Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Osy/pszczoły ziemne

Pokaż wątki Pokaż posty

Osy/pszczoły ziemne

Gardenarium 13:34, 14 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kubicack napisał(a)
Witam. Od niedawna mam problem z osami bądź pszczołami ziemnymi ( nie potrafie rozpoznać) . Jeszcze nigdy nie spotkałem się z takim czymś . Żyją w ziemi i wychodzą na powierzchnię przez wiele maleńkich otworów w ziemi. Mam ich pełno na podwórku .Z tego co zauważyłem , wieczorami owady o kolorze czarnym z małymi pręgami i pomarańczowymi skrzydełkami kopią te "dziurki" i tunele , a w ciągu dnia krążą nad nimi inne o kolorze jaskrawo żółtym . Próbowałem się ich pozbyć wlewając do dziurek olej samochodowy oraz wrzątek , jednak następnego dnia były wykopane już nowe dziurki.Nie mam pomysłu jak się ich pozbyć , a z dnia na dzień jest ich coraz więcej . Nie są one agresywne , ale kto wie. Wole nie mieć w pobliżu domu gniazda. Proszę o pomoc , jeżeli ktoś wie jak się ich pozbyć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AN8005 13:34, 14 maj 2017

Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 2
Witam, w zeszłym roku latem na dużej powierzchni podwórka pojawiły się małe otwory, z których wylatywały chyba osy (spore, jednak z dziwnie krótkimi czółkami). Z dnia na dzień było ich więcej, łapały inne owady i wciągały je do tych dziurek. Nie ukąsiły nikogo, nie wydawały sie agresywne, chociaż jest to miejsce, którym ciągle ktoś chodzi. Wezwalismy specjalistę, który wpryskał do otworów specjalny środek, osy nie wylatywały a zapach środka utrzymywał się chyba 2 tygodnie. Był spokój. W tym roku powtórka, z tym, że os jest 2 razy więcej. Widocznie larwy przetrwały. Co robić? Mimo, że do tej pory nie są agresywne, to jednak boje się o dzieci. Proszę o pomoc, zajęta jest całe przejście obok domu, jakieś 8m na 4m.
tomgroch 13:35, 14 maj 2017

Dołączył: 14 mar 2012
Posty: 508
Najlepiej wylać beton - będzie spokój - a poważnie to są to pożyteczne gatunki i nieszkodliwe
____________________
Ogród Kasi i Tomka z Radkowa
Gardenarium 13:36, 14 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
dominik_kesselring napisał(a)
Witam
Ogrodnik ze mnie żaden potrzebuję jednak ustalić co żyje w trawniku na podjeździe.
Klikanaście kopczyków 1-1,5 cm wysokości i dziurka o średnicy około 0,5 cm równa jakby zrobiona prętem. Widziałem jak do jednej wlazła osa lub coś osopodbne. Czy mogą to być osy?
Jedną dziurkę rozkopałem i nie wyglda na głębokie.
Podjazd jest przy domu w centrum miasta. Sąsiad straszy, że to osy ale nie wygląda aby te dziurki gdzieś prowadziły aczkolwiek nie rozkopywałem podjazdu. Mamy małe dzieci stąd nas to martwi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:37, 14 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Obserwuj i zrób zdjęcie.

Tu masz o osach ziemnych, porównaj
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dominik_kess... 13:37, 14 maj 2017

Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 3
Dziury wyglądają tak jak na zdjęciu. Raz widziałem rano jak właziła do takiej osobodobna istota. Póki co brak ruchu. Rozkopałem kilka ale bez efektu tzn. brak życia i nie widzę gdzie dalej idą te tunele. Kurcze może to jednak nie osy tylko coś w ziemi siedzi.https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/67/670394/thumb_original.jpg
gemciu83 13:37, 14 maj 2017

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Osa na 99,99% lub być może kopce mrówek. Jednak otwór wskazuje na osy.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
dominik_kess... 13:37, 14 maj 2017

Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 3
Czym to potraktować? Kupiłem jakiś środek gaśnica ale jak jest tyle dziur to chyba będzie nieskuteczny?
dominik_kess... 13:37, 14 maj 2017

Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 3
Udało się zrobić fotkę jak wyłaził rano


Wygląda na tego Taszczyna
Groźne? walczyć? Czy dać żyć i się nie przejmować?

agade 13:37, 14 maj 2017

Dołączył: 02 kwi 2017
Posty: 1
Witam Wszystkich,

Potrzebuję pomocy w ustaleniu co za owady osiedliły się w moim ogrodzie już zeszłego roku. Podobne do os chodź jeszcze nikogo nie zaatakowały. W tym roku pierwszy raz pojawiły się z końcem marca gdy zrobiło się ciepło i świeciło słońce. Jest ich pełno latają nisko nad trawą. Wylatują spomiędzy niej z malutkich dziurek wydrążonych w ziemi. Czy są to osy ziemne? Jeśli tak to czy mogą użądlić? Mam małe dziecko i boję się, że mogą zrobić krzywdę. Jak się ich pozbyć? Załączam zdjęcia zrobione dzisiaj.

Proszę wszystkich o pomoc w ustaleniu co to za owady. Agnieszka


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies