ziemi.
Obecnie ogród mam w planach, ziemia rozgrabiona i chcę najpierw pozbyć się perzu.
Czy przy gliniastej ziemi wystarczy dać na rabatę korę ? Czy lepszą ziemie i korę, czy lepiej funkcjonują rabaty bez kory a z żyzną ziemią ? Chodzi mi o chwasty i dobro roślinek.
Jeśli ten temat tutaj nie pasuję proszę o przeniesienie lub wskazanie gdzie przenieść.

Pozdrawiam Kicia
barbara_kraj... 20:47, 22 kwi 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Do gliniastej ziemi zwykle dodaje się piasku. W ten sposób rozluźnia się ją przez co staje się bardziej przepuszczalną.
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
kaisog1 22:09, 22 kwi 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Basia ma rację. Trzeba tą glinę wymieszać z piachem. Ja sama mam ogród zakładany na glinie... niestety był zrobiony błąd bo nie przemieszana była właśnie glina i piasek tylko od razu nawieziona ziemia. Efekt taki, że woda deszczowa zalega na trawnikach.... Wierzchnia warstwa przepuszcza ale glina już niestety nie...
Na rabatach kopie duże doły i daje tam próchnicy odkwaszonej pod rośliny. Rabaty mam ściółkowane korą.
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
kiciaodzenka 23:39, 22 kwi 2013


Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 69
Dzięki Basiu i Kasiu za odpowiedzi. Chodzi o taki żółty piasek jak np. do zaprawy cementowej się dodaje przy budowie ? Do jakiej głębokości wymieszać ten piasek ? Wybaczcie moje pytania ale początkuje w tej dziedzinie
kaisog1 09:31, 23 kwi 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Chyba piszesz o drobnym piasku a ma być taki grubszy.... No nie mogę znaleźć tego co Danusia pisała o tym piachu... podawała nawet jaki "wymiar" ma mieć ten piach...
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
kaisog1 09:36, 23 kwi 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1690-trawnik-na-podlozu-gliniastym tu znalazłam trochę ale to nie to co miałam na myśli.... szukam dalej
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
kiciaodzenka 11:54, 23 kwi 2013


Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 69
Bardzo dziękuje Kasiu jak coś znajdziesz daj znać. Fajnie, że każdy użytkownik jest brany tutaj pod opiekę zwłaszcza taki niedoświadczony jak ja.
Pola 21:13, 23 kwi 2013


Dołączył: 27 sty 2012
Posty: 4455
Mój ogród jest na glinie, w zeszłym roku zakładany. Nie zliczę ile piachu tam mam wysypane, ale prócz niego lałam biohumus i jestem zaskoczona w tym rok w ziemi jest całe mnóstwo dżdżownic i kopanie w ziemi to niesamowita przyjemność. W weekend będę znów lała biohumus, a piaseczek też już trochę wysypany...... tyle z moich doświadczeń
____________________
Jola Nowa ogrodniczka prosi o pomoc. || Ogrodniczka i jej mały ogródeczek.
Gardenarium 13:56, 25 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Piach piachem, każdy będzie dobry, ale najważniejsza jest materia organiczna, cokolwiek co się rozłoży, wzbogaci glinę rozluźni i poprawie strukturę gleby. Co mieszać z gliną masz tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:56, 25 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To też się przyda

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies