Gdzie jesteś » Forum » Róże » Róża pnąca zdziczała..?

Pokaż wątki Pokaż posty

Róża pnąca zdziczała..?

myszeczka 12:48, 14 cze 2013


Dołączył: 13 maj 2013
Posty: 4
Witam,

dwa lata temu zasadziłam piękną pnącą biała róże niestety nie pamieta jej nazwy. W pierwszym roku-w tym w którym ja zasadziłam i w roku następnym pięknie kwitła dając dużo dorodnych kwiatów. Niestety w tym roku nie ma śladu po tamtych kwiatach. Teraz jest pełno małych drobnych kwiatków wyglądajaćych jak z tych odmianach dzikich-z widocznym żółtym srodkiem.

Dodam jeszcze, że na jesin przycinałam ten krzaczek. Nie wiem czy źle to zrobilam czy jest jakis inny powód. Proszę o odpowiedz jaka może być przyczyna zaistniałego faktu.

dziękuję
____________________
lusi
elzbieta_b 13:12, 14 cze 2013


Dołączył: 04 wrz 2012
Posty: 207
Witaj Po Twojej pięknej róży nie ma śladu To co odrosło to podkładka. Ja też tak miałam. Cała pergola obrosła "dziczką". Wykopałam i na jej miejsce posadziłam powojniki (po obu stronach). Przykre ale prawdziwe. Pozdrawiam
____________________
Mały ogródek, a dużo przyjemności
Ola54 15:55, 14 cze 2013


Dołączył: 02 paź 2011
Posty: 966
No niestety,jak się przegapi moment to po róży. Też tak miałam z pierwszą pnącą.Podkładką była Canina i teraz przesadzona osiągnęła chyba z 5 m
Inne-jak juz przegapię moment bo cieszę się,że taka bujna sadzę wzdłuż płotu od strony pola sąsiada ale to podkładki Multiflory ładniejsze.Nie wiem dlaczego wybijają,może za głęboko sadzone chociaż zgodnie z zasadami a może podkładka silniejsza od róży.Mam taki problem co rok z Excelsia ale na razie ja wygrywam
Teraz pilnuję i jak widzę to wyrywam.
Gardenarium 07:56, 15 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przyjrzyj się dobrze, czy gdzieś na dole nie widać jednak pędów szlachetnych, wytnij te dzikie wtedy i pilnuj. A jak nie ma to decyzja należy do Ciebie. Możesz mieć dziką różę lub możesz ją usunąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
myszeczka 15:57, 02 lip 2013


Dołączył: 13 maj 2013
Posty: 4
Dziękuję za informację. Jak byłam w ogrodniczym to też zostałam poinformowana, że róża musiała przymarznąć i dlatego wyszla dziczka. Bardzo szkoda bo była piekną, niestety musiałam się z nia bezpowrotnie pożegnać.
____________________
lusi
Zlosnicaja 08:19, 25 mar 2014


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 51
Nie wiem czy mogę w tym wątku pytać.. Ryzykuję
Posadziłam pnące róże w ogródku ale nie w miejscu docelowym. Będzie to ich pierwsze lato u mnie i chciałabym wiedzieć czy jeżeli nie zdążę przygotować rabaty z miejscem stałym dla nich to czy mogę na zimę je skrócić do wysokości jaką mają teraz(czyli po zakupie)?
____________________
Ania
Gardenarium 21:08, 26 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na zimę nie, ale po co chcesz skracać?

czy jeżeli nie zdążę przygotować rabaty z miejscem stałym dla nich to czy mogę na zimę je skrócić do wysokości jaką mają teraz(czyli po zakupie)

sensu tego zdania nie rozumiem
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zlosnicaja 22:01, 26 mar 2014


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 51
Gardenarium napisał(a)
Na zimę nie, ale po co chcesz skracać?

czy jeżeli nie zdążę przygotować rabaty z miejscem stałym dla nich to czy mogę na zimę je skrócić do wysokości jaką mają teraz(czyli po zakupie)

sensu tego zdania nie rozumiem


Już wyjaśniam. Róże miały być posadzone na rabacie, której jeszcze nie ma. Nie byłoby kłopotu z posadzeniem róż w miejscu docelowym ( na rabacie) gdybym miała już stelaż (pergolę). Wymyśliłam sobie róże na pergoli w kształcie parawanu, mąż jednak uraczył mnie trójkątnym stelażem. Zastanawiałam się czy można skrócić róże (żeby łatwiej było je przesadzić) jak już będę mieć odpowiedni stelaż, a może to nie być szybko. Nigdy nie miałam pnącej róży, słyszałam tylko, że strasznie szybko przyrasta. Stąd moje pytanie o skrócenie róży.
____________________
Ania
Zlosnicaja 22:03, 26 mar 2014


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 51
I w pytaniu miało być po zimie a nie na zimę tak to jest jak się pisze i nie czyta
____________________
Ania
Gardenarium 17:54, 28 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przed przesadzeniem mozna skrócić różę, lepiej się przyjmie najwyżej kosztem kwitnienia w tym roku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies