Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Ogrody na gliniastej ziemi.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrody na gliniastej ziemi.

Gardenarium 18:26, 19 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
No wiesz...Ja nie mierzę od 0 do 1 mm. Nie wiedziałam że jest poniżej 1 mm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tkrazek 08:30, 10 maj 2021

Dołączył: 10 maj 2021
Posty: 2
Nie wiedziałem jak skasować, a post przeniosłem w inne miejsce.
Przepraszam za powielanie


Pani Danusiu, przeczytałem już wiele wątków na temat uporania się z ziemią gliniastą, i Pani wiedza i chęć pomocy są imponujące. Mamy jakieś 100 mkw ogródka. Segment od dewelopera. Ziemia nie dość, że gliniasta, bez dostępu warstwy do przepuszczalnej na rozsądnej głębokości, to jeszcze pełna syfu (gruzu i śmieci).

* Planuję zebrać jakieś 20 cm tej starej warstwy i wywieźć.,
* następnie dołożyć jakieś 20cm wiślaka z materiałem próchniczym,
* wszystko przeorać,
* potem dowieżć jeszcze 10cm czarnoziemu, i to też przemieszać,
* i na to trawa.
* Wszystko ze spadkiem w stronę lasku z którym graniczy działka.

Teraz moje pytania:

1. Czy dobrze myślę?
2. Ile w tych 20cm piasku powinno znaleźć się materiału próchniczego? Czy może to być torf? Czy lepiej kompost? A może po prostu kora?
3. Czy po położeniu i przeoraniu piasku, próchnicy, i gliny, powinienem odczekać jakiś czas, zanim dołożę czarnoziem? Ile czekać?
4. I czy o czymś jeszcze powinienem pomysleć?

Będę ogromnie wdzięczny za pomoc.
katarzyna_kru 18:09, 13 maj 2021

Dołączył: 14 mar 2021
Posty: 16
Jeśli ziemia słaboprzepuszczalna pomyślałabym jeszcze o jej napowietrzeniu. A jak dodatkowo zaśmiecona to bym lepiej opryskała albo podlała cały grunt środkiem florahumus.
Pomoże wyciągnąć chemikalia z gruntu i poluźni trochę ziemie, żeby była bardziej przepuszczalna.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies