Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » in progress... w podlubelskiej wsi

Pokaż wątki Pokaż posty

in progress... w podlubelskiej wsi

barbara_ostr... 13:26, 11 cze 2013


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8
Witam serdecznie,
Wczoraj znalazłam to forum i jestem zachwycona wszystkim, co tutaj czytam. Jestem właścicielką domu z dużym ogrodem i chciałabym, żeby każda jego część była w trochę innym stylu. Uwielbiam wielokolorowe rabaty, a moje niestety są mocno zielone. Niestety nie mam ani doświadczenia ani wiedzy ogrodniczej i zazdroszczę wszystkim, którzy ją mają. Zapewne jest tu mnóstwo błędów, więc bądźcie wyrozumiali. Mam za to mnóstwo zapału i lubię wszystko robić sama z mężem w ogrodzie

Załączam kilka zdjęć z tego, co już jest w moim ogrodzie. Proszę o pomoc!

rabata przed domem


nadal przed domem z drugiej strony - założona w tym roku




i narożnik bliżej




rabata z boku domu - również założona w tym roku





rabata północna z tyłu domu


cała kupa trawnika i drzewka owocowe



na ostatnim zdjęciu widać efekty mojej walki z czernidlakami, które mi rosną na trawniku i go rozwalają - rozważam założenie tam rabaty - problem tylko taki, że cały dzień byłaby w słońcu...
AlicyaLK 08:45, 13 cze 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Witaj, dobrze trafiłaś Na pewno znajdzie się tutaj kilku fachowców z wyobraźnią, którzy doradzą, co gdzie i jak Ja też jestem nowa, tak więc za dużo nie podpowiem, ale mogę trzymać kciuki i dopingować!!
Pozdrawiam serdecznie ze słonecznego (o dziwo) Krakowa
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
barbara_ostr... 13:07, 18 cze 2013


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8
Dziękuję bardzo Alicjo!

A tymczasem podbijam temat Pomożecie?
barbara_ostr... 13:06, 15 sie 2013


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8
Witam serdecznie raz jeszcze - czy ktoś mógłby mi pomóc zaplanować rapatę kwiatową (widoczną na zdjęciu nr 8) z roślin, które już mam - nie trzeba wszystkiego wykorzystać. Rabata znajduje się w pełnym słońcu (wystawa południowo-wschodnia.

Posiadam:
Jeżówki
Krwawniki
łubiny
mieczyki
frezje i inne drobne cebulowe
lilie
3 rododendrony
irysy (2 rodzaje - drobne i grubsze)
2 dzwonki (małe)
kilka rodzajów rozzchodników
bodziszek
Kostrzewa popielata - kilka sztuk
fiołki
bratki
malwy i stróżki
lawenda
orliki
liatrie białe
goździki
Kłosowiec fenkułowy
rudbekia
Tojeść kropkowana
kocimiętka
Odętka wirginijska
Chelone obliqua
serduszka okazała

Z grubsza tyle - ktoś pomoże?
barbara_ostr... 10:27, 19 sie 2013


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8
Ech, widzę, że nikt nie jest skory do pomocy...
AlicyaLK 10:34, 19 sie 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Ja Ci nie pomogę, bo sama się uczę... nie wiem, czy widziałaś te porady Danusi: http://www.ogrodowisko.pl/watek/2740-ogolne-ogrodnicze-wskazowki-w-projektowaniu-i-realizacji-ogrodow

Mnie bardzo pomogły. Dodatkowo u mnie wątku są zdjęcia z książki o barwach w ogrodzie i są przykłady nasadzeń, tu się zaczyna: http://www.ogrodowisko.pl/watek/3204-kraina-czarow-w-fazie-projektow?page=15


Na pewno na jednej rabatce nie możesz mieć tylu gatunków. Nie wiem, czy pomogłam
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
barbara_ostr... 11:33, 19 sie 2013


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8
AlicyaLK napisał(a)
Ja Ci nie pomogę, bo sama się uczę... nie wiem, czy widziałaś te porady Danusi: http://www.ogrodowisko.pl/watek/2740-ogolne-ogrodnicze-wskazowki-w-projektowaniu-i-realizacji-ogrodow

Mnie bardzo pomogły. Dodatkowo u mnie wątku są zdjęcia z książki o barwach w ogrodzie i są przykłady nasadzeń, tu się zaczyna: http://www.ogrodowisko.pl/watek/3204-kraina-czarow-w-fazie-projektow?page=15


Na pewno na jednej rabatce nie możesz mieć tylu gatunków. Nie wiem, czy pomogłam


Dzięki Alicjo - wiem, że nie mogę mieć tylu gatunków - właściwie to planuję 2 rabatki, ale też nie wiem jak je ułożyć, żeby było kolorowo i żeby się naturalnie rozrastały i tworzyły fajny rustykalny ogród

Pozdrawiam!
Basia
barbara_ostr... 11:35, 19 sie 2013


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8
PS. Bardzo podobają mi się rabaty dryfujące opisane w książce Dziękuję!
AlicyaLK 11:37, 19 sie 2013


Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 1167
Znam ten ból... ja też nigdy nie wiem, jak ustawić rośliny, żeby wyglądały naturalnie... jak się leci z linijką w ręce to jest łatwiej a tak to jest nie lada wyczyn. Ja będę sadzić, jak jest w tej książce pokazane... Nigdzie lepszej porady nie znalazłam
____________________
Pozdrawiam Alicja Kraina Czarów w fazie projektów
szarlotka 16:00, 19 sie 2013


Dołączył: 07 maj 2013
Posty: 69
Spróbuj zrobić sobie podpis - łatwiej będzie do Ciebie trafić
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies