Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Zalanie ogrodu przez opady deszczu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zalanie ogrodu przez opady deszczu

Gardenarium 15:56, 26 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zakładam ten wątek, ponieważ otrzymałam takie pytanie:

Witam,
piszę z prośba o pomoc. Mieszkam w Rokietnicy pod Poznaniem. Mój ogród jest naszą miłością, ale od ponad 3 lat borykamy się z podtopieniami, spowodowanymi podniesieniem gruntu przez naszego sąsiada. Sprawa od 3 lat nie jest załatwiona przez Urząd Gminy, co w konsekwencji niszczy mój ogród. Umarły wszystkie drzewa iglaste które miałam posadzone, a które tworzyły piękną ścianę odgradzającą nas od południowo-zachodniej strony przy tarasie. Po ostatnich opadach deszczu, znów mój ogród stoi w wodzie, a dziś w nocy ostatnia sosna ( ok. 5 metrów wysokości) ponad 10-cio letnia runęła na ziemię z powodu wody w której stała. Zgłosiłam sprawę do Urzędu Gminy - ochrona środowiska, gdzie dostałam zgodę na usuniecie drzewa, ale przecież nie o to chodzi. Chcę ja uratować i nie wiem jak. Jestem zrozpaczona. Jestem sama z tym problemem. Pani która przyszła obejrzeć drzewo poinformowała mnie, ze nie wie jak mogę je uratować i kto może mi pomóc. Nie stać mnie na wynajęcie prywatnej firmy, a pociąć tak piękne drzewo (i już ostatnie, które mam) to grzech. Pomóżcie proszę.
Pozdrawiam
Marlena
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:57, 26 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba pokazać zdjęcie tej sosny, jeśli nie jest wielkim drzewem, to można ją podnosić i ustawić do pionu, potem dać odciągi i przywiązać, ale czarno to niestety widzę, skoro nie masz żadnej pomocy. To się fizycznie samemu nie da zrobić
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MLenka 17:03, 26 cze 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 23






Pani Danusiu, dziękuję za odpowiedź. W załączeniu przesyłam zdjęcia sosny, jak również tej części zalewanego ogrodu. W trzecim zdjęciu po prawej stronie widać świerk, który umarł jak inne już wycięte drzewa. czekam na zezwolenie na jego ścięcie .

Czy mogłabym poprosić o wyjaśnienie czym mogą być te odciągi. Sosna stoi przy płocie. A za płotem jest sad, który również od 2 lat jest zalewany i również umiera.

____________________
MLenka
Gardenarium 17:22, 26 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba przywiązać linę stalową czy brezentowe taśmy, zabezpieczyć pieniek przed skaleczeniem i po tamtej stronie ciągnąć albo samochodem, albo takim czymś co ma straż nawinięte, kurczę nie wiem jak to się nazywa i ciągnie się drzewo prostując je. Potem w trzy strony się nabija koły i linkami, jak pod namiot, żeby drzewo ustawić do pionu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:24, 26 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ale myślę, że sąsiad ma układy, albo za słabo działasz albo gminne babki są do niczego. Bo koło mnie w Falentach facet wywozi ziemię z działki 300 wywrotek bo się podniósł i teraz musi przywrócić stan pierwotny, czyli nisko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:25, 26 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szkoda sosny, ładna jest, ale skarpę podmywa więc w sumie nie wiem, czy to ma sens, trzeba by było uzupełnić ziemię, żeby skarpa nie była taka pochyła. Drzewo jest na skraju.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MLenka 18:20, 26 cze 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 23
Staram się jak mogę z tym sąsiadem walczyć. Trawa to i trwa. Najpierw usłyszeliśmy, że pan L (tak go będę nazywać) to on tu mieszka od zawsze i co oni mają zrobić. Następnie zagroziłam, że gmina będzie ponosiła koszty jakie ja ponoszę przez to, że jestem zalewana skoro pan L tu mieszka od zawsze a ja i inni sąsiedzi ok 7 lat. Temat ruszył i powołano biegłego, który w marcu 2013 miał wydać opinię. I tak czekam na opinię z pozostałymi sąsiadami. Ręce opadają. Teren mojej działki jest prawie równy, sad graniczący ze mną, też jest na moim poziomie, a sąsiad który podniósł ziemię (o ok. 1 metr może więcej) jest z lewej strony mojego ogrodu. Ludziom którzy już przed nami z nim walczyli, mieli trute koty, psy, rozsypane gwoździe na podjeździe itp. Gdybym miała środki finansowe zbudowałabym murek - zrobiła podwyższenie, ale nawet tego sadu mi szkoda (który praktycznie już umarł, a właściciel to starszy pan, który nie może już o niego dbać). Mimo wyczerpania wszystkich dróg prawnych - jestem bezradna. A ponieważ moje środki finansowe są marne jak mój ogród w tej chwili - bezradność jest większa
____________________
MLenka
MLenka 18:29, 26 cze 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 23
A to co widać za płotem to chwasty sąsiada staruszka. Pielę je w miarę możliwości koło mojego płotu, ale to ogromny teren Ostatnio przez miesiąc tak wszystko urosło, a teraz gnije po prostu. Stąd wrażenie, że teraz za płotem jest podniesiony.
____________________
MLenka
Gardenarium 20:56, 26 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przecież gmina ma obowiązek odpowiedzieć czy załatwić sprawę w jakimś określonym terminie, nie ot tak w nieskończoność. Złóż sprawę do sądu na gminę też za opieszałośś. napisz do nich pismo jakieś ponaglające. Ja nie jestem prawnikiem, ale w necie szukaj na to przepisów. Tak nie może być.

Czy Ty się pobudowałaś a on wtedy podniósł, czy było wyżej cały czas?

Czytaj tutaj i działaj, weź prawnika i będzie szybciej. Złóż do Wojewody, że gmina jest opieszała czy jakoś tak. Zmuszą je do wydania decyzji na sąsiada o przywrócenie stanu pierwotnego i wypłatę za szkody wyrządzone.

http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/prawo-wodne,132_6653.html
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MLenka 21:34, 26 cze 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 23
Pisała i wywalczyłam tego biegłego.

Gmina w 2012 nie miała pieniędzy i przedłużyli termin na załatwienie sprawy do 2013r, - w którym to biegły miał wyjaśnić czy podniesienie terenu przez pana L ma wpływ na zalewanie nas. Jest to oczywiste, że tak, ale gmina chce mieć potwierdzenie w ekspertyzie.

Teren był równy do czasu gdy ok 3 lat temu pan L postanowił wyłożyć najpierw gruz na swój teren a potem nawiózł ziemię - celem uprawy warzyw. Tak się tłumaczył. Od tego czasu jestem zalewana. A ponieważ mój dom stał pierwszy na mojej ulicy i jest na końcu to wszystko spływa do mnie, bo każdy budując się podniósł trochę teren. Pan L graniczy ze wszystkimi działkami (od tyłu) z ulicy w moim rzędzie.

I wszyscy maja grząsko ale nie tak jak ja. Ale wszyscy walczymy, natomiast gmina się chyba pana L zwyczajnie boi i stąd brak reakcji. Przeczytam oczywiście artykuł i po raz kolejny wybiorę się do gminy Prawników mam w rodzinie i każdy mówi, że najlepiej załatwić to przez gminę. Ale coś czuję, że trzeba znów postraszyć gminę wystawieniem rachunków na tą instytucję za poniesione straty. Swoją drogą w jakim kraju my żyjemy.


Serdecznie dziękuję za zaangażowanie w temat. Walczyłam 5 godzin i z pomocą sąsiada lekko ją podnieśliśmy za pomocą "pieska" . podparliśmy drewnianymi palami i myślę co zrobić dalej, żeby ją wyprostować. Żadnym samochodem wjechać się nie da bo woda stoi po kolana z tych stron gdzie można by ją podnieść. Nic tylko płakać. Można by pomyśleć, że to tylko drzewo ale dla mnie to aż drzewo i mój ogród, moja ostoja i oaza spokoju (kiedyś była).

Dam oczywiście znać jak się skończyła cała sprawa (bo mam nadzieję, ze wreszcie się skończy), a na dziś zastanawiam się co zrobić, żeby ogród zaczął znów ogród przypominać, oczywiście z moją ukochaną sosną w tle
Pozdrawiam serdecznie
Marlena
____________________
MLenka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies