Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomoc w zaprojektowaniu ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomoc w zaprojektowaniu ogrodu

bikej 12:18, 25 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
Witam,

Jestem tu nowa
Wczoraj trafiłam tu pirwszy raz i widzę, że macie piękne ogrody.
Jako, że doświadczenia z ogrodem nie mam żadnego, więc chciałabym Was prosić o doradztwo
w zaprojektowaniu mojego ogrodu. Załączam kilka zdjęć miejsc, które na początek chciałabym obsadzić, są to 2 miejsca z przodu domu. Po budowie są to pierwsze miejsca, w naszym ogrodzie, które zostały już oczyszczone i nadają się na posadzenie roślinek. Liczę, że mi pomożecie. Nie wiem czy dobrze, ale nie mogłam się powstrzymać i zakupiłam już kilka sadzonek. Mędz innymi 1 hortensja biała, 2 berbersy jeden zielony jasny drugi zielono-rdzawy, 3 żurawki bordowe, 1 różanecznik, 2 rozchodniki, 2 azalie, 2 rumiamki, 1 tuję kulistą, 1 pieris, 1 trzmielinę japońską, 4 tawuły gold, 4 żeniszki meksykańskie, 5 goździków, 3 żawciągi, 2 funkie, trawę ozdobną, 3 szt kostrzewy, 3 astry alpejskie.



















Jak to teraz rozmieścić?
Chciałabym ogród, z niewymagającymi zbyt wiele pracy roślinkami.
Podobają mi się ogrody kolorowe, mi się marzy biało-różowo -fioletowy.

W jakich odległościach należy sadzić rośliny żeby za parę lat nie były zbyt upchane.

Oba miejsca, które teraz chciałabym obsadzić są nasłonecznione od południa.
Pomiędzy roślinami chciałabym też dać cebulki tulipanów, narcyzów, hiacyntów czy szafirków. i krokusów. Chiałabym, żeby te 2 rabaty były kolrowe i urozmaicone.

miejsce 1 do zagospodarowania przy domu


miejsce 2 do zagospodarowania przy płocie


Pozdrawiam
____________________
ghhfhf
bikej 10:58, 26 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
Witam ponownie

Wczoraj cały wieczór poświęciłam na czytanie Waszego forum. Ile tu jest wiedzy .

Wiem, że w pierwszym poście powinnam dodać kilka ważnych informacji, ale dopiero wczoraj wieczorem udało mi się do 1 w nocy rozrysować na działce rozmieszczenie elementów.

Tak to wygląda.


Działka ma wymiar 20x 30. Na wstępie mam do ogarnięcia 3 rabaty.

Rabata 1 przy płocie, wymiar 2.5 x 4m



Rabata 2 przy oknie wymiar 1,5m x 3,3m


Rabata 3 przy śmietniku ma dziwny kształt, coś jak trapez

Trzecią wczoraj ogarnęłam i poniżej jej zdjęcie.
____________________
ghhfhf
bikej 12:08, 26 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
Tej wiosny pięknie zakwitły mi hiacynty, szafirki, tulipany.










Świetnie wyszła mi kompozycja szafirków z hiacyntami na zmianę.


Tak wygląda rabata pod oknem jeszcze przed przekwitnięciem.


A taką donicę zrobił mój mąż z palety. Posadziłam w niej pelargonie i... właśnie reszty roślinek nie znam nazw. Całość wygląda uroczo.
____________________
ghhfhf
polinka 08:25, 27 maj 2013


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Witam serdecznie. Nie wiem czy dobrze widzę ale masz chyba geometrczne rabaty. Poszukaj sobie na forum ogród Wieloszki, Gabikka- dziewczyny mają proste linie w swoich ogrodach. Zobacz również w realizacjach Szefowej Danusi- ogród rysowany kreską. Jest trochę takich ''kwadratowych'' ogrodów na forum. Trzymam kciuki za ogród i jego właścicielkę
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
bikej 08:49, 27 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
Witam Polinka,
jak miło, że ktoś w końcu się odezwał.
Dziękuję Ci za podpowiedzi. Zaraz zajrzę do wskazanych ogródków.

Na rozmieszczeniu faktycznie wyglądają te moje rabaty geometrycznie, ale niekoniecznie muszą być całe zagospodarowane roślinami, może być też uzupełnienie z trawy+kory. Pracuję nad pierwszym projektem.Pierw rabata nr 1. Wieczorem może uda mi się je pokazać.
____________________
ghhfhf
bikej 13:15, 27 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
Witam ponownie,

Podobają mi się tego typu:







roślinki pod ścianą albo płotem a z przodu kora + trawa

Super


____________________
ghhfhf
bikej 13:18, 27 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
Rabata 1
Moja pierwsza propozycja - co myślicie





3 opcja chyba mi się najbardziej podoba póki co
____________________
ghhfhf
Gardenarium 10:53, 28 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie mieszaj tui z bylinami, tuje je zaduszą, wysuń byliny do przodu. Za mało tutaj roślin zimozielonych, masz tylko tuje, reszta na zimę zginie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
madzielena 11:54, 28 maj 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Witaj bikej, czy dobrze mi się wydaje, czy Twoja działka jest niżej od działki sąsiedniej?
Czy ta trzecia rabata przy śmietniku, również jest nasłoneczniona?
Twoje rabaty wydają się pochyłe, czy to wina zdjęcia, czy w istocie takie są?

Dużo roślinek kupiłaś

Ja mam ogródek działkowy, który oglądać będę głównie w sezonie, ale gdybym miała ogródek przy domu, zrobiłabym tak, jak Ci radzi nasza Szefowa, czyli jednak postawiłabym na zimozielone, w mniejszej różnorodności. Zwłaszcza przedogródek, który będziesz oglądać o każdej porze roku, nie powinien straszyć pustymi plackami po bylinach czy jednorocznych.

Zajrzyj jeszcze do Marzeny2007. Ma piękny ogród (i kolorowy)!

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2583-wizytowka-kiedys-bedzie-tumadzenie-ogrodnika

Pozdrawiam!

____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
bikej 13:50, 28 maj 2013

Dołączył: 25 maj 2013
Posty: 22
A co by Pani Daniusiu z zimozielonych zaproponowała ? Mam kupioną runiankę. To pewnie mało ?
____________________
ghhfhf
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies