Takie moje spostrzeżenia, sama uznasz, czy trafne, czy nie.
Wg mnie tych fal za dużo, rabata świeża, więc możesz ją trochę wyprostować.
Nie rób naprzemiennych nasadzeń, typu żylistek, berberys, żylistek, berberys, to nie wygląda naturalnie. Nie oznacza, że masz stosować wiele gatunków, przeciwnie mniej, ale zgrupowane, powtórzenia tak, ale nie regularne.
Berberys płożący, to dobry trop. By rabata była mniej pracochłonna trzeba sadzić płożące rośliny, tylko grupami, by utworzyły zwarty dywan. Możesz użyć więcej niż jednego "zadarniacza", byle grupami, potem jak się będą rozrastać, będziesz ciąć by jeden dywan nie właził na drugi. Tu u Ciebie np. na początku 2 żylistki podsadzone berberysami, ale chyba nie trzema, bo to ma tworzyć dywan. Potem na końcu rabaty kolejny żylistek, np.podsadzony tawułami. O roli okrywowych tu
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/228-rosliny-okrywowe-w-ogrodzie/photos
Co jeszcze na taką rabatę ?
No właśnie, ty musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie. Jaki styl chcesz mieć w ogrodzie, skąd będzie widziana ta rabata, jaką masz architekturę domu, itp. Co ci się podoba?. Jaką masz glebę, masz nawadnianie, planujesz wymieniać dołki ziemi pod roślinami ?. Np. bez nawadniania i wymiany gleby cis na piaskach się nie uda.
Posadziłaś żywopłot liściasty, żylistki i berberysy. Czyli można domniemywać, że nie chcesz klasycznych cisów na pniu podsadzonych żurawkami z zawijaskami bukszpanowymi. Idąc tym tropem, Danusia dała ci przykład pięknej, takiej trochę naturalnej rabaty. Nie napisałaś jednak, czy Ci się podoba, czy nie, czy mogłaby być dla Ciebie inspiracją, czy też nie. Za kolorowo dla Ciebie, czy przeciwnie, więcej kolorów? Itd, itp.
Trudno w takiej sytuacji doradzać.
Ja bym poszła tropem tej inspiracji jaką dała Ci Danusia. Czyli np. dwa żylistki podsadzone tymi berberysami (jaki one mają kolor?), potem jakiś kolumnowy iglak. Np. sosna czarna pyramidalis, albo kolumnowy cis, a może jałowiec blue arrow (ale ten choruje). A może kolumnowy liściasty, np. wiśnia amongawa, będzie zdobić wczesną wiosną, Co pod nią ?, No, np. inne berberysy, ale dywanem w ilości zalecanej na 1 m2 przez ZSP. Potem trochę dalej 2-3 brzozy himalajskie, one nie są tak duże jak te pospolite. Pod brzozami np. trawy - trzcinniki overdam, czy Karl Forester, z tawułami lub kulistymi berberysami, a może kolumnowy berberys itp. A może spokojnie kosodrzewina pumilio, tylko musisz jej wiosną obrywać przyrosty żeby była ładna. Możesz gdzieś pomyśleć o budlej, przyciąga motyle i podsadzić ją lawendą, koło niej dać perovskią, kosodrzewina. I wtedy koniecznie mikołajek. Zobacz wątek o perowskiej i budlei, lawendzie.
A może myślisz o bylinach. To z moimi ulubionymi trzcinnikami pięknie wygląda jeżówka, rudbekia i rozchodniki okazałe. Do rozchodników też rozplenica, zobacz tu
https://www.ogrodowisko.pl/watek/252-rozchodnik-okazaly-sedum-spectabile?page=5. N
O jeżówkach poczytaj sobie tu
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/200-jezowka-echinacea-roslina-o-wyjatkowych-wlasciwosciach
o trawach tu
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/287-trawy-ozdobne-jakie-gatunki-wybrac
o rozchodnikach tu
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/315-rozchodniki-okazale-byliny-dla-poczatkujacych-i-zaawansowanych
Pooglądaj foto pod tymi artykułami, może jakaś rabata cię zainspiruje. Wtedy pytaj co to jest itd.
A tu dla siebie znalazłam wiele pięknych kompozycji.
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/328-kwiaty-i-rabaty-jesieni
Masz przyklejony wątek angielskie rabaty, spodobało Ci się coś?
Do bylin możesz śmiało dać grupę kul z bukszpanu. Była to ostatnio gorąca dyskusja i padało w niej nazwisko Tom Stuart Smith, a jego wizytówką są w sumie bukszpanowie kule, jak i u Danusi. Tylko u niego więcej bylin, nawet tych "dzikich"
A może ty znasz te gatunki, wszystko to już wiesz..., no nie wiem jak ci poradzić, skoro dajesz tak mało danych.