Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród od nowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród od nowa

Sebek 10:36, 13 lut 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Na razie jest tak:

A zamierzam zrobić tak:

Dwa wystające pale na 1. zdjęciu to huśtawka, ale ją likwiduję
Kostkę z obrzeża i przy samym domu chcę usunąć
Donice przesunąć na drugą stronę
6 róż (te kopczyki) mam zamiar przesadzić i ścisnąć

Na samym końcu znajdują się wielkie tuje i pod nie mam zamiar wysypać korę i żwir
A rabatę mam zamiar obsadzić bylinami i jednorocznymi, ale nie wiem, czy kolorowe czy stonowane kwiaty

Ławka musi być na tym miejscu, ponieważ murek został zbudowany do bramy, która nie została założona. Mam zamiar przykręcić tam deski lub nałożyć ławkę nad murek
Kostki granitowe będą równo z trawnikiem.
Nie mam talentu do rysunku, ale odgadnąć chyba się da
Jakieś pomysły i poprawki będą mile widziane, w końcu po to wkleiłem to zdjęcie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 11:42, 13 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo podobny kształt do mojej działki, też taka skośna trochę

Po lewej pod tujami by pasowały różaneczniki. Tu, gdzie jednoroczne potrzebne są też rosliny zimozielone, aby ogród w zimie nie był pusty. Bo na co będziesz patrzył zimą, albo wczesną wiosną.

Podoba mi się pofalowanie linii i podział na powierzchnie wyżwirowane.

Pokaż jeszcze strzałkę na północ.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 12:15, 13 lut 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Na północ (chyba chodzi Ci o ogród za studnią) mam już skalniaka na kształcie koła i raczej go zmieniał nie będę
Tak wygląda wiosną:

na miejsce tawuły powędrowały hosty
Studnia jest ze dwa metry za mną, jak robiłem ro zdjęcie
Po za tym będzie budowany nowy płot u sąsiadów i ogród koło skalniaka na pewno troszkę ucierpi
Tak wyglądał ogród z drugiej strony domu świeżo po założeniu


Na miejsce funkii posadzę tawuły japońskie( jedną już mam - została ze skalniaka)
A na miejsca pierwiosnków chyba posadzę magnolie
położę jeszcze na obrzeża kostkę, plastikowe obrzeża już wyrzuciłem.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ArturPoniato... 20:04, 15 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 49
sebek przepraszam że się wetnę co, takiego zielonego wystaję obok hosty?
____________________
Gardenarium 21:57, 15 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sebek chyba dał pod korę kawałki worków po ziemi?

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 18:59, 16 lut 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Tak, bo zabrakło mi 30 cm agrowłókniny i postanowiłem użyć tego
Ale pod nową warstwą kory to zielone coś zniknie z oczu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 19:16, 16 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja osobiście Sebku nie stosuję żadnej agrowłókniny na rabaty. Moje doświadczenia pokazały, że tylko pozornie nie ma chwastów, to rozwiązanie ma same wady.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Niage 19:44, 16 lut 2011


Dołączył: 05 sty 2011
Posty: 1601
Zgadzam się z Danusią co do stosowania agrowłókniny na rabatach. Chwasty nie dość, że przerastają, ale jest też problem z ich usunięciem, pozostaje chemia. Po zimie ogród wygląda fatalnie, kora pozwiewana przez wiatr, włóknina wiewa, bo źle często jest przymocowana do gleby, a sama gleba pod agrowłókniną jest zbita i taka zamulona. Taki obraz widzę w ogrodzie sąsiadów. Jestem zwolenniczką "gołej" gleby, wolę parę razy w sezonie polatać z haczką i wypielić chwasty, a przy okazji spulchnić ziemię Gruba warstwa kory bezpośrednio na glebę jest wg mnie lepszym rozwiązaniem. Korę można odsunąć i wyrwać chwasty bez problemu i gleba "oddycha".
____________________
Pozdrawiam Genia - W ogródku Niage
Gardenarium 19:49, 16 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, korzenie roślin wędrują pod matę zamiast w poszukiwaniu wody w głębszych warstwach. Gleba jest zbita. Mata nie pozwala na normalną wymianę i wzbogacanie materii organicznej bo izoluje np.kompost lub korę. Brzydko to też wygląda. Kora jest sucha, widać matę.
Użyję radykalnego określenia, że zabija rośliny (zabiła wielkie bukszpany i tuje w jednym z naszych ogrodów). Ja jej nie stosuję, nawet pod żwir jeśli tam rosną rośliny. Chyba że sam żwir, to ewentualnie akceptuję.
Chwasty i tak rosną na macie, bo jak spadną nasiona, to wyrosną i mata im nie przeszkodzi.
Zastanów się Sebku nad matą
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 20:11, 16 lut 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jak zacznę widzieć, że roślinkom to szkodzi to ją usunę
A włóknina jednak troszkę lata, ostatnio zużyłem cały woreczek gwoździ, żeby przymocować ją do ziemi, ale i tak ją wywiało nawet spod kamieni
Jak już na pewno przyjdzie wiosna to mam już kupione 8 dużych worków kory i je na to wysypię
Pożyjemy - zobaczymy
Pozdrawiam Was serdecznie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies