Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Wybór mieszanki trawnikowej - proporcje

Pokaż wątki Pokaż posty

Wybór mieszanki trawnikowej - proporcje

toommm 08:17, 23 mar 2020

Dołączył: 22 mar 2020
Posty: 5
Życica to moim zdaniem całkowicie się nie nadają na trawniki przydomowe , chyba widziała Pani jak wygląda życica skoszona i lekko przyschnięta - ściernisko ! ,

Połączenie życicy i kostrzewy to dopiero mix kolorów na trawniku i tempo wzrostu jak zając do żółwia i jak to ma wyglądać przed tarasem ??

Nie jestem fachowcem ale po przeczytaniu miliona stron nie tylko na polskich forach uważam że kostrzewy i mietlica jest ok a do zagęszczenia darni najlepsza wiechlina - oczywiście z traw ładnych ale drogich .


Życica w markowych miXach reprezentacyjnych jest tylko osłonowo dla innych wschodzących później nasion , chyba że się mylę ?? A reszta to w 99% właśnie kostrzewy .

Gardenarium 11:21, 23 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Doświadczenie ogrodowe mam 46 letnie, ogrody oraz trawniki zakładam od 25 lat. Jakbyś miał wątpliwości kto pisze tego posta.

Mieszanki np. graminexu sport zawierają aż 55% życicy trwałej (dwie odmiany) wiechliny łąkowej (2 odmiany): 15%
i kostrzewy czerwonej (2 odmiany): 20%.

Najładniejsza życice trwałe to odmiany ‘Pinia’, ‘Kinga’ i 'Niga'.

Nawet droga trawa jaką polecam Gala Rasen Dark Green firmy Kiepenkerl zawiera :


Lolium perenne *Limonica/Evening Shade* 40%
Festuca rubra commutata *Livista* 30%
Poa pratensis *Ambon/Parsifal* 30%

Może myślisz o życicy pastewnej?

Najlepiej wiąże darń wiechlina łąkowa i stanowi, że trawnik jest miękki, ale dodatek życicy jest potrzebny dla żywotności trawnika. I są one stosowane w najlepszych mieszankach na trawniki uzytkowe, do chodzenia.
Jako że jesteś zwolennikiem trawnika ozdobnego posiej kostrzewy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
toommm 11:34, 23 mar 2020

Dołączył: 22 mar 2020
Posty: 5
No właśnie rozmawiamy teraz o moim przypadku czyli trawniku reprezentacyjnym .
Tylko czy Twoim zdaniem dodać do tych kostrzew samą wiechlinę czy też wiechlinę i mietlicę .
Gardenarium 14:20, 23 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem, nie lubię takich trawników a jak trafiłam na taki, to zrywaliśmy. Nie znoszę trawników w kostrzew. Kasuję je w ogrodach. Kłują w stopy. Tak samo nie znoszę jałowców Skyrocket i bonsai z sosen. Ta została ale i tak potem ją wyrzucono za moją radą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:24, 23 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak wyglądał trawnik z kostrzew w ogrodzie jaki upiększaliśmy




A tak, gdy go zerwaliśmy i ułożyliśmy nowy trawnik z rolki, który zawierał m.in. życicę ale tez wszystko inne, co podałam wcześniej






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:30, 23 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeszcze tylko dodam, że trawnik, z czego by nie był - jeśli się założy - nie wystarczy posiać, jeszcze trzeba bardzo o niego dbać i nie są winne gatunki, a to co z nimi nie robi właściciel, czyli nie kosi, nie podlewa i nie nawozi, a jeszcze jakby tego było mało to powinien właściwie przygotować podłoże, wzbogacić w materię organiczną, odchwaścić itd.

Tutaj moje wskazówki w trawnikach z siewu

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
QbaH 18:07, 31 mar 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Witam,
Może ktoś podpowiedzieć jak duże zapotrzebowanie na wodę ma Gala Rasen Kiepenkerl?
Na polskich stronach mało jest opinii o tej trawie, zdjęć również a kosztuje sporo. Nie wiem czy nie lepiej jest kupić np. Barenbrug Solid?
Zdjęcia składów oni mieszanek w załączniku.

Gardenarium 18:17, 31 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gala Rasen to bardzo dobra trawa, kosztuje sporo bo nie zawiera "tanich dopychaczy". Polecam. Jak duże zapotrzebowanie - normalne jak trawniki wymagają.

Jeśli nie chcesz podlewać i dbać to pozostaje sztuczna trawa, a jeśli zamontujesz nawadnianie automatyczne, to problem podlewania zniknie.

Nieważna cena za kg, ważna jest wydajność nasion na m2 trawnika.

Gala Rasen 10 kg na 500 m2
tania trawa 10 kg na 200 m2
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
QbaH 04:42, 01 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Podlewać będę raczej regularnie zgodnie z zaleceniami znalezionymi na forum, póki co wodociągi, w ciągu kilku miesięcy podejdę do tematu studni (lub zbierania deszczówki, bo ponoć wodę mam bardzo głęboko).

Dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że przy odpowiedniej pielęgnacji Gala będzie warta swojej ceny.
Gardenarium 07:48, 01 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Polecam wykopanie własnego ujęcia wody. CenaGali Rasen jest taka sama w przeliczeniu na 1m2 jak taniej mieszanki. Z tą różnicą, że masz dobrą trawę za tę samą cenę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies