Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomoc w zaprojektowaniu ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomoc w zaprojektowaniu ogrodu

bikej 14:11, 28 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
Witam Madzielena
Moja działka faktycznie jest niżej niż ulica. Musieliśmy trochę budynek wkopać, bo działka ma spadek dość spory.

Ta rabata przy śmietniku jest dużo mniej nasłoneczniona niż 1 i 2.
W zasadzie 1 i 2 są w pełnym słońcu.
Rabata 1 i 3 są płaskie, natomiast 2 jest trochę pochyła.
Za 2 dni będą one uzupełnione jeszcze ziemią ogrodową, więc myślę, że spadek się trochę zmniejszy. Po uzupełnieniu ziemi dodam zdjęcia.

Właśnie, dużo kupiłam i pojedynczych sporo . Teraz to już po fakcie wiem, że to źle i że grupami powinnam kupować. A Ty jakie zimozielone byś mi poleciła ?

Mąż też mi podpowiada, że zimą ma być zielono zza okna w kuchni..
____________________
ghhfhf
bikej 14:20, 28 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
Pierwszy projekt na rabatę 3, lekko zacienioną.







a tutaj dodałam korę do rabaty 2


Pomiędzy większe rośliny chcę wsadzić cebule tulipanów, hiacyntów, krokusów i szafirków - czy warto je na rysunku/projekcie zaznaczyć czy nie ? I czy mam podawać nazwy roślin, które dobierałam ?
____________________
ghhfhf
Michael 14:28, 28 maj 2013


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
witam.
jakich wymiarów jest rabata nr 3?
oraz czy te miejsce na śmietnik ma być uczęszczane (czy ma tam stać śmietnik i dojście do niego z której str)
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
bikej 17:23, 28 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
Witaj Michaelu,

Właśnie wróciłam z ogródka, pomierzyłam co trzeba i poniżej przedstawiam wymiary moich 3 rabat.
To co podałam na wstępie, to widać, że bardzo "na oko" było.


Miejsce przy śmietniku raczej nie będzie uczęszczane, dostęp do tego miejsca jest też z zewnątrz.

Swoją drogą... masz piękne roślinki w ogródku.

Pozdrawiam
____________________
ghhfhf
Martajoanna1 21:02, 28 maj 2013

Dołączył: 26 kwi 2011
Posty: 39
Witaj. Jak zaczynałam 3 lata temu to też jeździłam i kupowałam - jedną, dwie sztuki roślin. Nie myślałam czy gubią liście, czy nie. Nie zastanawiałam się, jakich potrzebują warunków glebowych. Efektem było wydanie kasy, mnóstwo pracy i rozpacz na jesienie, kiedy większość roślin zgubiła liście. Jako, że na pierwszy ogień wybrałam rabatę od przodu, to moja rozpacz była tym większa. Dlatego też teraz mam klika zasad (zresztą głównie z ogrodowiska) - dalej jeżdżę, ale zanim kupię zawsze przemyślę na spokojnie, najpierw planuję potem kupuję, właściwie mniej niż 3-5 nie ma sensu rozważać, wprowadza się tylko chaos. Niestety trzeba tak kombinować, aby na rabacie większość stanowiły rośliny zimozielone - jeśli gubią liście - to muszą mieć ładny pokrój - np. berberysy przycięte w kulki. Jak wstawiasz propozycję to opisuj rośliny - bo nie zawsze wiadomo co to jest. Planować trzeba piętrami - na rabacie musi być wysokie, średnie i niskie (to najczęściej z bylin). Trzeba mieszać kolory - wprowadzać plamy które złamią naturalna zieleń. Wstrzymaj się z zakupami, aż coś zaplanujesz, bo potem będziesz żałować.
____________________
Martajoanna1 21:03, 28 maj 2013

Dołączył: 26 kwi 2011
Posty: 39
Aby ktoś Ci doradził, to warto napisać jaki rodzaj ogrodów i roślin Ci odpowiada.
____________________
bikej 09:34, 29 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
Witaj Martajoanna1

Dzięki za rady
No właśnie...mam problem już teraz bo się trochę rozszalałam
Już widzę, że kupowanie po 1 sadzonce to będzie problem.
Próbowałam je jakoś poustawiać w garażu, przed sadzeniem i nic nie mogę z tego ułożyć.

Chciałabym ogród w kolorach biało - różowo - fioletowy
Zimą chciałabym, żeby było zielono, więc tak jak Pani Danusia mi już sugerowała muszę wziąć więcej zimozielonych.

Podobają mi się:
- tuje m.in.
--- ŻYWOTNIK ZACHODNI "CLOTH OF GOLD"
---TUJE KULISTĄ " GLOBOSA"
---tuja kulista "OCCIDENTALIS' DANICA'
---tuja hoseri
---tuja teddy
---tuje szmaragd (te przewiduję na obasadzenie ogrodu dookoła płotu, więc raczej ich będzie dużo, może ze 40 nawet)

- berberys zielony, czerwony tez może być, bo kupiłam 1 :/
- różanecznik w kolorze jansego fioletu i różu
- azalie różowe
- juki np. color guard + ta kwitnąca juka z białymi kwiatkami
- runianka
- trzmielina ale bardziej ta z białymi listakmi niż ze złotymi
- pierisy
- funkie
- tawuła gold
- lawenda
- kostrzewa
- praktycznie wszystkie kwiaty: cebulowe żonkile, hiacynty, tulipany, gladiole, krokusy, szafirki, lilie, ...
- kolorowe skalniaki ( zawciąg, floksy, skalnica)

Chciałabym uniknąć kwiatów w kolorze czerwonym i może pomarańczowym, chyba, ze zasugerujecie jakieś ładne połączenie to może się skuszę.

Czekam na jakieś propozycje.

A poniżej wrzucam opisane zdjęcia





____________________
ghhfhf
bikej 09:42, 29 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
Właśnie,
jeszcze jedna istotna kwestia...
czym prędzej muszę wsadzić chyba moje sadzonki, bo trzymam je już 2 tygodnie w garażu i widzę, że tawuła mi brązowieje różanecznik prawie cały rozkwitł , hortensja też już rozwinęła pąki. Dzisiaj przyjeżdża do mnie wywrotka ziemi..będzie co robić na kolejnej majówce. Po rozgarnięciu ziemi, I tak myślałam, że te sadzonki co mam muszę już wsadzić chyba do ziemi, bo zaraz mi zaczną marnieć, choć podlewam je regularnie i doglądam ich codziennie. Tak myślałam chociaż, żeby wsadzić to co mam i potem już uzupełniać, ale póki co, nie mam żadnej konkretnej wizji na moje rabaty...
____________________
ghhfhf
bikej 22:11, 29 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
Ziemia przyjechała, zaczęliśmy z mężem rozgarniać.
Dwie rabaty prawie ogarnięee. Jutro już coś można sadzić, zostaje tylko zagrabienie, a na trzeciej może jutro też będzie już dobrze. Się okaże,..

Roślinki w garażu marnieją a weny brak...dzisiaj żadnego projektu nie zrobiłam a te co zrobione to nie wiem czy w ogóle mają rację bytu...

Pomożecie ?
____________________
ghhfhf
Michael 15:45, 30 maj 2013


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
może coś takiego na nr 3?
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies