Gdzie jesteś » Forum » Tarasy i balkony » Rośliny wieloletnie - kompozycje na tarasie i przy tarasie

Pokaż wątki Pokaż posty

Rośliny wieloletnie - kompozycje na tarasie i przy tarasie

kiciaodzenka 11:31, 03 maj 2013


Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 69
Witam Was serdecznie. Jak już pisałam w innych postach nie mam doświadczenia w ogrodzie i roślinkach.
Prosiłabym o propozycje jakie rośliny mogę zasadzić w donicy przy tarasie ?
Na razie są tam dwie thuje, i nie wiem jakie inne roślinki dodać. Chciałabym najlepiej rośliny wieloletnie o jaskrawych kolorach, czerwony, różowy, żeby ożywić taras. Nie za wysokie te roślinki, niziutkie raczej. Myślałam żeby łuk donicy podkreślić jakimiś małymi roślinkami ale nie wiem jakimi. Najlepiej gdyby te roślinki ładnie wyglądały przez cały rok.
Ten jeden patyczek na razie taki malutki jest, muszę poszukać dłuższego.
Długość donicy wewnątrz, przy płycie tarasu 190 cm, promień 60 cm, głębokość około 40 cm. Donicę ociepliłam styropianem wewnątrz, takim ze sreberkiem z rolki.
Pozdrawiam i czekam na propozycje.

Fotki donicy.



Sebek 13:25, 03 maj 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj. Myślę, że te dwie tujki są za małe w stosunku do takiej wielkiej donicy. W takie miejsce posadziłbym albo trzy trzmieliny na pniu lub trzy pienne cisy - są śliczne przez cały rok. W nóżki posadziłbym żurawki - lub zimozielone trawy - genialnie by tam wyglądał Carex Frosted Curls, bo "wypływałby" z tej donicy - posadź np. pasek tej trawy, a z drugiej strony jaskrawe żurawki jak Marmelade, Creme Brulee - i będzie ślicznie przez cały rok
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
kiciaodzenka 15:45, 03 maj 2013


Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 69
Dzięki Sebek, jesteś zawsze pomocny. Zaraz obadam w necie propozycje Twoich roślinek. Te dwie tujki wcisnęła w tamtym roku mojemu mężowi jakaś baba, przezimowały i posadziłam. Myślę, że docelowo urosną i będą większe, bo te są młodziutkie. Trzmielina na pniu bardzo mi się podoba, jak będzie okazja to kupię i wówczas podmienię w donicy, tylko chyba zostanę przy dwóch. Jestem zakochana w moim słupie z boniówki i nie chciałam go zakrywać, choć nie wiadomo jak w końcu wyjdzie. U mnie niestety nie mam fajnego punktu żeby kupić roślinki, muszę jechać dalej, żeby kupić coś fajnego. Propozycja żeby posadzić w nóżki żurawki lub trawy bardzo fajna. Teraz to muszę obadać roślinki o których piszesz, bo nie znam. Pozdrawiam
Gardenarium 17:37, 03 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadź kilka wielkich hortensji ogrodowych kupionych na giełdzie a dół podsadź bluszczem zwisającym. Będzie elegancko. Taka donica aż się prosi o wymianę roślin co jakiś czas, żeby zawsze było pięknie, o każdej porze roku - inna aranżacja.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kiciaodzenka 20:57, 03 maj 2013


Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 69
Dziękuję Danusiu za ciekawą inspirację. Chciałabym oczywiście zmieniać aranżację tej donicy co roku ale obawiam się czy dam radę. Jestem zieloniutka z tego wszystkiego. Jak patrzę na Wsze cuda to oczy mi latają w koło takie piękne wszystko, ja chyba nigdy tak nie będę potrafiła. Tyle tych roślinek mi się podoba, nie wiem co z czym. Mam pomysł, potem znów następny i na koniec nic nie wiem
Te bluszcze to jakiś konkretny gatunek ? Bardzo mi się bluszcze podobają. Czy na zimę, wiosnę trzeba coś z nimi robić ?
kiciaodzenka 17:41, 05 maj 2013


Dołączył: 16 kwi 2013
Posty: 69
Pomysł z bluszczem bardzo mi przypadł do gustu, ale na wszystkich listach jest jako roślina trująca dla kotów . Już raz Tofik mój kotek podgryzał kwiatka w domu, ( nie ma go na liście jako trujący ) i był 3 dni pod kroplówką bo odwodnił się, tak wymiotował. Także muszę zrezygnować z bluszczu.
ogrodmowi 15:09, 01 paź 2013


Dołączył: 26 wrz 2013
Posty: 7
ja tez bym pokombinowała,szkoda nie wykorzystać takiej donicy,w jednym rogu widzę rhododendrony(karłowe odmiany) hortensje na samym brzegu jakieś ozdobne małe trawki ,może niebieska(festuca glauca),chociaż ciekawie tez może wyglądac jedno drzewo pośrodku (np.,ambrowiec-no nie wiem jak tam jest w górę miejsca...,bądź np. dereń kwiecisty i wokół niego hortensje ogrodowe,gdybyś jednak zdecydowała się na rabatkę zasłoniętą zimową porą to ja bym stawiała na lawendę,bądź perowskią z budleją trawami ozdobnymi,taka typowa wiejska rabatka....a bluszcz można posypać pieprzem wtedy kot nie ruszy
____________________
CebuleKwiatowe 13:57, 27 gru 2013

Dołączył: 23 kwi 2013
Posty: 93
Donica faktycznie jest bardzo duza i szkoda nie wykorzystać jej całej powierzchni,moze posadź kilka tuj obok siebie lub pomyśl o hortensji? Co o tym sądzisz?
____________________
Gardenarium 08:36, 12 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam pytanie tej treści:

Witam,
chciałbym wysadzić na swoim balkonie do pojemników trawy ozdobne. Wszyscy wokół na balkonach maja tuje szmaragd, a ja chciałbym czegoś innego, odmiany na balkonie. Dlatego pomyślałem o trawach. Niestety balkon jest narożnikowy północno-wschodni, więc słońce na balkonie operuje od rana do ok godz.10.00-11.00 oraz późnym popołudniem praktycznie do zachodu słońca. Czy w takich warunkach jest możliwe uprawianie któregoś gatunku traw. Dodam że chciałbym aby trawa rosła do wysokości ok 1,5 metra. Dziękuję za poradę i pozdrawiam

Jacek
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:38, 12 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kompozycje na tarasie powinny być ładne cały rok w zasadzie, posadzenie traw które późno puszczają pozbawi dekoracji na wiosnę, bo trawy w sumie dopiero od czerwca będzie widać.

Miskant 'Variegatus' może dać radę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies